banner1014

Lâdik’te Yem Bitkisi Tohum Dağıtımı Gerçekleştirildi

Ladik ilçesinde Mera Islah ve Amenajman Projesince hazırlanan Hayvana Gıda, Toprağa Deva, Çiftçiye Sefa Projesi kapsamında % 75 Bakanlık destekli, % 25 çiftçi katkılı Yem Bezelyesi,  Korunga ve İtalyan Çimi (süt otu) tohumluğunun üreticilerimize dağıtımı yapıldı.

Lâdik’te Yem Bitkisi Tohum Dağıtımı Gerçekleştirildi

Tarım ve Orman Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından Mera Islah ve Amenajman Projesince hazırlanan Hayvana Gıda, Toprağa Deva, Çiftçiye Sefa Projesi kapsamında % 75 Bakanlık destekli, % 25 çiftçi katkılı Yem Bezelyesi,  Korunga ve İtalyan Çimi (süt otu) tohumluğunun üreticilerimize dağıtımı yapılmıştır.

Bu kapsamda, Lâdik İlçemiz Akpınar Fen Lisesi toplantı salonunda düzenlenen programa; İl Müdürü İbrahim SAĞLAM, Ladik İlçe Kaymakamı Ahmet Raşit ORHAN, Ladik İlçe Belediye Başkanı Nurhan Yapıcı ÖZEL, AK Parti Ladik İlçe Başkanı Recep DİRİCAN, Ladik Ziraat Odası Başkanı İmdat DEMİR, Ladik İlçe Tarım ve Orman Müdürü Turgut GÜLER, Çayır Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdür Namık AKGÜL, teknik elemanlar, muhtarlar ve çiftçilerimiz katılmışlardır.

İlimizde yürüttüğümüz İlçe Sektör toplantıları ile Samsun'da Tarımsal Üretim Planlanmasının yeniden yapıldığını, İlimiz için 55 hedef belirlendiğini ve bu hedeflerin yerine getirilmesi durumunda 9 milyon TL olan Tarımsal Hasılanın 18 milyon TL'ye çıkarılacağını söyleyen İl Müdürümüz İbrahim SAĞLAM konuşmalarında: "Halen Samsun İlimizde 397.000 büyükbaş hayvan ve 260.000 küçükbaş hayvanımız için 1.250.000 ton kaba yem ihtiyacımız bulunmaktadır. Kaba yem ihtiyacımızın; 600.000 dekarı yem bitkisi ekilişinden, 160.000 dekarı mera alanlarıyla otlatmaya açık orman alanları ve fındık bahçelerinden, geri kalanı ise bitkisel atıklar, sap ve samanlardan karşılanmaktadır.

DOKAP idaremiz ile birlikte yürüttüğümüz Proje kapsamında; Bafra, Lâdik ve Havza İlçelerimize Silaj Paketleme makineleri verdiğimizi, bu projelerimizin devam edeceğini ve diğer İlçelerimizin de bu imkânlardan faydalanabilmesinin sağlanacağını bu vesileyle belirtmek isterim. Yine yeri gelmişken ifade etmek isterim ki bugüne kadar İlçe Belediye Başkanlıkları, Büyükşehir Belediye Başkanlıkları ve diğer kurumlarla birlikte Tarımsal alanda işbirliği içerisinde birçok proje yürüttük ve bu işbirliğini sürdürme kararlılığı içindeyiz.

Lâdik İlçemizin, 12.525 büyükbaş ve 18.800 küçükbaş olmak üzere toplam 31.325 adet hayvan varlığı bulunmaktadır. Kaba yem ihtiyacı ise 52.000 tondur. İlçemizde 2020 yılında 23.400 da yem bitkisi ekilişi ve 27.246 dekar mera alanından 22.000 ton da kaba yem üretimi yapılmıştır. Kaba yem açığının; 98.670 dekarı buğday arpa ve fiğ hasadı sonrası arta kalan sap samanlardan ve 232.478 dekarı da otlatmaya açık olan orman alanlarından karşılamaktadır. Tarımsal ve hayvansal üretime yönelik destekleme ve hibe programlarıyla, sırtındaki yükü hafifletmeye çalıştığımız 460 çiftçimize 2020 yılında 11.298 da alan için 783.740 TL yem bitkisi desteği ödemesi gerçekleştirilmiştir." dedi.

Hayvancılık sektörümüzün en önemli giderinin yem maliyetleri olduğunu ve üretim maliyetinin yaklaşık % 70'lere varan kısmının yem gideri olduğunu söyleyen İl Müdürümüz SAĞLAM, Bakanlığımız tarafından Yem Bitkileri Üretiminin Geliştirilmesi amacıyla Lâdik İlçemize 2020 yılında çiftçilerimize 1.350 dekar alan için Silajlık Mısır, Yem Bezelyesi, Korunga ve Yonca olmak üzere toplam 8.100 KG tohum hibe edildiğini belirten İl Müdürümüz SAĞLAM: "2021 yılında ise DOKAP ve Bakanlığımızca yürütülen projeler kapsamında çiftçilerimize 2.500 Kg. Silajlık Mısır, 600 kg. Yonca ve bu program ile 2.500 Kg. Yem Bezelyesi, 500 Kg. Korunga tohumluğu hibe edilmiştir. 2018 yılında yine DOKAP'ça finanse edilen Otlatmayı Düzenleyici Yapı Ve Tesisler Projemiz kapsamında Lâdik ilçemizin 15 mahalle meralarına, hayvanların içme suyu ihtiyaçlarını karşılamak üzere toplam 61 adet sıvat yerleştirilmiştir. 2021 yılında da DOKAP idaresi tarafından finanse edilecek Hayvanlar Susuz Kalmasın Projesi kapsamında ihtiyaç duyulan yayla ve meralara hayvanların içme suyu ihtiyacını gidermek üzere 12 mahallemize toplam 72 adet sıvat yerleştirilmiştir.

Ladik ilçesi Akdağ yaylası 2018 yılına kadar tapulama harici iken yapılan tespit ve tahdit çalışmaları neticesinde 2020 yılında Akdağ yaylalarımızın tapu tescil işlemleri mera komisyonumuz tarafından tamamlanmıştır. Akdağ yaylalarımıza göçer olarak gidecek yetiştiricilerimizin planlanması için yaylaların kapasite durum raporları hesaplanarak Mera Komisyonumuz tarafından ilan edilmiştir. Bu kapasite doğrultusunda göçerlere kiralama yapılmaktadır. 2022 yılı içinse çalışmalarımız devam etmekte olup bugün dağıtımını yaptığımız Yem Bezelyesi ve Korunga tohumluklarımızın üreticilerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum." dedi.

Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER