banner1028

Türkiye’de Organik Tarımın Öncüsü Yeşil Küre

Yeşil Küre Org. Ürün. Paz. San. Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı 21. Dönem Samsun Milletvekili Ahmet Aydın ile röportaj. Sektörün vizyoner yüzü olan Yeşil Küre yaptıkları tarımsal faaliyetlerini gazetemize anlattı.

Türkiye’de Organik Tarımın Öncüsü Yeşil Küre

Yeşil Küre Org. Ürün. Paz. San. Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı 21. Dönem Samsun Milletvekili Ahmet Aydın ile röportaj. Sektörün vizyoner yüzü olan Yeşil Küre yaptıkları tarımsal faaliyetlerini gazetemize anlattı.

Öncelikle Yeşil Küre’nin Türkiye’de organik ürün yetiştiriciliği konusunda lider konumunda olduğu biliniyor. Organik ürün çeşitliliğini bizimle paylaşır mısınız?

Yeşil Küre yaklaşık 10 bin dekar alanda tarımsal üretim yapmaktadır. Ektiğimiz ürünler çeltik 3 bin 500 dekar, soya fasulyesi, kanola, buğday, kenevir, mısır gibi ürünlerden oluşturmaktadır. Bu ürünlerin çeltikten kalanını kendi çiftliğimizde oluşan büyükbaş hayvanlar ve tavuk yemlerinde kullanmaktayız. Keneviri sözleşmeli üretim olarak yapmaktayız. Sözleşmeli üretim olarak yaptığımız bin dönüm keneviri Türkiye’de 2020 yılında ekilen toplam kenevirin yüzde 40’ına tekabül ediyor. Biz burada yetiştiricilik parası alıyoruz. Aynı zamanda Çarşamba Şeker Fabrikasına katkımız olur diye 300 dekarda şeker pancarı üretimimiz var.

Aynı zamanda Tigem’den kiraladığımız içinde bulunduğumuz alanda 30 tane yumurta üretim kümesimiz var. Bunların paket ambalajlama tesislerimiz Karaköy Tigem’de bulunuyor. Et üretimini de AYPİ Tesislerinin olduğu yerde 24 kümeste yapıyoruz. Yine aynı zamanda SANTAL Firması da bize sözleşmeli üretim yapıyor. Altınova’da 300 baş sağmalık ineğimiz var oradan da günlük 6 ton süt elde ediyoruz.

Türkiye’de organik ürün yetiştiriciliği destekleniyor mu? Sizce yeterli seviye de mi?

Türkiye’de organik tarımda bazı alanlarda destek var. Mesela pancar ve kenevir organik olsa da yok. Soya Mısır gibi ürünlerde normal desteklerin üzerinde yüzde 50 daha destek yapılıyor.

Kurum olarak organik tarım icraatını gerçekleştirirken teknoloji imkânından yararlanıyor musunuz?

Teknolojiden faydalanma biz burayı kiraladığımızda sulama suyu yoktu. Biz arazinin tamamını sular hale getirdik. Mesela drone var Traktörün kullandığı bütün aletler mevcut. Arazinin gübrelenmesinde organik dışı olanın tamamını kendi arazimizden elde ettiğimiz gübrelerden yapıyoruz.

Bugüne kadar Şirketinizden kaç ülkeye ihracat gerçekleşti?

Tavuk ve yumurta üretimlerimizi Orta Doğu’da ki ülkelerin bir çoğuna ihracat yapıyoruz. Bunlar Dubai, Katar, Bahreyn, Suudi Arabistan gibi ülkeler. Tavuk üretimimizde yüzde 10 yumurtada yüzde 40 ihracatımız var.

İstihdam alanında da birçok kişiye iş olanağı sağlayan Yeşil Küre bünyesinde kaç personel istihdam ediyor?

Tüm bunları 210 kadrolu çalışan işçiler mühendislerle yapıyoruz. Aynı zamanda mevsimlik tarım işçilerini de yaklaşık 80 ila 100 arası işçide çalıştırıyoruz.

Bafra Ovası ülkenin önemli tarım alanlarının başında yer alıyor. Fakat Bafra çeltik alanında sektörde öncü olmasına rağmen örneğin pirincimiz Bafra Pirinci olarak markalaşamadı. Bu konuda ki eksiklerimiz nelerdir. Nasıl daha başarılı olunur?

Sizin de sorduğunuz gibi Bafra Ovası gerçekten de Türkiye’nin sayılı ovalarından bazı özellikleri her yerde bulunmayan özellikler. Mesela kış mahsulleri olarak çok değerli topraklar. Örneğin birçok alanda soğuktan dolayı olmayan ürünler bazı alanlarda da çok sıcaktan dolayı olmayan ürünler burada yetişebiliyor. Eğer sanayi yani organik veya organik dışı ham maddeleri işleyecek ürünleri işleyecek fabrikalar kurulursa bunun katma değeri yükselerek gidecektir. Bizde bu konuda yatırımlar yapıyoruz.

Bafra’nın çok kaliteli çok değerli pirinci var. Ama biz marka değerine ulaşamadık. Mesela Osmancık pirincini Edirne’ de ki Araştırma Enstitüsünde geliştirmişler. Osmancık Halil Sürek isimli Türkiye’de bulunan 40,50 çeşit çeltikten 30,40’ını geliştiren uzmanın ürünleri. O gün Osmancık ona sahip çıkıp geliştirmiş. Osmancık Bafra’nın 10’da 1’i kadar çeltik üretmesine rağmen onlarınki biliniyor. Bizim ki bilinmiyor. Bu bölgeye uyumlu Türkiye pazarında da rahat satılacak çeşidi Bafra Ziraat Odası, Bafra Kaymakamlığı belediyesi takip ederek iyi kaliteli Bafra isimli bir çeşide ona üretim açısından biz yardımcı olmaya çalışırız. Mesela Tosya Güneşi diye bir pirinç bu bakliyat sektöründe en meşhur bilinen Reis Gıda beni aradı bu çeşitten 10 ton bana yolladı. Böyle bir çeşit bulunursa biz gereken katkıyı veririz. O zaman markalaşmada başarılı olunabilir.

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2020, 04:22

Hasan Eren

banner1005
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER