banner1028

Bozuk orman alanları ekonomiye kazandırılıyor

- Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu: - "3 bin 800 dekarlık bozuk orman alanının rehabilitasyonunu yaparak, yöre halkının faydalanabileceği gelir getirici ağaç türlerini toprakla buluşturacağız"

Bozuk orman alanları ekonomiye kazandırılıyor

KARABÜK (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 3 bin 800 dekarlık bozuk orman alanının rehabilitasyonunu yaparak, yöre halkının faydalanabileceği gelir getirici ağaç türlerini toprakla buluşturacaklarını belirtti.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğünce (OGM), bozuk orman alanlarını yeniden tabiata kazandırmak ve orman köylüsünü kalkındırmak amacıyla bütün yurtta çalışmaların sürdürüldüğü bildirildi.

Açıklamada, çalışmalar kapsamında Karabük ve Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde 3 bin 800 dekarlık sahada gelir getirici tür fidan dikimi için çalışmaların tamamlandığı kaydedildi.

Proje ile yöre halkına ekonomik destek sağlanacağı vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"OGM, 2017 yılı gelir getirici tür ağaçlandırmaları kapsamında 600 dekar sahada defne ve kızılcık, bin 500 dekar sahada kestane ve ıhlamur, bin 70 dekar sahada fıstık çamı ve ıhlamur ile 630 dekar sahada diğer gelir getirici türler olmak üzere toplam 3 bin 800 dekar sahada ağaçlandırma ve rehabilitasyon çalışmalarını tamamladı. Dikilecek meyveli fidanlar sayesinde hem yöre halkına ekonomik gelir sağlanacak hem de yaban hayatı desteklenecek."

- "Orman köylüsünü destekleme çalışmaları sürecek"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, orman köylüsünü destekleme çalışmalarını sürdüreceklerini belirterek, şunları kaydetti:

"3 bin 800 dekarlık bozuk orman alanının rehabilitasyonunu yaparak, yöre halkının faydalanabileceği gelir getirici ağaç türlerini toprakla buluşturacağız. Bu alanların bakımını 3 yıl boyunca orman teşkilatımız üstlenecek. Daha sonra bu fidanları kura usulü ile köydeki hanelere dağıtacağız. Orman köylümüz fidanların bakımını yapacak aynı zamanda meyvesinden tarife bedeli ile yararlanacak."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER