banner1020
banner978

4 Bakandan Diyarbakır’a Çıkarma

Diyarbakır’da, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın katılımıyla Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi ve Dicle...

4 Bakandan Diyarbakır’a Çıkarma
Diyarbakır’da, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın katılımıyla Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi ve Dicle Elektrik Perakende Satış Anonim Şirketi’nin devir teslim ve imza töreni gerçekleştirildi.

Rönesans Düğün ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen törene bakanların yanı sıra AK Parti milletvekilleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, çözüm süreciyle beraber çok daha iyi bir performansı yakalamış olacaklarını söyledi. Dicle bölgesi ile Van bölgesini çıktığında Türkiye’nin kayıp kaçak oranı yüzde 9.4’lere düştüğünü belirten Bakan Yıldız, bunun Avrupa Birliği üyesi 27 ülkenin ortalamasının daha altında olduğunu ifade etti. Bakan Yıldız, “Biz doğru bir iş yapıyoruz, biz doğru bir tercih kullanmışız ve bütün yaptığımız, enerji sektörü ile ilgili yapılar. Bağlı ilgili ve ilişkili bütün kuruluşlarımız ile beraber doğru bir yönde devam ediyoruz. Hedeflerimiz doğru demek ki diyoruz. Yaklaşık 750 milyon lira asıl paranın olduğu ve 640 milyon lira civarındaki faizleri almayacağını söyledi. Benim buradan bir istirhamım olacak. 31 Temmuz çok kısa bir süre, kendileri de inşallah bunu en az 31 Ağustos’a kadar uzatılmasını istiyoruz. Bayramdan sonra parasını biriktirebilen vatandaşlarımız, sanayicimiz, tarımsal sulama yapan çiftçilerimiz gelip bu paralarını denkleştirip getirip, bunun faizlerinden de kurtularak geçmişe dönük büyük bir yükün hafiflemesini sağlamış olacaklar. Ramazan ayındayız hem kul hakkından kurtulmamız lazım hem de devletin hakkından kurtulmamız lazım. Buradaki varlıklar, trafolar, direkler, teller her türlü donanımlar, şu anda bu şirkete devredilmiş değildir arkadaşlar. Bir varlık satışı yapmadık burada. Buranın kullanım hakkını, buradaki anonim şirketin hisse devirlerini yaptık” dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise, bu devrin hem devralanlar açısından hem Diyarbakır açısından hem ülke açısından hayırlara vesile olması temennisinde bulundu. Yatırımın yükünü artık özel sektörün çekeceğini anlatan Bakan Şimşek dolayısıyla devletin gelirlerinin daha çok eğitime, sağlığa, alt yapıya gideceğini dile getirdi. Bakan Şimşek, “Ben inanıyorum ki yapılacak bu yatırımlarla ve kayıp kaçağın da azaltılması ile bu bölgede hem sanayicimiz hem de hemşerilerimiz rahatlayacaklardır. Tabii ki enerji şirketlerimizin nakit akışındaki problem çözülmüş olacak. Kayıp kaçaklar Avrupa Birliği’nin ortalamasına düşerse ben inanıyorum ki zamanla şu anki seviyelere göre fiyatlar dahil ileriye gidebilir. Şu anki fiyatların içerisinde kayıp kaçağında yükü var. Dolayısıyla tüketicimiz kazanacak, milletimiz kazanacak devletimiz kazanacak, sanayicimiz kazanacak. Bu yılın ikinci yarısında elektrik üretim santrallerinin özelleştirmelerine devam edeceğiz. Elimizde milli piyango gibi, köprü ve oto yollar gibi birçok liman ikincil halka arzlar gibi portföyümüz de çok geniş tabii ki şirketler özelleştirmeler söz konusu. Özelleştirme idaremiz bu konudaki çalışmalarına devam edecektir. Bu sene bizim özelleştirme hedefimiz 4 milyar liraydı. Fakat yıl başından bu yana özelleştirme idaresi hazineye 5.1 milyar lira aktardı. Ayrıca bugüne kadar özelleştirmesi tamamlanıp devir işlemi gerçekleştirilen 8.1 milyar dolarlık özelleştirme var. Bir de 5 milyar doların üzerinde sözleşme aşamasında olan özelleştirmeler var. Yani özelleştirme performansı açısından son derece başarılı bir yıl geçiriyoruz” ifadelerini kullandı.

“ENERJİYİ VERİMLİ KULLANMAMIZ REKABET GÜCÜMÜZÜ ARTIRACAK”

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz da, Dicle bölgesinin elektrik dağıtım işinin bundan sonra özel sektör tarafından gerçekleştirileceğini belirterek, bunun, tüm Türkiye'de yapılan bir uygulamanın son derece önemli bir bölgeye yaygınlaştırılması olduğunu söyledi. Birkaç bölgede daha devir teslimin gerçekleşmesi halinde tüm Türkiye'de elektrik dağıtım işinin artık özelleştirilmiş olacağını kaydeden Bakan Yılmaz, böylece uzun bir sürecin tamamlanacağını ifade etti. Türkiye'de bunun geçmişte çok mücadelesinin yapıldığına vurgu yapan Bakan Yılmaz, “Sadece devlet ve kamu kurumlarıyla bu işlerin yapılması verimlilik getirmiyor, kalkınma ve gelişmemiz sağlanamıyor. Kamu özel sektör işbirliği son derece önemli. Türkiye enerjiye büyük fatura ödüyor. Geçen yıl enerji ithalatımız cari açığımızın oldukça üzerinde, 60 milyar dolar olarak gerçekleşti. Türkiye enerjiye bağımlı bir ülke. Enerjisini dışarıdan ithal etmek durumunda olan bir ülke. Dolayısıyla biz enerjimizi her türlü kayıp ve kaçağı önleyerek son derece verimli şekilde kullanmak durumundayız. Aslında bizim manevi değerlerimiz de israftan kaçınmamızı kaynaklarımızı en iyi şekilde kullanmayı bize öğretiyor. Enerjiyi verimli kullanmamız rekabet gücümüzü artıracağı gibi çevre açısından da önemli. Ekonomimizi ve çevremizi korumak istiyorsak enerjiyi daha verimli kullanmak, dünyaya daha az karbon salınımı sağlamak durumundayız. Tüm bu sebeplerle enerjimizi kayıt içinde ve israfa yol açmadan kullanmalıyız” dedi.

İsraf edilmeyen enerjinin en ucuz ve en temiz enerji olduğunu ifade eden Bakan Yılmaz, israf edilmeyen bir enerji yapısı oluşturmak için de sistemlerini çok iyi kurmaları gerektiğinin altını çizdi. Son günlerde yasalaşan 10'uncu 5 yıllık kalkınma planında 25 öncelikli dönüşüm programlarından ikisini enerji alanına ayırdıklarını anlatan Bakan Yılmaz, “Programlarımızdan birisi 'Yerli Üretimi Destekleme', diğeri de 'Enerjide Verimlilik' programı. Bugün Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız ile enerji verimliliği konusunu ele alan bir toplantı gerçekleştirdik. Önümüzdeki günlerde enerji verimliliği ile ilgili somut adımlar atıldığını da göreceksiniz” şeklinde konuştu.

“GELECEK 5 YILLIK SÜREÇTE KURULU GÜCÜMÜZÜ 78 BİN MEGAVATA ÇIKARACAĞIZ”

Yurt içi üretime yapılan yatırımların sonuçlarının daha orta vadede görüleceğini ancak enerji verimliliğinde yapılan yatırımlar ve atılan adımların hemen sonuçlarının alınabileceğini bildiren Bakan Yılmaz, “Gelecek 5 yıllık süreçte kurulu gücümüzü 78 bin megavata çıkaracağız. Bunu yaparken çevreye en az maliyetle gerçekleştirmeye gayret göstereceğiz. Dolayısıyla yenilenebilir enerjiye önem vermeye devam edeceğiz. Enerjide çevreye en duyarlı son teknolojileri kullanmaya önem vereceğiz. Jeostratejik konumumuzla enerjide transit ve terminal ülke konumumuzu pekiştireceğiz. Nükleer enerji dahil olmak üzere yeni bir takım teknolojileri de ülkemize kazandıracağız” ifadelerini kullandı.

Bakan Yılmaz, enerjiyi verimli kullanırken siyasi ve toplumsal olarak da verimli kullanılması gerektiğine değinerek, “Çözüm süreci ile Türkiye'nin toplumsal enerjisini de verimsiz kullanmayı terk edip içimizde boş yere tükettiğimiz enerjiyi, bir araya gelerek ortak hedefler etrafında değerlendirmeliyiz. Kardeş kanının akmadığı, huzurun ve güvenin olduğu bir ortamda özellikle Doğu ve Güneydoğu'da yıllardır kullanılmamış potansiyel daha hızlı şekilde harekete geçecek. Sağladığımız altyapılarla ve yeni teşviklerle özel sektörün Diyarbakır’da ve diğer illerimizde daha fazla yatırım yaptığını göreceğiz. Böylece kalkınma süreci hızlı şekilde devam edecek. Bir taraftan bu bölgelerimiz daha fazla refah ve huzur görürken, diğer taraftan Türkiye'nin 2023 hedeflerine yürüyüşüne bu bölgelerimizin daha fazla katkıda bulunduğunu göreceğiz” diye konuştu.

“MAKUL ÇÖZÜMLERLE BU GEÇİŞ SÜRECİNİ ATLATMAMIZ VE BAŞARIYA GÖTÜRMEMİZ LAZIM”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker ise, bölgede Şanlıurfalının, Mardinlinin, Batmanlının ve Diyarbakırlının gündelik hayatındaki en önemli meselelerden birinin enerji ve elektrik olduğunu vurguladı. Eker, 10 yılı aşkın süredir Diyarbakır milletvekili olarak parlamentoda görevli bir kişi olarak vatandaşlardan gelen talepler içerisinde en yoğun ve toplumsal olarak herkesin canını en çok acıtanın enerji konusu olduğuna dikkat çekti. Bakan Eker, 2006 yılından itibaren özeleştirme kapsamına alınan ancak geçen zaman içerisinde devir gerçekleşmediğinden dolayı bir takım geliştirme yatırımlarının yapılamaması, meselenin bir çözüme kalıcı olarak bağlanamaması sebebiyle hem vatandaşın yaşam kalitesi yönünden olumsuz etkilendiğini hem de kamu yararının ciddi şekilde zarar gördüğünü dile getirdi. Bugün bu sorunun çözümü ile karşı karşıya olunduğunu anlatan Bakan Eker şöyle dedi:

“Bunu önemli bir fırsat bilip başarıya ulaşmasında gerek kamunun, gerek ilgili kurum ve kuruluşlar ile ilgili bakanlıkların gerekse de elektrik idaresini devralacak firmaların ve bölgede yaşayan vatandaşların ortak bir irade ile hareket etmesi ve çözümü kolaylaştırması gerekiyor. 5 milyar kilowat saat civarında bir tüketim olduğunu biliyoruz. Önemli bir kısmının tarımsal sulamada kullanıldığını da biliyoruz. Bu bölgenin giderek artan enerji ihtiyacının daha kaliteli, daha sürekli ve vatandaşın hayatına fayda getirecek bir anlayışla uygulanması son derece önemli."

Bölgedeki meselelerin aslında bir ana meseleye bağlı olduğunu ifade eden Bakan Eker, onun da Kürt meselesi olduğunu söyledi. Enerji meselesinin diğer pek çok mesele gibi bundan etkilendiğini kaydeden Bakan Eker, "Çözüm süreci bölgeye sağlayacağı barış ortamı ile tüm Türkiye'yi nasıl ki rahatlatacak ve ileriye götürecekse elektrik gibi tüm sektörlerin tamamının çözüme kavuşmasında da bu süreç önemli” şeklinde konuştu.

Bölgedeki başarılı bir uygulamanın elektrik özelleştirmelerinde Türkiye'nin diğer bölgelerine de örnek teşkil edeceğini aktaran Bakan Eker, özelleştirme uygulamasının başarıya ulaşmasında çaba sarf edilmesi gerektiğini anlattı. Bakan Eker, üretici ve çiftçilerle yakın bir diyaloğun önemli olduğuna dikkati çekerek, “Gerçekte makul çözümlerle bu geçiş sürecini atlatmamız ve başarıya götürmemiz lazım. Hayırlı bir teşebbüs olduğunu düşünüyorum. Atılacak imzanın tarihi olduğunu vurguluyorum. Bu devrin bundan sonraki süreçte bölgenin kalkınmasına pozitif etki yapmasını diliyoruz. Aynı zamanda elektrik kesintilerinden zarar gören elektronik eşyaları bozulan binlerce, on binlerce insan var. Umarız bundan sonra bölgedeki tüm vatandaşlarımızın yaşam kalitesi artar, uğradıkları zarar asgariye iner ve kamu da bundan çok daha yüksek menfaat sağlar. Bunun umudu ve beklentisi içerisindeyiz” ifadelerini kullandı.

Törende bir konuşma yapan Eksim Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Tivnikli ise, şirketi devralırken abonelere bir müjde vermek istediğini belirterek, "31 Ağustos'a kadar elektrik borcunu ödeyen vatandaştan gecikme bedelini almayacağız. Toplamda 600 milyon lirayı almayacağız" dedi.

Konuşmalarından ardından, Dairesi Başkanlığı tarafından Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi ve Dicle Elektrik Perakende Satış Anonim Şirketi’nin 387 milyon dolar karşılığında Eksim Yatırım Holding'e devrini sağlayan sözleşme imzalandı. Ardından sözleşme yazılı olduğu çekle hatıra fotoğrafı çektirildi.

banner1005
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER