banner1014

Vali Kaymak; 'Kenevir Üretiminin Merkezi Samsun Olmalı'

“Türkiye Kenevir Sektörü Birinci Buluşması”na Samsun ilinden başta olmak üzere Türkiye’nin birçok ilinden çok sayıda kamu, özel sektör, üniversite ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi katılım sağladı.

Vali Kaymak; 'Kenevir Üretiminin Merkezi Samsun Olmalı'

“Türkiye Kenevir Sektörü Birinci Buluşması”na Samsun ilinden başta olmak üzere Türkiye’nin birçok ilinden çok sayıda kamu, özel sektör, üniversite ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi katılım sağladı.

Samsun Valisi Osman Kaymak, 26.06.2019 Çarşamba günü saat 10.30’da Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Vali Hasan Basri Güzeloğlu Konferans Salonu'nda düzenlenen 'Türkiye Kenevir Sektörü Birinci Buluşması'na katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından selamlama konuşmasını yapan Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mevlüt Özen'in ardından Anadolu'nun öz bitkilerinden kenevirin geçmişte olduğu gibi gelecekte de birçok alanda kullanılacağını ifade eden OMÜ Kenevir Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Selim Aytaç yaptığı konuşmasında, “Kenevir ekim alanının artmasına en önemli sebep olan yeni nesil kullanım alanlarının başında ilaç sektörü gelmektedir. Kanada, İsrail ve Çin ilaç sektöründe dünyada önder ülkelerdir. Bu ülkelerde SBD oranını artıran çeşitlerin geliştirilmesiyle ilgili yoğun çalışmalar yapılmaktadır. Tüketici bilincinin gelişmesiyle kenevirin de bundan olumlu bir şekilde faydalanacağını düşünmekteyiz. Binlerce yıldan beri Anadolu coğrafyasında tarımı yapılan kenevir ekim alanları 1960’lı yıllarda 140 bin dekar iken 2013 yılında 19 dekara düşmüştür. Bu üretimin de sadece Samsun’un Vezirköprü ilçesi Narlısaray Mahallesi’nde olduğunu söylemek gerekiyor. O mahalleye şükranlarımızı iletmemiz gerekmektedir.

2013-2018 yılları arasında Narlısaray Mahallesi tek başına kenevir tarımı yapmıştır. Hem de alıcısı olmadan, nereye satacağını bilmeden. Bu bizim için belki bir çıkış noktası belki de bir başlangıç noktası olacaktır. 2015-2018 yılları arasında ekim alanımızda bir miktar artış olmakla beraber 2019 yılında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın kenevir üzerindeki algıyı yıkan konuşmasının ardından ekim alanlarımız 2019 yılında bin dekarın üzerine çıkmıştır. Ekim yapan il sayısı da 10’un üzerindedir. Bu sevindirici bir haberdir. Ancak hala Samsun en önemli üretici il arasındadır. 2019 yılında Samsun’un Türkiye’de kenevir ekim oranı %60’ı civarındadır.” dedi.

OMÜ Kenevir Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Selim Aytaç’ın konuşmasının ardından MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Soner Meşe, kenevir konusunda bir sunum gerçekleştirdi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran ise kenevir deyince Türkiye’de ilk akla gelen üniversitenin OMÜ olduğunu ve bunun uzun zamandır üniversite bünyesinde yürütülen bilimsel çalışmalar neticesinde oluştuğunu aktardı.

Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın da son 6 ayda kenevir ile ilgili gelişmelerden sonra Türkiye’nin ekonomik bağımsızlığı noktasında ilk adımın Samsun’dan atılacağını kaydetti.

Kenevir sanayisinin işlenmesi noktasında yapılacak olanları anlatan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ise yaptığı konuşmasında, “Sanayi alanlarının oluşturulması gerekiyor. Vezirköprü’de bu alan oluşuyor. Vezirköprü’nün dışında şu anda yatırım olmasa da hazır sanayi parsellerimiz var. Asıl üretim sanayisinin Vezirköprü’de oluşması için gerekli çalışmamız şu anda neticelenmek üzere.” dedi.

Bu gün burada Türkiye için çok önemmli bir toplantı gerçekleştirdiklerini söyleyen Samsun Valisi Osman Kaymak yaptığı konuşmasında, “Bu sene Türkiye’de ve ilimizde Milli Mücadelenin başlangıç tarihi 19 Mayıs 1919’un 100. Yıl dönümünü kutladık ve kutluyoruz. Bize göre kurtuluş mücadelesi bitmedi, halen daha devam ediyor. O anlamda ülkemizin çok güçlü olması lazım. Güçlü olmak sadece nüfus kalabalığı ile olmuyor. Ekonomik yönden güçlü olmanız gerekiyor. Tüm dünyaya karşı saygın bir ülke olmak istiyorsak ekonomik yönden çok güçlü olmak zorundasınız. Kişi başına düşen milli gelirlerimizin kalkınmış devletlerden geri kalmaması lazım. Bu bakımdan ekonomik anlamda yapılan her çalışma milli mücadele anlamında ülkemizin gücüne güç katacaktır. Samsun’dan da bu çalışmaların başlaması gerçekten bu anlamda çok anlamlı. Bu sektör buluşmaları bizim yapacağımız çalışmalarla önümüzü açacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu çalışmaya ön-ayak olması, gündeme alması ve bu konuda genelge yayınlaması bizim için büyük bir şanstır. Bu anlamda Ondokuz Mayıs Üniversitesine bağlı bir Kenevir Araştırma Enstitüsü kuruldu.  Her şey planlandığı şekilde adım adım ilerliyor. Cumhurbaşkanımızın bu işin başında olması bizler için çok anlamlı ve çok önemli. O anlamda herkes bilgisini, birikimini, tecrübesini ortaya koysun, yapılacak çalışmaları planlayalım ve yol alalım.” dedi.

Samsun’un gerçekten bir tarım kenti olduğunu ifade eden Vali Osman Kaymak, “Samsun yıllardır ovalarıyla Türkiye’nin bir gıda deposudur. Şüphesiz tarım konusu çok geniş bir alan ama kenevir çok daha farklı bir alan. Kenevir tarımın ötesinde endüstride kullanılacağı alanlarla Türkiye’yi gerçekten büyük bir gelişmişlik düzeyine çıkaracak, istihdama büyük katkı sağlayacak, ihracatı artıracak ve ülkemizin gücüne güç katacak bir üründür. Ama şüphesiz, bunu bütün dünyadaki gelişmeleri iyi takip ederek, diğer ülkeleri kendimize rakip görerek onlarla rekabet edecek şekilde endüstriyi ve sanayii kurmak durumundayız. O anlamda da MÜSİAD ve sektör temsilcileri alanı takip ederek gelişmeleri iyi izleyip buna göre endüstriyi kurmamız gerekiyor. 2013 yılında kenevir ekimi Samsun’da 19 dekara kadar düşmüştü. Biz buradan Vezirköprü Narlısaray’daki üretici kardeşlerimizi çok teşekkür ediyoruz. Onların gayretleri ile kenevir tohumu yok olmadı. Şu çok önemli, tohumu üreteceğiz. Şu an bin dekar kadar üretim yapılıyor. Bu önümüzdeki yıllarda 10 bin dekara çıkacaktır.” şeklinde konuştu.

Tonlarca üretim yapmanın çok kolay olduğunu söyleyen Vali Kaymak, ”Çünkü arazilerimiz üretim için çok uygun. İlla da Samsun’da üretim yapmak zorunda değiliz. Biz bu işin sanayisini, endüstrisini kurduğumuz zaman bu üretim diğer illerde de yapılacaktır. Arz talep meselesi. Biz keneviri işleyecek tesisleri Samsun’da kurduğumuz zaman diğer illerde üretim yapsın. Ama bu işin merkezi Evliya Çelebi’nin de bahsettiği gibi Samsun olmalı. Samsun’da bunun için çok uygun araziler var. Biz samsun olarak önderlik yapmaya devam edeceğiz. Biz hep beraber bütün kurumlarımızla birlikte bu işe inandık ve bir ekip ruhu içerisinde çalışmaya devam ediyoruz. Vakit kaybetmeden rantabl, verimli ve akılcı çözümler üretmemiz lazım. Çok acele etmeden, çok da geç kalmadan akılcı, planlı ne yapacağını bilen insanlarla ekip içerisinde çalışacağız.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından sektör temsilcileri ve akademisyenler, masa görüşmeleri yaptılar.

Türkiye Kenevir Sektörü Birinci Buluşması'na ayrıca, Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, Tarım ve Orman İl Müdürü Nail Kırmacı, Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Kibar Ak ile ilgili kurumların temsilcileri ve davetli katıldı.

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2019, 23:52

Hasan Eren

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER