banner1028

Erhan Usta’dan “Akaryakıt Ve İlaçta Zam Yağmurları” Açıklaması

Samsun Milletvekili, İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta TBMM Genel Kurulunda; akaryakıt zamları, şeker pancarı üreticileri ve sağlık sektörüne değindi.

Erhan Usta’dan “Akaryakıt Ve İlaçta Zam Yağmurları” Açıklaması

Samsun Milletvekili, İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta TBMM Genel Kurulunda; akaryakıt zamları, şeker pancarı üreticileri ve sağlık sektörüne değindi.

Usta’nın konuşmasından satır başları şöyle:

AKARYAKIT VE İLAÇTA ZAM YAĞMURLARI

Zam yağmurlarını devam ettiğini vurgulayan Usta, “benzine, motorine yine zam geldi 52 kuruş, 46 kuruş; ilaca yüzde 136 zam geldi. Baktığımızda, bir yılda benzine yüzde 88, mazota yüzde 115, LPG'ye yüzde 128 zam gelmiş; artık 1 doları aştı akaryakıt fiyatları. İlaca şubatta tekrar zam gelmesi bekleniyor. Yani şu an itibarıyla, geçen ocak ayında 7,30 olan benzin 14 lirayı geçti, 14,04; motorin 6,73'ten 14,28'e yükseldi, LPG 4,06'dan 9,35'e yükseldi. Bu konuyla ilgili, buna dikkatinizi çekmek için bugün grup önerisinde ayrıca sizlerle paylaşacağız.” diye ekledi.

ŞEKER PANCARI ÜRETİCİSİ ZAM FARKINI İSTİYOR

Şeker üreticilerinin İYİ Parti Genel Merkezini ve İYİ Parti TBMM Grubunu ziyaret ettiğini belirten Usta, sözlerine devamla, “Ciddi şikâyetleri var, tabii, bütün çiftçilerin ciddi şikayetler var, girdi maliyetleri aşırı ölçüde arttı fakat ürünleri para etmiyor. Şimdi, şeker pancarında daha özel bir durum var; şeker pancarları teslim edilmiş fakat henüz paraları alınmamış. Bu esnada, biliyorsunuz, geçtiğimiz günlerde, geçtiğimiz ay içerisinde şeker fiyatlarına ciddi oranda bir zam yapıldı yani 420 liradan alınan şeker pancarı, zamsız alınan şeker pancarı üzerinden üretilen şeker ürününe zam yapıldı, çiftçi de haklı olarak "Bize de buradan ton başına 150 lira bir fark verilmesi lazım çünkü bizim hayatımızı sürdürmemiz bu anlamda zor." diyor çünkü daha henüz parasını almış değil, yani bu çiftçinin verdiği üründen, verdiği ham maddeden üretilen ürüne zam yapılıyorsa onun ürünü de daha zamlı bir fiyattan ödenmeli. Bunun dışında da bugünlerde, yeni yıldaki fiyatın 800 lira civarında olacağına ilişkin açıklamalar geliyor; bu, hiçbir şekilde maliyetleri kurtaracak bir fiyat değil, bunun da 1100 TL olması konusunda vatandaşımızın beklentisi var.” dedi.

PROTEZ TEMİNİ SON DERECE CAN YAKICI BİR HAL ALMIŞTIR

Sağlık sektörünün sorunlarına da değinen Usta, özellikle bu protezlerde ciddi bir şekilde fiyat farkları çıktığını; bu durumun, vatandaşın canını son derece yaktığını vurguladı. Usta, “Bu anlamda, özellikle hem vatandaştan şikâyet geliyor hem de -hatta- gazilerimiz dahi bu konuda çok ciddi şikâyet içerisinde bulunuyorlar. Devlet hastanelerine gittiklerinde çok fazla fark çıkmıyor belki ama orada da bu ihtiyaç vardır. "Protez değiştirilmelidir." dedikten sonra bile altı ay ile bir yıl arasında süre veriliyor; dolayısıyla, özel sektöre gidenlerde de 30-40 bin liralara kadar farkın çıktığını görüyoruz. Bu, son derece can yakıcı bir durumdur; bu konuda SUT'ta yapılacak değişikliklerle vatandaşın canını yakmadan vatandaşı tedavi edebileceğimiz bir ortamın mutlak surette oluşturulması gerekir.” diyerek sözlerini tamamladı.

Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER