banner1014

Bağcılar’dan Ata Yurdu Kazakistan'da İftar

Bağcılar Belediyesi tarafından Kazakistan’ın Almaata şehrinde kurulan kardeşlik sofrasında Kazaklar, Türkler ve Ahıska Türkleri birlikte iftar açarak kardeşliğin devamı için dua etti.Bağcılar’da her gün kurulan iftar sofralarının yanı...

Bağcılar’dan Ata Yurdu Kazakistan'da İftar
Bağcılar Belediyesi tarafından Kazakistan’ın Almaata şehrinde kurulan kardeşlik sofrasında Kazaklar, Türkler ve Ahıska Türkleri birlikte iftar açarak kardeşliğin devamı için dua etti.

Bağcılar’da her gün kurulan iftar sofralarının yanı sıra Çanakkale ve Edirne gibi şehitler diyarlarında da iftar sofraları kuran Bağcılar Belediyesi, bu yıl gurbetçilerin yaşadığı Almanya’dan sonra ata yurdu Kazakistan’da iftar sofraları kurdu. Almaata’da kurulan kardeşlik sofralarında Kazaklar, Türkler ve Ahıska Türkleri bir araya geldi.

Esperanza Restaurant’ta düzenlenen iftarda, akşam ezanının okunması ile birlikte davetliler, Kazak mutfağının meşhur yiyecekleri şelpek, boğursak, çorba, koyun pilavı ve peş parmak, salata ve Türk usulü baklavalardan oluşan zengin menü ile iftar yaptı.

İftar programına, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem, İstanbul Milletvekili Feyzullah Kıyıklık ve Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı’nın yanı sıra AK Parti Bağcılar İlçe Başkanı İsmet Öztürk, Bağcılar İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yılmaz, Bağcılar Müftüsü Hasan Hüsnü Sula ve STK temsilcileri katıldı.

AK Parti İstanbul Milletvekili Feyzullah Kıyıklık, ata yurdunda kurulan iftar sofralarının kardeşliğin pekişmesindeki önemine vurgu yaparak, “İstanbul’daki Kazaklardan sizlere selam getirdim, sizlerin selamlarınızı da onlara götüreceğim” dedi.

“ESKİDEN KAZAKİSTAN KAF DAĞININ ÖTESİNDEYDİ”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem yaptığı konuşmada iki ülke insanının birbirini yakından tanımak için bu tür etkinliklerin artırılması gerektiğini ifade ederek şöyle konuştu: “Bizim öğrencilik yıllarımızda Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Azerbaycan Kaf Dağı'nın ötesinde idi. Buralara gitmeyi hayal bile edemezdik. Hamdolsun şimdi böyle bir araya gelebiliyoruz. 76 milyonun hasreti buralara gelip sizlerle kucaklaşabilmek. Kazakistan halkının mutluluğu Türk halkının mutluluğudur ve Kazak halkının da aynı duyguları yaşadığına yürekten inanıyorum. Bizim soframızda yediklerimiz de atamız da bir. Allah beraberliğimizi daim kılsın.”

Yemeğin ardından davetlilere hitap eden Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, amaçlarının iki ülke arasında gönül köprüleri kurmak olduğunu söyledi.

Türkiye’deki Ramazan coşkusunu 2006 yılından beri Kazakistan’a taşıdıklarını kaydeden Çağırıcı, şöyle konuştu: “Kurucu başkanımız sayın Feyzullah Kıyıklık döneminde başlayan Kazakistan iftarlarını geleneksel hale getirdik. Her ne kadar ayrı düşmüş olsak da, birbirimizin dilini yeterince anlayamıyor olsak da aynı duyguları paylaşıyoruz. İnşallah bu kardeşlik sofralarını kurmaya devam edeceğiz”

“ARKAMIZDA 70 MİLYONLUK TÜRKİYE VAR”

Programda en son söz alan Kazakistan Diyanet İşleri Basın Yayın Müdürü Ongar Omerbeg, Kazakistan bağımsızlığına kavuştuğunda devlet olarak ilk tanıyan ülkenin Türkiye olduğunu hatırlatarak şöyle konuştu: “Kazak halkı bu desteğinizi hiç unutmuyor ve Türkiye’yi çok seviyoruz. Biz hiç korkmuyoruz, çünkü bizim arkamızda her zaman 70 milyonluk Türkiye var. Türkiye bize camilerimizin yapımında ve tamirinde destek oluyor. Türk - Kazak işadamlarımız birlikte güzel işlere imza atıyor. İlişkilerimiz her geçen gün daha da güçleniyor. Ramazanın bu bereketi ve kardeşlik havası hep sürsün inşallah”

Konuşmaların ardından genç ozan Bakdavlet, sazıyla birlikte kahramanlık şiirlerini seslendirirken, Türkiye’de eğitim gören ilk talebelerden olan Jaken Omarov da ilahiler söyledi. Daha sonra sahneye gelen Melamen İlahi Grubu da davetlilere birbirinden güzel ilahiler okudu. Program, Türkiye’de eğitim aldıktan sonra ülkelerine dönüp hayata atılan Kazakların Türk heyet ile hatıra fotoğrafı çektirmesiyle son buldu.

İKİNCİ İFTAR TÜRK LOKANTASINDA

Almaata’daki ikinci iftar Sancak Türk Lokantası’nda verildi. İftara İstanbul heyetinin yanı sıra, Almaata Başkonsolosu Sadin Ayyıldız, Almaata Kariyer Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabri Hizmetli, THY Almaata Müdürü Mustafa Kemal Kızılay, Diyanet İşleri Başkanlığı Almaata Din Hizmetleri Müşaviri İbrahim Yılmaz, Kul Hoca Ahmet Yesevi İlim ve İrfan Vakfı temsilcileri ve Kazak davetliler katıldı.

İftar yemeğinin ardından konuşan davet sahibi Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, ilçenin kuruluşunda Kazakistan’dan gelen muhacirlerin olduğunu ve Bağcılar’da bir Kazak Mahallesi bulunduğunu kaydederek, “Kazakistan bizim için çok önemli. Hoca Ahmet Yesevi Vakfı ile ortak çalışmalar yürütüyoruz. İnşallah yakın zamanda vakfın Almaata şubesinin temellerini atacağız ve içerisinde Bağcılar Belediyesi olarak bizim de bir ofisimiz olacak” dedi.

Daha sonra konuşan Almaata Başkonsolosu Ayyıldız, Kazak halkının Bağcılar Belediyesi’nin verdiği iftara ilgi gösterdiğini belirterek, iki ülke halkının kardeşlik ve dostluğunu artıracak etkinliklere ve bu ülkeye gelen yatırımcılara her türlü desteği vermeye çalıştıklarını söyledi.

DİYANET’TEN KAZAKÇA KUR’AN-I KERİM MEALİ

Almaata Kariyer Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hizmetli, Bağcılar Belediyesi’nin 2006 yılından beri verdiği iftarların iki ülke arasında dostluk bağlarının artmasına vesile olduğunu kaydetti.

Din Hizmetleri Müşaviri İbrahim Yılmaz da Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Kazakistan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın talepleri doğrultusunda Ramazan aylarında Kazakistan’a Türk din adamı gönderdiğini ifade ederek, “Kazak din görevlileri Türkiye’ye gelerek hizmet içi eğitim alıyor. Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlığı olarak Kazakça Kur’an-ı Kerim meali hazırladık ve yakında basılacak” dedi.

“TÜRKİYE GÜÇLÜYSE KAZAKİSTAN'DA GÜÇLÜ”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem, dünyada Müslümanlar üzerine oynanan oyunlara dikkat çekerek, “Türkiye’nin arzusu güçlü ve bölgede ağırlığı olan bir Kazakistan’ın olmasıdır. Türkiye her zaman Kazakistan’ın iyiliğini ister, Kazakistan’ın düşmanları bellidir” diye konuştu. Erdem, Türkiye’de Gezi Parkı eylemleri ile oynanmak istenen uluslararası oyunlar hakkında da bilgi verdi.

ALMAATA’DA BAĞCILAR’IN İZİNİ GÖRÜYORUZ

AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı da, Yunus Emre’nin dediği gibi; insanın söylemeyince öleceği dertleri olması gerektiğini vurgulayarak, “Her gittiğimiz yerde Kazakistan’da karşılıklı ilişkileri başlatan Kurucu Belediye Başkanı ve İstanbul Milletvekili Feyzullah Kıyıklık’ın izlerini gördük. Şimdi Lokman Çağırıcı ile devamını görüyoruz” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER