banner1028

İhraç Edilecek Yaş Meyve ve Sebzelerin Analizi Artık Samsun’da Yapılabilecek

Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, Samsun Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğünü ziyaret ederek, Laboratuvar Müdürü Osman Aydın’dan kurum çalışmalarıyla ilgili brifing aldı.

İhraç Edilecek Yaş Meyve ve Sebzelerin Analizi Artık Samsun’da Yapılabilecek

Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, Samsun Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğünü ziyaret ederek, Laboratuvar Müdürü Osman Aydın’dan kurum çalışmalarıyla ilgili brifing aldı.

Kalite güven sistemi ve akreditasyonunun bir gereği olarak 2005 yılından bugüne ulusal ve uluslararası yeterlilik test ve deney programlarında başarılı çalışmalar yürüten Samsun Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü, 18.01.2023 tarihi itibarıyla Rusya Federasyonu’na yaş meyve ve sebze ihracatında akreditasyon sürecini tamamlayarak Yetkili Laboratuvar Belgesini aldı.

Konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, Tarım ve Orman Bakanlığımıza bağlı Gıda Kontrol Laboratuvarlarının temel amacının; insan sağlığını doğrudan ilgilendiren kontrol hizmetlerini günümüz şartlarına uygun metot ve cihazlarla etkin bir şekilde yaparak insanlarımızın sağlıklı beslenmesine ve ülke ekonomisine katkı sağlamak olduğunu dile getiren Vali Doç. Dr. Zülkif Dağlı, Tarım ve Orman Bakanlığımızın gıda güvenilirliği politikasının da risk esasına dayalı ‘Çiftlikten Sofraya Gıda Güvenliği’ anlayışı ile tüketici sağlığı ve çevrenin korunması gözetilerek belirlendiğini kaydetti.

Bu doğrultuda, gıda maddelerinin etkin denetim ve kontrolü yapıldıktan sonra piyasaya arz edilmesinin büyük bir önem taşımasından hareketle, her alanda yaşanan değişim ve gelişime ayak uydurarak Kalite Güvence Sistemi kurmayı hedefleyen Samsun Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğünün 2005 yılında Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından TS EN ISO/IEC 17025 Standardına akredite edildiğini hatırlatan Samsun Valisi, 2022 yılında 4.090’ı denetim, 473’ü ithalat, 279’u ihracat, 296’sı resmi istek ve 142’si özel istek olmak üzere toplam 5.280 numunede 38.250 analiz yapan Samsun Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğünün 13’ü 2022 yılında olmak üzere toplam 50 analizde TÜRKAK tarafından akredite edildiğini söyledi.

Son olarak 18.01.2023 tarihinde Rusya Federasyonu’na yaş meyve ve sebze ihracatında akreditasyon sürecini tamamlayarak Yetkili Laboratuvar Belgesini aldığını ve 26.01.2023 tarihinde ilk analizin yapıldığını belirten Vali Dağlı, Rusya Federasyonu’na ihraç edilen yaş meyve ve sebzelerin analizlerinin bundan sonra Samsun’da yapılabileceğini ve ürünlerin artık analiz için başka illere gitmesine gerek kalmamasının da işlemlere hız kazandıracağını ifade etti.

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2023, 23:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER