banner1014

Fındık’ta Budama Eğitimleri Devam Ediyor

Samsun ve ilçelerinde, fındık verim ve kaliteyi artırmak için Tarım ve Orman İlçe Müdürlükleri ile birlikte planlanan fındıkta budama ve gübreleme teknikleri, toprak numunesi alma, kompost yapımı ile ilgili eğitimler devam ediyor.

Fındık’ta Budama Eğitimleri Devam Ediyor

Samsun ve ilçelerinde, fındık verim ve kaliteyi artırmak için Tarım ve Orman İlçe Müdürlükleri ile birlikte planlanan fındıkta budama ve gübreleme teknikleri, toprak numunesi alma,  kompost yapımı ile ilgili eğitimler devam ediyor.

Tarım ve Orman Samsun İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü Fındık Birimi ve Terme İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personeli ile birlikte Terme İlçesi Kocamanbaşı Mahellesinde fındık bahçelerinde budama, gübreleme, toprak numunesi alma, kompost yapımı konularında fındık üreticilerine uygulamalı olarak eğitim verildi.

Fındıkta budama; Düzgün ve kuvvetli bir taç oluşturmak, ağacı uzun süre verim çağında tutmak, kuvvetten düşmeye başlamış dalları ya da ocakları yeniden kuvvetlendirerek bir süre daha yüksek kaliteli meyve vermesini sağlamak amacıyla uygulanır. Bu kısaca şekil verim (ürün) ve gençleştirme budaması şeklinde ifade edilir.

Fındık ocaklar arası mesafe en az 4 metre en fazla 6 metre olmalıdır. Ocaklardaki dal sayıları 5 ile 8 adet arasında olmalıdır.

Fındıkta budama zamanı esas olarak iki zamanda yapılır. Sonbahar-Kış budaması( Ekim ayı ile Kasım ayları arası yapılır.)   İlkbahar – Yaz budaması ( Mart ayında başlar yaklaşık 3 ay devam eder)

Fındıkta genel olarak 4 tip budama vardır.   1-Dikim budaması 2-Şekil Budaması 3 –Verim( ürün ) Budaması 4- Gençleştirme Budaması

Fındık'ta budamada dikkat edilecek hususlar; Kalın dalların kesiminde budama testeresi kullanılmalı, kesim toprak seviyesine yakın yapılmalı. Dallar üzerinde yapılacak kesimler tırnak bırakılmayacak ve yarıklar oluşturmayacak şekilde yapılmalı. Ocak içlerine doğru gelişme gösteren -kesimlerinde kullanılan budama aletleri dezenfekte edilmeden başka bir kesime geçilmemelidir. Fındık budama artıklarının budama işlemi bittikten sonra bahçeden uzaklaştırılarak çıkarılmalıdır.

Toprak numunesi ne zaman ve nasıl alınır; Toprak numunesi fındık hasadından sonra yani sonbaharda toprak tavında iken alınmalıdır.

Toprak numunesi alınırken dikkat edilecek hususlar:

Öncellikle alınacak toprak örneği bahçeyi çok iyi temsil etmesi gerekir

Toprak derinliği, eğim ve toprak yapısı farklılık gösteren yerlerden ayrı ayrı örnekler alınmalı

Bahçe, çit ve yol kenarlarından, gübre yığını ve hayvanların yatmış oldukları yerlerden, çukur, tümsek ve su birikintisi olan yerlerden toprak örnekleri alınmamalı

Fındık bahçelerinden toprak numunesi nasıl alınır. Fındık bahçesinin yukarıda belirtilen bazı özellikleri dikkate alınarak S, U veya zikzak şeklinde gezilerek 20 dekara büyüklükteki bahçeler için 10 ile 30 noktasından toprak örneği alınabilir. Belirlenen noktalardan V şeklinde 20 veya 30 cm derinlikte bir çukur açılır. Çukurdan 3-5 cm kalınlığında toprak alınarak bir poşet veya kovaya konulur. Her noktadan alınan toprak örnekleri 1 ile 1,5 kg geçmeyecek şekilde poşet veya kova içerisinde iyice karıştırılır. Bir not kâğıdına İl İlçe, köy isim adres, çeşit, mevkii tarih gibi bilgiler yazılarak torba içerisine konulur ve ilgili laboratuvara gönderilir.

Fındıkta gübreleme; Fındıkların gelişimini tamamlayabilmesi, bol ve kalite ürün alınabilmesi için toprak analiz sonuçlarına göre yapılır.

Fındıkta gübreleme sonbahar veya ilkbahar başında ocağın dal iz düşümüne halka şeklinde 50-60 cm genişlikteki banda yapılır.

Toprak analizi dikkate alınarak Azotlu gübrelerin uygulama zamanı: Yarısı Mart'ta kalan ise Mayıs ayı sonudur. Dal uçları altındaki 30-40 cm genişliğindeki banda serpilerek uygulanır.

Fosfor 2-3 yılda bir defa Kasım ve Şubat ayları arasındaki dönemde verilir. Dal uçları altındaki gelen yerlere 15-25 cm derinliğindeki çukurlara eşit olarak konularak üzerleri örtülür.

Kireç 3-4 yılda bir defa Kasım- Aralık ayları arasındaki dönemde verilir. Dal uçları altındaki 40-50 cm genişliğindeki banda serpilerek 5-10 cm toprak derinliğine karıştırılır.

Ahır gübresi 3-4 yılda bir defa kasım aralık ayları arasındaki dönemde verilir. Ocak altındaki 50 cm lik banda saçılıp 5-10 cm toprağa karıştırılır.

Tarım ve Orman Samsun İl Müdürü İbrahim SAĞLAM; Fındıkta verim ve kaliteyi artırmak amacıyla budama ve bitki beslemenin önemine vurgu yaparak, üreticilerimizin fındıktan kazanç sağlamasının yolunun verim ve kaliteyi artırmak olduğunun bilincinde olmaları gerektiğini, Tarım İl ve İlçe Müdürlükleri teknik elemanlarının sahada çalışmaya devam ettiğini belirterek, bereketli bir üretim yılı olmasını temenni etti.

Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER