banner1028

Anayasa Mahkemesinden Tsk’daki Sivil Memurlara Sendika Müjdesi

Anayasa Mahkemesi Milli Savunma Bakanlığı ile Türk Silahlı Kuvvetlerindeki (TSK) sivil memurların sendikaya üye olmalarını engelleyen maddeyi iptal etti.Ankara 8. İş Mahkemesi’nin Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’nun15....

Anayasa Mahkemesinden Tsk’daki Sivil Memurlara Sendika Müjdesi
Anayasa Mahkemesi Milli Savunma Bakanlığı ile Türk Silahlı Kuvvetlerindeki (TSK) sivil memurların sendikaya üye olmalarını engelleyen maddeyi iptal etti.

Ankara 8. İş Mahkemesi’nin Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’nun15. Maddesindeki “Milli Savunma Bakanlığı ile Türk Silahlı Kuvvetleri kadrolarında (Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı dahil) çalışan sivil memurlar ve kamu görevlileri Üye olamazlar ve sendika kuramazlar” şeklindeki ibarenin iptal olması ile ilgili talebi Anayasa Mahkemesi sonuçlandırdı.

Anayasa Mahkemesi’nin oy birliği ile aldığı kararda Milli Savunma Bakanlığı ile Türk Silahlı Kuvvetleri kadrolarında çalışan sivil memurların sendikaya üye olma ve sendika kurmayı yasaklayan yasa maddesini iptal etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER