İl İl Enerji Verimliliği Projesi

Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi (DEK/TMK), UNDP GEF Küçük Destek Programı (SGP) desteği ile illerde enerji verimliliği konusunda farkındalığı arttırmak üzere “İl İl Enerji Verimliliği Projesi” toplantısı Samsun’da düzenlendi.İl...

İl İl Enerji Verimliliği Projesi
Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi (DEK/TMK), UNDP GEF Küçük Destek Programı (SGP) desteği ile illerde enerji verimliliği konusunda farkındalığı arttırmak üzere “İl İl Enerji Verimliliği Projesi” toplantısı Samsun’da düzenlendi.

İl Özel İdaresi Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıya Samsun Vali Yardımcısı Hakan Kubalı, Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Yönetim Kurulu Başkanı Süreyya Yücel Özden, Yenilenebilir Enerji Genel Müdür Yardımcısı Erdal Çalıkoğlu, Makine Mühendisleri Odası (MMO) Samsun Şube Başkanı Kadir Gürkan, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ve oda başkanları katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Yönetim Kurulu Başkanı Süreyya Yücel Özden, “Dünya Enerji Konseyi, uluslar arası bir kuruluştur. Şu anda bu kuruluşa 100 ülke üyedir. Bu ülkeler daha çok sivil toplum kuruluşları vasıtası ile üyedir. Bu kuruluşlar enerjinin aklınıza gelebilecek her konusuyla ilgili araştırma, incelemeler yapmakta ve raporlar ile kitaplar yayınlamaktadır. Daha dünyada ne birleşmiş milletler teşkilatı, ne IMF, aklınıza gelebilecek uluslararası örgütlerinden henüz hiçbirisi yokken 1923 yılında dünya ülkeleri bir araya gelerek enerji konusunun çok önemli olduğunu ve tek başlarına başa çıkamayacaklarını belirterek bir araya geldiler. Bu kuruluş 1923 yılında kurulduktan sonra 1949 yılına kadar ülkemiz bu kuruluşa üye olmuyor veya üye olma ihtiyacını duymuyor ya da henüz bu bilgiye sahip değiliz. Ama 1949 yılında bu kuruluşa Türkiye’nin üye olması bir Bakanlar Kurulu kararı ile kararlaştırılıyor. Dünya enerji konseyi enerji konusunda olimpiyat sayılabilecek büyük kongreler düzenliyor. Her 3 yılda bir dünyanın herhangi bir kentinde yapılıyor” dedi.

ELEKTRİKTE DIŞA BAĞIMLIYIZ VE TALEP ARTIŞIMIZ YÜKSEK

Elektriğin yüzde 71.5’ini dışarıdan karşılandığını belirten Özden, “Rusya’ya bağlı doğalgaz hayatınızı sürdürüyorsanız, yarın bu vananın kapatılmayacağını garanti edemezsiniz. Şehirlerimizi yüzde 100’e varan oranda doğalgaza bağlamış bir ülkesiniz ama bunun vanası dışarıda. Şuanda otomotiv sanayiniz gelişmiş, ulaştırma sektörümüz, alt yapımız, petrol kullanıyoruz ama bu petrolün neredeyse yüzde 90’a varan kısmın vanası yine yabancıların elinde. Bu dışa bağımlılığın oranı 2012 yılı sonu itibariyle yaklaşık 60 milyar dolar dolayında bir paramızı dış kaynaklara ödemiş durumdayız. Türkiye öyle bir ülke ki, nüfusumuzun yüzde 50’si genç. Bu gençlik her konuda, her hizmet dalında talep üretiyoruz. Türkiye’nin yıllık enerji talep artışı 1990 yılından itibaren alınan veriye göre yaklaşık yüzde 4.6’dır. Yani yüzde 4.6 oranında her yıl bir önceki yılda tükettiğimiz enerjiden daha çok enerjiye sahip olmak istiyoruz. Bu oran bazı Avrupa ülkelerine baktığımızda onların artış oranı da yüzde 1.6’dır. Bize göre çok düşük. Çünkü onlar bir takım alt yapılarını, bir takım tesislerini, sosyal ve ekonomik tesislerini, yaşama düzeylerini belirli ölçüde oluşturmuşlardır. Bugün üyesi olmaya çalıştığımız Avrupa Birliği ülkelerinde yılda kişi başına elektrik tüketimi yaklaşık olarak 8 bin kilovat saattir. Biz de Türkiye’de 3 bin kilovat saat düzeyindeyiz. Bu Amerika’da kişi başına da 12 - 13 bin kilovat saate çıkıyor. Yani önümüzde elektrik tüketimi açısından baktığımızda katledeceğimiz çok yol var. Elektriğe yönelik talebimiz yılda ortalama yüzde 6 - 7 oranında artıyor. Yani Türkiye’de enerji sektöründe söz ettiğimizde ikinci olarak aklımıza gelmesi gereken enerjiye ilişkin hızlı ve yüksek talep artışıdır. Yani hem dışa bağımlıyız hem de talep artışımız yüksek” diye konuştu.

Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü çalışmaları hakkında bilgi veren Yenilenebilir Enerji Genel Müdür Yardımcısı Erdal Çalıkoğlu, “1980’li yıllardan bugüne ülkemizde enerji verimliliği alanında hem bir yandan teknik çalışmalar yapmaya çalışıyoruz hem de ulusal politikaları geliştirmeye çalışıyoruz. Bugün bakanlığımız dışında gerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, gerekse Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı gibi diğer bakanlıklarında enerji verimliliği alanındaki uygulamalarının, politikalarının ve mevzuatlarının geliştirilmesinde görev alan bir kuruluşuz. Bu uygulamaların Türkiye genelinde yaygınlaşmasına, bilgi bilincin gelişmesine, bilgi düzeyinin artmasına uygulamadaki bir takım aksaklıkların giderilmesine ciddi manada katkı sağlayacağını düşündüğüm bu etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Enerjiden yararlanmak çağdaş bir insanlık hakkı olduğunu belirten MMO Samsun Şube Başkanı Kadir Gürkan, “Enerjinin tüm insanlara yeterli, kaliteli, sürekli, düşük maliyetli ve sürdürülebilir bir şekilde sunulmasının temelinde ‘Enerji politikalarının bütüncül bir yaklaşımla ele alınması ve yönetilmesi’ esası yatmaktadır. Gelişen sanayi, artan refah seviyesi beraberinde enerjiye olan talebi artırmakta kaliteli, sürekli, düşük maliyetli ve sürdürülebilir bir enerji teminini zorunlu olmaktadır. Enerjideki bu gelişim, arz politikalarının yanı sıra enerjinin verimli kullanılmasını ekonomik ve çevresel koşullar nedeniyle öncelikli konuma getirmiştir. Ülkemizde konuyla ilgili olarak yasal mevzuat çalışmaları Enerji Verimliliği Kanunu ile başlamış, devamında yayınlanan yönetmelik ve tebliğler ile devam etmiştir” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE ENERJİSİNİ KENDİ SAĞLAYABİLECEK POTANSİYELE SAHİP

2016 yılında dünya enerji verimliliği kongresinin ev sahipliğini Türkiye’nin yapacağını ifade eden Vali Yardımcısı Hakan Kubalı ise şunları kaydetti: “Türkiye 10. kalkınma planını hazırladı. 10. kalkınma planında enerji verimliliği yer aldı. Aynı zamanda Türkiye’nin hidrolik ve linyit konusunda enerjisini var olan potansiyelini ortaya çıkarması konusunda planda hükümler var. Yani Türkiye enerji açısından kaynak çeşitliliği sağlamak özellikle doğalgaz konusunda dışa bağımlılığın azaltmak noktasında kalkınma planında bir takım amaçlar edindi. Bizde enerji alanında bu plandaki öngörüler gerçekleşsin isteriz. Geçen yıl 60 bin öğrencinin eğitilmesi çalışmasını MMO ile birlikte yaptık. Bunun yanında Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü ile ortak bir projemiz daha var. Samsun’da örnek bir enerji verimliliği olan bir binayı öğrencilerimizin ve halkımızın eğitilmesi için hizmete açacağız. Türkiye ulusal kaynakları açısından kendi enerjisini büyük ölçüde sağlayabilecek potansiyele sahip bir ülkedir. Yeter ki bu konuda araştırmalar ve çalışmalar yapılsın. Türkiye’de stratejisini buna göre yapsın.”

Konuşmaların ardından Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Yönetim Kurulu Başkanı Süreyya Yücel Özden, “Türkiye’nin Enerji Görünümü”, Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Denetim Kurulu Başkanı Tülin Keskin, “Enerji Verimliliğinde Temel Kavramlar Enerji Verimliliğinin Önemi”, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Enerji Verimliliği Daire Başkanlığı Şube Müdürü Esra Tombak, “Binalarda Enerji Verimliliği Mevzuatı”, “BEP Yönetmeliği ve Merkezi Sistemler Isınma Giderlerinin Paylaşılması Yönetmeliği”, Yenilenebilir Enerji Genel Müdür Yardımcısı Erdal Çalıkoğlu, “Enerji Verimliliği Mevzuatı ve Hedefler, Enerji Verimliliği Destekleri” ve “Enerji Verimliliği Stratejisi, Enerji Verimliliği Kanunu ve Enerji Verimliliği” ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Üyesi Enerji Verimliliği Uzmanı Ömer Kedici de, “Enerji Verimliliği Önlemleri, Uygulama Örnekleri” adı altında sunumlarını gerçekleştirdiler.

YORUM EKLE

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
SIRADAKİ HABER

banner944

banner954