banner1014

Kendi İşini Kurmak İsteyenlere Kritik Tavsiyeler

Günümüzde herkesin hayalleri arasında ilk sırada yer alan şey kendi işini kurmaktır.

Kendi İşini Kurmak İsteyenlere Kritik Tavsiyeler

Günümüzde herkesin hayalleri arasında ilk sırada yer alan şey kendi işini kurmaktır. Çünkü bireyler kendi işlerini kurarak kendileri için çalışmak ve gelir elde etmek ister. Bu nedenle birçok kişi hayatının belirli dönemlerini farklı iş kollarında gerçekleştirdikten bir süre sonra kendi işini kurmaya yönelir.

Kendi işini kurmak için harekete geçen kişiler bu süreçte belirli zorluklar ile karşı karşıya kalabilir. Bu nedenle kendi işini kuracak olan kişilerin bu zorlukların üstesinden iyi bir şekilde gelmesi beklenir. Zorlukları aşmak ve kendi işinde başarılı olmak için ise çoğu birey belirli tavsiyelere ihtiyaç duyar.

Kendi İşini Kurmak İsteyenlere Kritik Tavsiyeler adlı bu yazımızda sizlere kendi işinizi kurarken nasıl hareket etmeniz gerektiğine yönelik ipuçları vereceğiz. Siz de yazımızı inceleyebilir ve bu ipuçlarından yararlanarak kendi işinizi kolayca kurabilirsiniz.

Araştırma Yapın

Kendi işini kurma fikri aklınıza geldiğinde ilk yapmanız gereken şeylerden birisi araştırmadır. Çünkü bu süreçte geri dönülemeyecek kararlar vermemek için kendi işinizi kurarken doğru sektör seçimi yapmanız önemlidir.

İşinizi kuracağınız sektöre karar verirken açıklanan istatistiksel veriler, tavsiyeler ve büyüme gösteren sektörler gibi alanlarda araştırma ve incelemeler yapabilirsiniz. Böylece kuracağınız sektörü doğru bir şekilde seçmek için ilk adımı tamamlayabilir ve kendi işinizde başarılı olma oranınızı arttırabilirsiniz.

İş Planı Hazırlayın

Kendi işinizi kurarken yapmanız gereken en önemli şey iş planı hazırlamak olmalıdır. Çünkü iş planları kişilerin şirket kurma sürecinden bütçe yönetimine kadar birçok unsurda karar vermelerini sağlayacak rehber niteliğindeki planlardır. Bu nedenle iş planı hazırlamanız önemlidir. İş planını hazırlarken;

Ne iş yapmak istediğinizi

İşiniz için gerekli olan sermayeyi

Harcama kalemlerini ve karşınıza çıkabilecek farklı harcama alanlarını

İhtiyaçlarınızı

Hedef kitlenizi

Hedef kitlenize ulaşmak için yapmanız gerekenleri

Belirlemeniz gerekir. Bu unsurlar genel bir iş planının unsurlarıdır fakat kişi ve işletmeler kuracakları işlerine özel daha detaylı planlar hazırlayarak birçok adımı bu noktada planlayabilmektedir.

E-ticaret Sektörünü Es Geçmeyin

Yeni bir iş kurmak için araştırmalar yapan birisiyseniz e-ticaret alanını da incelemeye özen gösterin. Çünkü covid-19 sürecinin etkileri ve internet kullanımının artması ile beraber e-ticaret en popüler sektörler arasında yer almaya başladı ve artık birçok işletme işlerini online platformlara taşıyarak internetten satış yapmaya başladı.

Kısacası değişen alışveriş alışkanlıkları ve internet kullanımının artması e-ticarete olan ilgiyi arttırdı. Artık günümüzde milyonlarca kişi e-ticaret siteleri üzerinden ürün ve hizmet satın alıyor ve e-ticaret her geçen gün büyümeye devam ediyor. Yeni bir iş kurmak isteyen kişilerin bu nedenle e-ticaret sektörüne odaklanması da hızlı bir şekilde başarılı olabilme ihtimallerini artıyor.

Siz de kendi işinizi yapmak istiyorsanız araştırma sürecinde e-ticaret sektörü ile ilgili de araştırmalar yapabilir ve böylece doğru sektör seçimi yaparak e-ticarette başarılı olabilirsiniz.

Yakınlarınızdan Tavsiye Alın

Kendi işinizi kurarken çevrenizdeki kişilere danışmanız yeni fikirler edinmenize yardımcı olur. Bazen sizin üzerinde durmadığınız bir konuyu yakınlarınız farklı yönlerden ele alarak size fikir aşamasında ve işinizi yürütme aşamasında fayda sağlar.

Bazı kişiler kendi işlerini kurarken yakın çevrelerinden belirli konularda yardım almayı önemser. Tabi ki yakın çevrenizde yeni kuracağınız işe olumlu bakanlar kadar olumlu bakmayanlar da olacaktır. Fakat yeni çıktığınız bu yolda başarılı olmak için hem olumlu görüşleri hem de olumsuz görüşleri bir çatı altında toplamanız gerekir. Çünkü yeni işinizi kurarken size olumsuz görüşlerini bildiren kişiler aslına bakıldığında karşınıza çıkacak problemler ve kriz anları hakkında sizleri farkında olmadan bilgilendirir.

Bu nedenle yeni bir iş kurmadan önce aklınızdakileri yakın çevrenize danışmaya özen gösterin. Böylece hem yeni fikirler edinebilir hem de işinizde karşılaşacağınız problemleri daha kolay tespit edebilirsiniz.

Bütçenize Uygun Hareket Edin

Yeni bir iş kurmak istiyorum kişilerin iş kurma sürecinde bütçelerinin dışına çıkmaması gerekir. Çünkü bütçenizin dışına çıktığınız takdirde sermayenizi yönetemeyebilirsiniz ve bu durum işinizi geliştirmenizin önündeki en büyük engellerden birisi olabilir. Yeni bir iş kurarken her marka ve işletmenin bir bütçe planı hazırlaması ve bu plana uygun bir şekilde hareket etmesi gerekir.

İşinizi Pazarlayın

Kendini işinizi kurduktan sonra yapmanız gereken en önemli çalışma reklam çalışmalarıdır. Çünkü yeni işinizi döndürmek ve gelir elde etmek için bir müşteri kitlesine ulaşmanız gerekir. Genellikle markalar sosyal medya reklamları, arama motoru reklamcılığı, arama motoru optimizasyonu, Influencer pazarlaması gibi marketing yöntemlerini kullanarak hedef kitlelerine ulaşmayı amaçlar.

Dijital pazarlama yöntemleri sayesinde işletmeler hem marka bilinirliklerini arttırır hem de işletmeleri yeni müşterilere ulaşabilir. Bu nedenle kendi işini kurmak isteyen her kişinin reklam ve tanıtım çalışmaları için bütçe ayırması zorunludur.

Ticimax ile E-Ticaret’e Atılın

Kendini işinizi e-ticaret sektörü üzerine kurmak istiyorsanız sizler de Ticimax e-ticaret alt yapısını tercih edebilirsiniz. Ticimax’ın verdiği ücretsiz e-ticaret eğitimleri ile kendinizi geliştirebilir ve e-ticaret sitenizi ihtiyacınıza yönelik oluşturulan bir alt yapı ile açarak satışlarınızı artırabilirsiniz.

Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1047

banner1046