banner1028

Samsun'da İhracat Rakamları Düzenli Olarak Artıyor

Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, “Samsun’da mevcut Organize Sanayi Bölgelerinin bir kısmı tamamen dolu, bir kısmı da %90 doluluk oranına ulaşmış durumda” dedi.

Samsun'da İhracat Rakamları Düzenli Olarak Artıyor

Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, “Samsun’da mevcut Organize Sanayi Bölgelerinin bir kısmı tamamen dolu, bir kısmı da %90 doluluk oranına ulaşmış durumda” dedi.

Vali Doç. Dr. Zülkif Dağlı, protokol üyeleriyle birlikte, bu yıl ‘Gelecek Nesli Yetiştirmek: Gümrüklerde Bilgi Paylaşımını ve Profesyonel Gururu Teşvik Etmek’ temasıyla kutlanan 26 Ocak Dünya Gümrük Günü etkinlikleri kapsamında Orta Karadeniz Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü Konferans Salonunda düzenlenen programa katıldı.

Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, protokol üyeleriyle birlikte, bu yıl ‘Gelecek Nesli Yetiştirmek: Gümrüklerde Bilgi Paylaşımını ve Profesyonel Gururu Teşvik Etmek’ temasıyla kutlanan 26 Ocak Dünya Gümrük Günü etkinlikleri kapsamında Orta Karadeniz Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü Konferans Salonunda düzenlenen programa katıldı.

Samsun Valiliğinden yapılan açıklamada; “Yürüttükleri özverili çalışmalarla ülkemizi ve ilimizi gümrüklerde dünya standartlarının üzerine taşıyarak, iktisadi sınırlarımızın korunması için fedakarca görev yapan Orta Karadeniz Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü personelini Bölge Müdürü Dr. Musa Aydemir nezdinde tebrik ederek, ticaretin daha rekabetçi, hızlı ve güvenli olmasını sağlayarak ticaretin büyümesine katkı veren tüm gümrük çalışanları ile iş insanları, gümrük müşavirleri ve müşavir yardımcılarının 26 Ocak Dünya Gümrük Günü'nü kutlayan Sayın Valimiz, Karadeniz Bölgesi’nin en güçlü sanayi ve ticaret merkezi olan Samsun’un 8’i sanayi ve 1’i de Tarıma Dayalı İhtisas (TDİ) olmak üzere 9 OSB’si, sanayi siteleri, Serbest Bölgesi, Lojistik Merkezi, Teknopark ve Ar-Ge Merkezleri, büyük firmaları, gelişmiş altyapısı, yatırım alanları ve kalifiye işgücü potansiyeliyle bölgenin en önemli yatırım merkezi olmayı sürdürdüğünü ve ilimizde katma değerli üretim ve ihracat çeşitliliği konularında yoğun çalışmaların sektör temsilcileriyle birlikte 2022 yılında Orta Karadeniz Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğümüze bağlı 8 Gümrük Müdürlüğünden toplam 2 milyar 571 milyon dolar ihracat gerçekleştirildiğini ve bunun %92’lik bölümüne tekabül eden 2 milyar 364 milyon dolarlık ihracatın Samsun Gümrük Müdürlüğümüzce gerçekleştirildiğini ifade eden Sayın Valimiz, ilimize yapılan her yatırımın üretim, istihdam ve ihracat olanaklarını artırarak, ilimizi geleceğin sanayi ve ticaret koşullarına hazırladığını, bölge ve ülke ekonomimize önemli katkılar sağlayan OSB’lerimizde birçok sektörde yerli ve millî üretimin durmaksızın devam ettiğini söyledi” ifadeleri kullanıldı.

Bunun bir neticesi olarak Samsun’un 2022 yılının ilk 11 ayında TÜİK verilerine göre 1 milyar 213 milyon 295 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini dile getiren Vali Dağlı; OSB’lerimizde yer tahsisi yapılan firmaların sayısı arttıkça ihracat rakamlarının da düzenli olarak artmaya devam edeceğine inandığını belirterek, “Samsun’da mevcut Organize Sanayi Bölgelerinin bir kısmı tamamen dolu, bir kısmı da %90 doluluk oranına ulaşmış durumda. Bafra, Havza, Kavak, Çarşamba ve Gıda İhtisas OSB alanlarındaki rezerv sanayi parsellerinin de yatırımcılarımıza tahsisini gerçekleştirdik. Kavak OSB’ye olan yoğun talebe cevap verebilmek adına OSB alanını 140 ha alandan 195 ha alana çıkartıyoruz. Havza OSB alanını ise ilk etapta 96 ha alandan 650 ha alana çıkartıyor, devamında 1000 ha alanın genişleme planlamasını ve çalışmalarını da şimdiden yapıyoruz. Tekkeköy ilçemizde 260 ha alanda kurulan Yeni OSB’nin de kamulaştırma işlemlerini tamamlamak üzereyiz. 150 ha alanda faaliyet gösterecek Vezirköprü Karma OSB’nin kuruluşunu da geçtiğimiz Aralık ayında tamamladık. Özetle; ülkemizin yatırım, üretim, istihdam ve ihracat odaklı büyüme stratejisi doğrultusunda ilimizin dört bir yanında bulunan tüm OSB’lerimizde altyapı ve üstyapı çalışmaları da dahil olmak üzere yoğun bir çalışma sürdürüyoruz. İnşallah, Samsun’a yatırım yapmak isteyen tüm girişimcilerimizi bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da desteklemeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

Programın sonunda Samsun Valisi Doç.Dr. Zülkif Dağlı, Orta Karadeniz Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü bağlantı idarelerinden en fazla ihracat gerçekleştirerek ülkemizin ekonomik kalkınmasına ve ihracat seferberliğine yapmış oldukları katkılarından dolayı Gökırmak Maden İç ve Dış Ticaret Anonim Şirketi, Yeşilyurt Demir Çelik Endüstri ve Liman İşletmeleri Anonim Şirketi, Eti Bakır Anonim Şirketi, British American Tobacco Tütün Mamulleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Sampa Otomotiv Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, DİA Bakliyat Anonim Şirketi, Ulusoy Un Sanayi Ticaret Anonim Şirketi ve Toros Tarım Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ile ihracat bazında en fazla müşavirlik hizmeti veren HD Gümrük Müşavirliği firmalarının temsilcilerine plaketlerini protokol üyeleriyle birlikte vererek, başarılarının devamını diledi.

Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER