banner1014

Samsun’da Ari İşletme Sayısı Artıyor

Samsun’un Çarşamba İlçesinde hayvancılık faaliyetinde bulunan 300 baş kapasiteli Oktay YILMAZ’a ait işletmede ARİ İşletme belgesi almaya hak kazandı.

Samsun’da Ari İşletme Sayısı Artıyor

Samsun’un Çarşamba İlçesinde hayvancılık faaliyetinde bulunan 300 baş kapasiteli Oktay YILMAZ’a ait işletmede ARİ İşletme belgesi almaya hak kazandı.

Samsun Tarım ve Orman İl Müdürlüğünden konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada; “Bakanlığımız tarafından, ülkemizde görülen Sığır Tüberkülozu ve Sığır Brucellozu Hastalıkları ile etkin mücadele edilebilmesi, sürdürülebilir hayvancılığın sağlanması ve halk sağlığının korunması amacıyla Hastalıktan Ari İşletmelerin Desteklenmesi Projesi uygulanmaktadır. Proje, hayvan sağlığı yanında, kaliteli ve sağlıklı süt üretilmesi ile ülkemiz süt sektörünün Avrupa birliğine süt ve süt ürünleri ihracatı yapabilmesinin temelini teşkil etmektedir” denildi.

Açıklamada; “Hayvanları kayıt altına alınmış, asgari teknik sağlık ve hijyenik şartları sağlanmış, Tüberküloz ve Brucelloz ile mücadele yönetmelikleri gereğince laboratuvar kontrolleri sonucu bu hastalıkları taşımadıkları belirlenen hayvancılık işletmelerine Hastalıktan Ari İşletmeler denilmektedir. Tarımsal Desteklemelere İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı ve Hayvancılık Desteklemeleri Hakkında Uygulama Esasları Tebliği gereğince Ari İşletme Sertifikası alan Süt Sığırı İşletmelerinde bulunan tüm sığırlara 2019 yılı için hayvan başına 450 TL destekleme ödemesi ve ilave olarak onaylı Süt Çiftliklerine ise, hayvan başına 100 TL destekleme ödemesi yapılmaktadır.2020 Yılı için destekleme miktarları henüz yayınlanmamıştır” ifadeleri kullanıldı.

İl Tarım Müdürlüğü açıklamasında; “Bu kapsamda ilimizde, Ari İşletme Sertifikası almış olan Bafra, Atakum ve Çarşamba ilçelerinde 3 adet işletme bulunmaktayken; Çarşamba İlçemiz Taşdemir Mahallesinde hayvancılık faaliyetinde bulunan 300 baş kapasiteli Oktay YILMAZ’ a ait işletme de belge almaya hak kazanmıştır. İl Müdürümüz İbrahim Sağlam tarafından makamında düzenlenen imza töreniyle belgesi takdim edilmiştir. Teslim töreninde İl Müdür Yardımcımız Bekir Karaosmanoğlu ve Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Rukiye PINAR' da hazır bulunmuşlardır” denildi.

Haber Merkezi

Hasan Eren

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER