Samsun’da ‘Karadeniz’de Büyük Alabalık Yetiştiriciliği’ Toplantısı Yapıldı

SAMSUN HABER - Samsun Valisi Osman Kaymak, 19.08.2017 Cumartesi günü saat 10.00’da Samsun-Sinop İlleri Su Ürünleri Yetiştiricileri Birlik Başkanlığı ve Samsun İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Serra Otel’de düzenlenen ‘Karadeniz’de Büyük Alabalık Yetiştiriciliği’ konulu toplantıya katıldı.

Samsun’da ‘Karadeniz’de Büyük Alabalık Yetiştiriciliği’ Toplantısı Yapıldı

SAMSUN HABER - Samsun Valisi Osman Kaymak, 19.08.2017 Cumartesi günü saat 10.00’da Samsun-Sinop İlleri Su Ürünleri Yetiştiricileri Birlik Başkanlığı ve Samsun İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Serra Otel’de düzenlenen ‘Karadeniz’de Büyük Alabalık Yetiştiriciliği’ konulu toplantıya katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Samsun İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nail Kırmacı yaptığı konuşmasında, “İlimiz su ürünleri üretimi bakımından sahip olduğu balıkçı barınakları, baraj gölleri sektörün öncü paydaşları ve paketleme tesislerinin varlığı ile çok büyük bir potansiyele sahip. Yine ilimiz su ürünleri yetiştiriciliği ve avcılık konusunda da oldukça önemli bir noktada. Ülkemizde 2016 yılı TUİK rakamları çerçevesinde, yakalanan, üretilen 335 bin tonluk balığın 55 bin tonu Samsun’da üretilmiştir. Bu Türkiye ortalamasının % 15’ine tekabül etmektedir. Ancak avcılık yoluyla balık üretimi yıllara göre rakamlar incelendiğinde çok fazla bir artış gösterememektedir. Bu toplantının hayırlı olmasını diliyorum. Her zaman yanımızda olan başta Sayın Valimize ve diğer katılımcılara çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Samsun-Sinop İlleri Su Ürünleri Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Parlak’da bir konuşma yaparak Samsun ve Sinop illerinde su ürünleri yetiştiriciliği ve avcılık konusunda bilgi verdi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Dr. Mustafa Altuğ Atalay yaptığı konuşmasında, “Değerli Katılımcılar; Sizlere öncelikle Sayın Bakanımız Ahmet Eşref Fakıbaba’nın selamını getirdim. Dünyada yaklaşık 170 milyon ton balık üretiliyor. Bunun 100 milyon tonu avcılıktan, 70 milyon tonu da yetiştiricilikten elde ediliyor. Bu 100 milyon tonu artık artırmanın imkanı yok. Bilim insanları diyorlar ki, hem teknoloji hem artan talep artık stokları sınır noktasına getirdi. Daha fazla balık avlayamayız. O zaman artan ihtiyacı da yetiştiricilikle karşılayacağız. Dünyada böyle olurken, aşağı yukarı ülkemizde de böyle oluyor.

Her yıl kayıtlara geçen 500 ile 700 bin ton civarında ülkemizde balık üretiliyor. Bunun 300 ile 500 bin tonu avcılıktan elde ediliyor. Geri kalan kısmı her yıl artmakla birlikte yetiştiricilikten elde ediliyor. Yaklaşık bu seneki üretimimiz 253 bin tondu. Bu önemli bir artışla bu seviyeye geldi. Son on yılda bu sektörün büyümesi % 90 üretim artışımız var. İhracat daha hızlı artıyor. Bu salonda bulunan üretecimize, sanayicimize ve ihracatçılarımıza teşekkür ediyoruz. Sizlerin katkısıyla, desteğiyle ihracatımız artıyor. Bizim ihracatta 2023 hedefimiz bir milyar dolar. Biz 2019 yılının başında inşallah bu rakamı geçeriz. Yani 2023 hedefini çok rahat yakalamış oluruz. Bu toplantımız inşallah hayırlara vesile olur. Ben emeği geçen ve katkısı olan herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

banner993

Samsun Valisi Osman Kaymak yaptığı konuşmasında, “Değerli Arkadaşlar; Bu gün aranızda olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Gerçekten çok önemli bir toplantı yapıyoruz. Üç tarafı sularla çevrili bir ülkeyiz. Balıkçılık konusunda dünyadaki rakiplerimizi hedef alarak önümüze bakmamız lazım. Bu konuda Japonya’yı, Danimarka’yı ve İsveç’i görmek lazım. Buralardaki balık tüketimi, balık üretimi sektör bakımından bir birini takip ediyor. Ben Samsun’da göreve başlayalı bir ay oldu. Şüphesiz bu zaman zarfında Samsun’u ve Samsunluları tanımaya çalışıyorum. Samsun’da insanımızın daha mutlu olması için refah seviyesinin yükselmesi için çalışmalar yapılıyor. Şüphesiz ilimizde devam eden çalışmalar var. Bahsedildiği gibi ilimiz bir spor kenti, sağlık kenti, tarım kenti ve turizm kenti unvanlarını almaya çalışıyoruz.” dedi.

‘KARADENİZ’DE BÜYÜK ALABALIK YETİŞTİRİCİLİĞİ PROJESİ GERÇEKTEN ÇOK HEYECAN VERİCİ BİR PROJE’

Vali Osman Kaymak konuşmasının devamında, “Bizim üretim artırmanın yanı sıra balık tüketimi konusunda da çalışmalar yapmamız gerekiyor. Şüphesiz yapılıyor ama konuşmacı arkadaşlar rakamlar verdi ülkemizde balık tüketimi yetersiz. O manada inşallah el ele vermeliyiz ve buna bir çözüm yolu bulmalıyız. Karadeniz’de Büyük Alabalık Yetiştiriciliği projesi gerçekten çok heyecan verici bir proje. Samsun doğasıyla, çevresiyle, deniziyle gerçekten çok güzel bir şehir. Birçok plajımız mavi bayrak aldı. Bu güzellikleri bozmamamız lazım. Çevreye duyarlı, insanlarımızla uyumlu alanlar seçilerek bu iş yapılırsa biz de Samsun Valiliği olarak bu işin arkasındayız, yanındayız ve her türlü desteği vereceğimizi bilsinler. Yeter ki, daha çok üretelim ve satalım.”dedi.

‘TÜRKİYE’NİN KURTULUŞUNDA SAMSUN NASIL BİR IŞIK OLDUYSA, BALIKÇILIK KONUSUNDA DA SAMSUN BÜTÜN SEKTÖRE REHBER VE IŞIK OLACAKTIR’

Samsun Valisi Kaymak konuşmasının sonunda, “Genelde ekonomi de şöyle bir kural vardır. Pazar olan her şey yapılabilir. Yani para bulabilirisiniz, alan bulabilirsiniz, kredi bulabilirsiniz, eleman bulabilirsiniz ama pazar yoksa bunların hepsi bazen insanı karamsarlığa götürür. Arkadaşlar, pazar konusunda Japonya ile bir bağlantıdan bahsettiler. Bunlar bizlere çok ümit ve heyecan veriyor. Pazar konusu bizim için büyük bir imkan. Türkiye’nin kurtuluşunda Samsun nasıl bir ışık olduysa, balıkçılık konusunda da Samsun bütün sektöre rehber ve ışık olacaktır. Bu yönüyle ben arkadaşları tebrik ediyorum. Yanınızda olacağımı belirtmek istiyorum. Hepinize hoş geldiniz diyorum. Emeği geçen herkesi yürekten kutluyorum. Hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.”dedi.

Toplantıya ayrıca, Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Turan Çakır, Sinop Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Serap Ustaoğlu Tırıl, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Yusuf Demir, Yakakent Kaymakamı Muhammet Tugay, Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, Yakakent Belediye Başkanı Hüseyin Kıyma, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum temsilcileri, birlik üyeleri ve sektör temsilcileri katıldı.

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2017, 14:59

Hasan Eren

YORUM EKLE

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
SIRADAKİ HABER

banner944

banner823