banner1028

Belediyenin "ikinci el" tasarrufu

- Kastamonu'nun Azdavay ilçesinde belediye bozulan yollardan çıkarılan parke taşları ile yeni yollar yaparak, yıkılan binalardan alınan malzemeleri kullanarak tasarruf sağlıyor - Azdavay Belediye Başkanı Osman Nuri Civelek: - "İlçemizde son iki yılda 4 milyon 500 bin liralık yatırım yapıldı. Nerede kullanılabilir bir malzeme bulabilirsek eski, yeni demiyor çok ucuza veya ücretsiz olarak halkımızın hizmetine sunuyoruz"

Belediyenin

KASTAMONU (AA) - Kastamonu'nun Azdavay ilçesinde belediye bozulan yollardan çıkarılan parke taşları ile yeni yollar yaparak, yıkılan binalardan alınan malzemeleri kullanarak tasarruf sağlıyor.

Azdavay Belediyesi, ilçedeki yatırımlarında tasarruf sağlamak için ikinci el malzemeleri değerlendiriyor.

Ilgaz Dağı'ndaki yol çalışması sırasında sökülen parke taşlarını ilçeye getirerek kullanan belediye, yıkılan binalardan çıkarılan malzemeleri ve mobilyaları da yeniden değerlendiriyor.

Azdavay Belediye Başkanı Osman Nuri Civelek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 3 bin 600 nüfuslu ilçelerine önemli yatırımlar yaptıklarını söyledi.

Yatırımları gerçekleştirirken ikinci el malzemeler de kullandıklarını ifade eden Civelek, borçlanma yapmamaya özen gösterdiklerini vurguladı.

İlçede Milli Eğitim Müdürlüğüne ait bir binanın yıkım işini üstlendiklerini anlatan Civelek, şöyle devam etti:

"Yıkım işlemini atık malzemelerini almak şartı ile üstlendik ve yıkıma başladık. Belediyemiz personeli ve iş makineleri ile başladığımız yıkımdan 40 bin lira değerinde ahşap giydirme ve çatı ahşabı, 40 bin lira değerinde parke taşı, 10 bin lira değerinde çatı kaplama malzemesi, 30 bin liralık kapı, cam ve çerçeve ile 30 bin liralık hurda demiri geri kazanmış olduk. Bu yıkımdan 150 bin lira tutarında ahşap malzeme, kiremit, dış cephe giydirme malzemesi, parke taşı gibi malzemeler kazandık. Kazandığımız ahşabı yeni yaptığımız yurt binasının çatısında, dış cephe giydirmesi ile parke taşlarını ise Yenimahalle ve Bahçelievler mahallerinde yaptığımız mahalle konaklarının inşaatlarında ve çevre düzenlemelerinde kullanıyoruz."

- "Milli servet olan malzemelerin çöpe atılmasını önledik"

Uzun süredir ikinci el malzemeleri değerlendirmeye çalıştıklarını söyleyen Civelek, "2004 yılında Karayollarının ilçemize yaklaşık uzaklığı 120 kilometre olan Ilgaz Dağı'nda sökmüş olduğu kilitli parke taşlarını personelimle beraber kamyonlara yükleyerek ilçemize getirdik. Getirmiş olduğumuz 67 kamyon parke ile eski sanayi sitesi önündeki 16 bin metrekare alanı çamurdan kurtardık ve bugünkü değeri ile 240 bin liralık malzemeyi geri kazandırmış olduk. Bizim aynı anlayışımız halen devam ediyor. İlçemizde son iki yılda 4 milyon 500 bin liralık yatırım yapıldı. Nerede kullanılabilir bir malzeme bulabilirsek eski, yeni demiyor çok ucuza veya ücretsiz olarak halkımızın hizmetine sunuyoruz." diye konuştu.

Öğrenciler için Kastamonu'daki eski yurtlar ve demirbaşlarını değiştiren firmalara ait baza, dolap, beyaz eşya ve masa gibi malzemeleri de ilçeye getirdiklerine işaret eden Civelek, milli servet olan malzemelerin çöpe atılmasını önlediklerini kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER