banner1028

Egemen Bağış'tan 'mısır' Yorumu

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Mısır'da yaşanan katliam ile ilgili, "Mısır'da bugün yaşananlar Türkiye'de yaşatamadıklarıdır. Türkiye'de denenen ve başarısızlıkla sonuçlanan girişim malesef Mısır'da...

Egemen Bağış'tan 'mısır' Yorumu
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Mısır'da yaşanan katliam ile ilgili, "Mısır'da bugün yaşananlar Türkiye'de yaşatamadıklarıdır. Türkiye'de denenen ve başarısızlıkla sonuçlanan girişim malesef Mısır'da kardeşi kardeşe düşmesiyle neticelenmiştir" dedi.

Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen büyük islam alimi merhum Hüseyin Hilmi Işık'ı anma gecesine katılan Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış önemli açıklamalarda bulundu. Mısır'da yaşanan ve 200'den fazla kişinin ölümü ile sonuçlanan katliamı değerlendiren Egemen Bağış, "Mısır'da yaşananlar hiç bir şekilde kabul edilemez. Mısır'dan çıkartılması gereken çok önemli dersler var. Mısır'da bugün yaşananlar Türkiye'de yaşatamadıklarıdır. Türkiye'de denenen ve başarısızlıkla sonuçlanan girişim malesef Mısır'da kardeşi kardeşe düşmesiyle neticelenmiştir. Adeviye Meydanı'nda bulunanlar bizim kardeşimizdir, Tahrir Meydanı'ndaki kandırılmış kitleler de bizim kardeşimizdir. Mısır'da bir iç savaşın çıkması, kardeşin kardeşe kırdırılmaya çalışılması önce Mısır'a zarar verir sonra bizi üzer. Biz bu yüzden Mısır'da yaşanan süreçten çıkarmamız gereken en önemli dersin Türkiye'de demokrasimize sahip çıkmanın önemi olduğuna inanıyoruz" diye konuştu.

"BAŞBAKANIMIZI AL AŞAĞI ETMEYE KALKTILAR AMA BAŞARAMADILAR"

Türkiye'de milli iradeye saygı duymayanların demokratik yollarla gelmiş, halkın gönlüne taht kurmuş bir başbakanı, demokratik olmayan yöntemlerle al aşağı etmeye kalktıklarına dikkat çeken Bağış, "Çok şükür başarısızlık ile sonuçlandı. Malesef Mısır'da seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi'nin kendi atadığı Savunma Bakanı, kendi atadığı Anayasa Mahkemesi Başkanı bugün kendisini bir darbe sonucu, gözaltına almasıyla sonuçlanan kanlı bir darbenin mimarları oldular. Halkın yüzde 65 oy ile kabul ettiği bir anayasa yürürlükten kaldırıldı. Yüzde 52 oy almış bir lider gözaltına alındı. Demokrasi tamamen tarumar edildi. 70 yıl diktatörlerin altında inim inim inleyen Mısır, demokrasiye geçeli 1 yıl bile olmamışken, yönetemiyor gibi bir bahane ile indirilen Cumhurbaşkanı Mursi'yi gördü. Mısır'da bulunan kardeşlerimin, özellikle ordaki İhvan Hareketi, Müslüman Kardeşlerin soğukkanlı duruşunu takdir etmek gerektiğini vurgulamak istiyorum" şeklinde konuştu.

BBC VE CNN'E TEPKİ

Sadece demokrasi istedikleri için, darbeye karşı durduklarını sivil bir eylem ile ortaya koydukları için, insanlara sıkılan kurşunlarla 200'den fazla kişi hayatını kaybettiğine dikkat çeken Egemen Bağış, "5 binin üzerinde yaralı var. Bu da aslına Mısır'da yaşanan vahşeti ortaya koyuyor. Malesef darbeye 'darbe' diyemeyenler, vahşete de 'vahşet' diyemediler. 8 saat aralıksız yayın yapan CNN, BBC gibi kanallar malesef Mısır'da ki olayları çok kısa geçiştiriyorlar bu büyük bir riyakarlığın, sahtekarlığın göstergesidir. Ben bunlara demokrasi münafıkları diyorum" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER