banner1014

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan Ali İsmail Korkmaz'ın Ölümü Hakkında Açıklama

Taksim Gezi Parkı olaylarına Eskişehir’de destek verirken darp edildiği iddia edilen ve tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Ali İsmail Korkmaz ile ilgili olarak Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı basın açıklaması yayımladı.Açıklamada,...

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan Ali İsmail Korkmaz'ın Ölümü Hakkında Açıklama
Taksim Gezi Parkı olaylarına Eskişehir’de destek verirken darp edildiği iddia edilen ve tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Ali İsmail Korkmaz ile ilgili olarak Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı basın açıklaması yayımladı.

Açıklamada, bazı basın yayın organlarında çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirtilerek, bu durum sonrası basın açıklaması yapılması zaruretinin ortaya çıktığı ifade edildi. Eskişehir Adliyesi Cumhuriyet Başsavcılığı açıklamasında, ‘‘Olay tarihi olan 03 Haziran 2013 günü saat 00.15 civarında maktül Ali İsmail Korkmaz'ın, elinde beysbol sopası ve cop olan kimliği belirsiz 2-3 kişi tarafından ilimiz Kurtuluş Mahallesi Sanayi Sokak üzerinde darp edilmesi olayı ile ilgili olarak ‘‘Kasten öldürme’’ suçundan açılan soruşturma Cumhuriyet Başsavcılığımızın 2013/15656 Numaralı dosyası üzerinden devam etmektedir’’ ifadelerine yer verildi.

Yürütülen soruşturmaya ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığı’nın olay yeri yakınında bulunan çevre esnaf, kamu kurum ve kuruluşları, MOBESE görüntülerini içerir 40 Adet CD temin edildiği, olay yeri görüntülerini içeren 40 adet CD, kamera görüntülerinin kayıt edildiği recorder, harici hard diskler üzerinde gerekli bilirkişi incelemeleri yaptırıldığı açıklandı. Söz konusu kamera görüntülerinin bulunduğu 40 adet CD, recorder ve kamera kayıtlarının tutulduğu hard diskler üzerinde gerekli incelemeler yapılması için 28 Haziran 2013 tarihinde Ankara jandarma kriminal laboratuvarlarına gönderildiği ifade edilen açıklamada, ‘‘Yürütülen soruşturma kapsamında Cumhuriyet Başsavcılığımızca 19 Haziran 2013 günü olay yeri olan ilimiz Kurtuluş Mahallesi Sanayi Sokak üzerinde keşif işlemi icra edilmiş olup, olay yeri yakınlarında bulunan 3 esnaf tanık olarak dinlenmiştir. Ali İsmail Korkmaz'ın yaralanması olayında ihmali olduğu iddia edilen Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi’nde görevli polis memurları ve Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi'nde görevli doktorlar hakkında Cumhuriyet Başsavcılığımızın 2013/16195 ve 2013/18121 sırasında kayıtlı soruşturma dosyaları bulunmaktadır. Bu dosyalarda şikayet edilen görevliler ile ilgili olarak 4483 Sayılı Yasa Hükümlerine göre dosyaların Eskişehir Valilik makamına ve Eskişehir Tepebaşı Kaymakamlığı'na gönderilmiştir’’ diye belirtildi.

Açıklamaya şöyle devam edildi:

‘‘İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü ile gerekli yazışmalar yapılarak Ali İsmail Korkmaz'ın ölümüne sebebiyet veren kişi ya da kişilerin tespit edilmesi istenmiş, araştırmalar halen devam etmektedir. Olay ile ilgili çok sayıda tanık dinlenmiştir. 5726 Sayılı "Tanık Koruma Kanunun" 3. maddesine göre; gizli tanık olduğu iddia edilen kişinin ‘Gizli Tanık’ prosedüründen faydalanmak istediği yönündeki talebinin şüpheliye isnat edilen suçun örgüt faaliyeti çerçevesinde işlenen suçlardan olmaması nedeniyle talebinin reddine yasal engel nedeniyle karar vermek gerekmiştir. Kaldı ki, bu karar ilgiliye tebliğ edilmesine rağmen bu güne kadar verilen karara karşı halen itiraz edilmemiştir Maktül Ali İsmail Korkmaz'ın suç tarihinde üzerinde bulunan kıyafetleri üzerinde gerekli moleküler genetik incelemeler yapılması için kıyafetleri kriminal laboratuvara gönderilmiştir. Ali İsmail Korkmaz'ın yaralanması olayına ilişkin olarak yürütülen soruşturma devam etmekte iken, 10 Temmuz 2013 günü Ali İsmail Korkmaz'ın yaşamını yitirdiği öğrenilmiştir. Bunun üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından maktul üzerinde gerekli adli ve tıbbi inceleme yapılmış, yapılan inceleme sonucunda kişinin ölümünün "kafa travmasına bağlı beyin kanaması sonucu husule geldiği" tespit edilmiştir. Yürütülen soruşturma dosyası halen derdesttir.’’

Açıklamada, gerçek olmayan haberler ile ilgili olarak soruşturmaya iddia edildiği gibi 2 gün sonra değil derhal başlanıldığı açıklanırken, olay ilk önce kasten yaralama şeklinde oluştuğu için, olayın öğrenilmesi ile soruşturmanın derhal başlatıldığı, gizli tanıklık talebinin yasal engel nedeni ile reddedildiği, soruşturma halen devam ettiği için her zaman her türlü tanık dinlemenin mümkün olduğu, bütün kamera görüntüleri üzerinde gerekli incelemenin bilirkişiler ve Jandarma Kriminal Laboratuvarı tarafından hassasiyetle yerine getirildiği ve meçhul şüphelilerin titizlikle araştırılmakta olduğu ifade edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER