banner1014

Fındık Üreticisi Şehit Yakınları Ve Gazilerimize Destek

Samsun’un Terme ilçesinde Şehit Yakınları ve Gazilere Vefa Projesi uygulamaya konularak, İlçedeki Şehit yakınları ve Gazilerin fındık bahçelerinin bir yıllık bakımı üstlenildi.

Fındık Üreticisi Şehit Yakınları Ve Gazilerimize Destek

Terme İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Terme Tarım Kredi Kooperatifi iş birliğinde imzalanan Protokolle; Şehit Yakınları ve Gazilere Vefa Projesi uygulamaya konularak, İlçedeki Şehit yakınları ve Gazilerin fındık bahçelerinin bir yıllık bakımı üstlenildi.

Terme İlçe Tarım Müdürlüğünün teknik destek kısmını ve Terme Tarım Kredi Kooperatifinin de finansal kısmını üstlenerek ortaklaşa geliştirilen ve Şehit yakınları ile Gazilerin Fındık bahçelerinin 1 yıllık bakımının karşılanacağı Şehit Yakınları ve Gazilere Vefa Sosyal Sorumluluk Projesi geçtiğimiz günlerde taraflar arasında imzalanan protokolle uygulamaya konuldu.

Bu kasamda gerçekleştirilen Programa; Terme Kaymakamı Metin MAYTALMAN, Terme İlçe Tarım ve Orman Müdürü Tuncay DEMİR, Terme Tarım Kredi Kooperatif Müdürü Necip Ayhan YETGİN, Tarım Kredi Bölge Müdür Yardımcısı İlyas CENK, Terme İlçe Emniyet Müdürü Ahmet YILDIZ, Terme İlçe Jandarma Komutanı Eren DEDE, Terme Askerlik Şubesi Başkanı İbrahim GARAN, Terme Bazlamaç Mahalle Muhtarı İdris AK, 15 Temmuz Gazisi Cihan KORKMAZ, Kıbrıs Gazisi Ahmet ÖZCAN da katılım sağladı.

Programda konuşan Terme İlçe Tarım ve Orman Müdürü Tuncay DEMİR: "Şehit yakınları ve Gazilerimize duyduğumuz vefa duygusu ve minnetin bir gereği olarak hazırladığımız bu Proje ile, kendilerinin İlçemiz sınırlarımız içindeki fındık bahçelerinin 1 (bir) yıllık bakımını üstlendiğimizi ifade etmek isterim. Proje kapsamında ekonomik durumu zayıf olan ailelerimize öncelik verilecek ve yapılacak ön çalışma ile şehit yakını ve gazilerimizden seçilecek olanların fındık bahçelerinde, kendilerinin talebi doğrultusunda; budama, ilaçlama, gübreleme, toprak işleme gibi kültürel işlemler İlçe Müdürlüğümüz teknik personelleri tarafından hazırlanacak takvime göre yapılacaktır. Aynı zamanda kendilerine gübre ve ilaç temini de yapılabilecektir.

Terme İlçemiz kayıtlarında toplam 35 Şehit yakını bulunmakta olup, bunlardan 16 aile ilçe dışında ikamet etmektedir. Yine, birçoğu Kıbrıs Gazisi olmak suretiyle de 81 Gazimiz bulunmakta ve bu gazilerimizden 15'i hayatını kaybetmiş bulunmaktadır, rahmet diliyorum. Ayrıca Gazilerimiz arasında, halen Terme İlçe Müdürlüğümüzde görev yapan bir 15 Temmuz Gazimiz de bulunmaktadır. Gerek Kıbrıs, Güneydoğu ve sınır ötesinde kutsal görevi esnasında ve gerekse de 15 Temmuz gecesi görevi askerlik olmadığı halde vatan savunmasına dâhil olarak canlarını ortaya koyan kahramanlarımız için samimiyetle söylüyorum ki bizler ne yapsak kâfi değil, bunu da belirtmek isterim.

Ayrıca projemiz sosyal bir Proje olduğundan dolayı gönüllüleri de kabul ediyoruz. Özellikle saha uygulamalarımız da katılım sağlamak isteyen vatandaşlarımıza çalışmada yer veriyoruz. Sözlerimi bitirirken, Projenin hayırlı ve uğurlu olmasını diliyor ve onlara minnet borcumuzu bir kez daha tekrar etmek istiyorum." dedi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim SAĞLAM da: "Bizler, kıymetli Gazilerimiz ile aziz Şehitlerimizin yakınlarının milletimize en kıymetli emanetler olduğu düşüncesindeyiz. Devletimiz de bütün öncelik politikaları ve pozitif ayrım uygulamaları ile her daim kendilerinin yanındadır. Bu doğrultuda, hem Devletimizin bir kurumu ve hem de duyarlı birer vatandaş olarak bizler de; küçük bir katkı da olsa, kendi payımıza düşeni yaparak, Şehit yakınları ile Gazilerimizin fındık bahçelerinin 1 yıllık bakımını Terme Tarım Kredi Kooperatifinin de finansal desteği ile üstleneceğiz.

Projenin şimdiden hayırlı ve uğurlu olmasını diler; bu güzel ve ince düşünülmüş çalışmanın, gerek hazırlık ve gerekse de bundan sonraki uygulama aşamalarında emeği, katkısı olan meslektaşlarıma şükranlarımı sunarım." dedi.

Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER