banner1020
banner1028

İl Müdürü Sağlam; Salep Alanlarında İncelemelerde Bulundu

Samsun Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim SAĞLAM ve beraberindeki personel, dün ( 12.05.2020) Ondokuzmayıs İlçemizdeki salep alanlarını gezerek bir dizi incelemelerde bulundu.

İl Müdürü Sağlam; Salep Alanlarında İncelemelerde Bulundu

Samsun Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim SAĞLAM ve beraberindeki personel, dün ( 12.05.2020) Ondokuzmayıs İlçemizdeki salep alanlarını gezerek bir dizi incelemelerde bulundu. Bu vesileyle salep üreticilerimizle buluşarak sorun ve görüşlerini dinleme fırsatı bulan İl Müdürü SAĞLAM yaptığı açıklamasında:

Bu kapsamda ilimizde salep üretimi 6 üreticimiz ‘Süs Bitkisi Üretici Belgesi’ ile, 20 adet üretici de sözleşmeli üretim modeli ile üretim yapmaktadır. Samsun İlinde 55 üretici 35.000 m2 alanda üretim yapmakta olup, 2020 yılı için 30 ton yumru hasat edileceği ön görülmektedir. Dekara 750 kg salep yumrusu dikimi yapan üretici bir yılda 1 ton salep yumrusu elde etmektedir. (750 kg yavru yumru üretimin devam etmesi için arazide bırakılmıştır). 1 Ton üründen 200 kg kuru yumru elde edilmekte ve kuru yumrular toz haline getirildiğinde 1000-1500 TL / kg, yaş yumrular, 70-150 TL/kg fiyatlara alıcı bulmaktadır. Bu veriler ışığında ilimiz salep üretimi bakımından yüksek üretim potansiyeline sahip görülmekte ve yapılacak olan çalışmalarla önemli bir gelir kapısı olacağının sinyalini vermektedir.

Leucojum aestivum (Göl Soğanı) hem süs bitkisi hem de tıbbi ve aromatik bitki olarak kullanılmaktadır. Ülkemiz, göl soğanı ihracatı konusunda dünyanın bir numarasıdır. Göl soğanı ‘İhracatı Kotaya Tabi Olan Çiçek Soğanları’ içerisinde doğadan sökülerek ihracatına kota verilmeyen tek türdür. Yalnızca üretimden ihracat yapılabilir. Bu kapsamda 2020 yılında üretilerek ihraç edilebilecek göl soğanı kotası 6 milyon adet olarak belirlenmiş olup bu miktarın tamamı ülkemizde üretimden karşılanamamaktadır.

Samsun ili doğal göl soğanı popülasyonları göz önünde bulundurulduğunda üretim için büyük bir potansiyele sahip olduğu görülmektedir. Yapılan ön çalışmalarda göl soğanı alanlarının % 60 da artık göl soğanı görülmediği tespit edilmiştir. Göl soğanının bir tanesinin internet satış fiyatı 3- 6 TL arasında değiştiği ve 6 milyon adet ihraç kotası düşünülürse Samsun ili göl soğanından gelir elde etme potansiyeli oldukça yüksek olduğunu göstermektedir.” dedi.

Çiçek soğanları üretimi için oldukça elverişli şartlara sahip olan İlimizde, salep ve göl soğanı üreticilerimizin hasat ve dikim çalışmalarını izleyerek üreticilerin sorunlarını dinleme ve değerlendirme imkânı bulan İl Müdürü İbrahim SAĞLAM konuşmasının devamında; Çiçek soğanları üretimini memnuniyetle karşıladığını ve bu üreticilerimizin uygun projelerle destekleneceğinin de sözünü verdi. Ayrıca 19 Mayıs ilçesinin en büyük kesme çiçek serasında gözlemlerde bulunarak İl Müdürlüğümüz olarak üreticilerimizin yanında olduğumuzu bir kez daha ifade ettik” dedi.

Haber Merkezi

Hasan Eren

banner1005
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner997

banner954