banner1020
banner978

Her 10 Kişiden Biri Uçak Biletinde Erken Rezervasyon Yaptı

Karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un analizine göre, Ramazan Bayramı haftasında tatilcilerin yüzde 60’ı memleketine gitmeyi tercih ederken, geriye kalanlar başta Ege Bölgesi olmak üzere tatile çıkıyor.Ramazan Bayramı'nda el öpmeye gitmeyi...

Her 10 Kişiden Biri Uçak Biletinde Erken Rezervasyon Yaptı
Karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un analizine göre, Ramazan Bayramı haftasında tatilcilerin yüzde 60’ı memleketine gitmeyi tercih ederken, geriye kalanlar başta Ege Bölgesi olmak üzere tatile çıkıyor.

Ramazan Bayramı'nda el öpmeye gitmeyi tercih eden her dört kişiden birinin memleketi İç Anadolu bölgesinde yer alıyor.

Bayram tatili uçak biletlerini www.enuygun.com üzerinden karşılaştırma yaparak satın alan 5 bin yolcuya ait verilerle oluşturulan analize göre, tatilcilerin yüzde 57’si nereye gideceğine bayramdan bir ay önce karar verdi. Tatilcilerin yüzde 32’sinin de bayram programlarına yaklaşık 2 ay önce karar vererek uçak biletlerini satın aldığını belirten Enuygun.com Baş Analisti Betül Sungurlu, “Geriye kalan yüzde 11 ise Ramazan Bayramı tatil programını en az üç ay öncesinde belirleyerek uçak biletini erken rezervasyon avantajıyla almayı tercih etti” dedi.

Karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un analizine göre, Ramazan Bayramı haftası için alınan uçak biletlerinin yüzde 40’ının varış noktasını İstanbul, İzmir, Antalya, Bodrum, Dalaman ve bazı yurt dışı havalimanları oluşturuyor. Ege Bölgesi, tatilciler arasında yüzde 40 ile en çok tercih edilen tatil bölgesi olurken, bayramda İstanbul’a gelecek olanlar ile hemen hemen aynı oranda bulunuyor. Tatilcilerin yüzde 5’i ise Kuzey Kıbrıs ve İspanya başta olmak üzere yurtdışına gitmeyi tercih ediyor.

Ramazan Bayramı’nda memleketine gitmeyi tercih edenlerin yüzde 25’i Ankara başta olmak üzere İç Anadolu Bölgesi’ndeki havalimanlarına yönelik uçak bileti satın aldı. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne yolculuklar ise yüzde 22’lik oranla ikinci sırada yer aldı. Akdeniz Bölgesi’ne gidenler, bayramda memleketine gitmeyi tercih edenlerin yüzde 17’sini oluştururken, Karadeniz Bölgesi’ne gidenlerin oranı yüzde 13 olarak belirlendi.

Arefe gününün Çarşamba olması nedeniyle bayram haftası için uçak bileti satın alanların bir kısmının tatiline 2 ve 3 Ağustos tarihlerinde başladığını belirten Sungurlu, “Ailelerin yanına bayramlaşmaya ve tatil bölgelerine gidenlerin yüzde 32’sinin gidiş tarihi 2 ve 3 Ağustos olarak karşımıza çıkıyor. Arefe günü ve bayramın ilk günü tatile çıkanların oranı yüzde 43 ile ilk sırada yer alıyor” dedi.

banner1005
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER