banner1014

Çiftçi Kötü Günler Geçiriyor

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek;” CHP Havza İlçe Başkanı Halil Alkan, Vezirköprü İlçe Başkanı Onur Bayburtlu ile Buğday pazarlarını ziyaret etti.

Çiftçi Kötü Günler Geçiriyor

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek;” CHP Havza İlçe Başkanı Halil Alkan, Vezirköprü İlçe Başkanı Onur Bayburtlu ile Buğday pazarlarını ziyaret ederek; çiftçi ve esnafların sorunlarını dinledi. Üreticinin sorunlarının çığ gibi büyüdüğü, hükümet edenlerin sorunları görmezden geldiği ve çözüm için olumlu bir şey yaşanmadığı, bugün yaşanan sorunlardan dolayı gelecek yıllarda üretimde büyük düşüşlerin olacağı görünüyor.

Zeybek; hükümetin açıklamış olduğu buğday taban ton fiyatı 6.450 TL artı bin TL destek vereceğini açıklamasına rağmen; piyasada buğdayın ton fiyatı ortalama 6.000 TL’den alım yapılmaktadır. Devlet bir üründe taban fiyat açıklıyorsa, fiyatların açıklanan taban fiyatın altına düşmesini mutlaka önlemelidir.  Gübre fiyatları ise; 1 ton 20.20.0 kompoze gübre fiyatı 11.250 TL, Üre ton fiyatı 13.000TL, DAP gübre ton fiyatı 18.500TL den satılmaktadır. Üreticiler DAP gübresini artık unuttuklarını imkânlar dâhilinde en ucuz gübre çeşidini kullanmak zorunda olduklarını ifade ederken, tahıl hasadında biçerdöver bir saat ücretlerinin önceki yıla göre 4 kat arttığı ve biçerdöver parasını ödeyebilmek için elimizdeki ürünleri satmak zorundayız.

Zeybek; bir üretici Toprak Mahsulleri Ofisinden ortalama 20 günlük süre için randevu alabiliyoruz, ürünümüzü teslim ettikten ortalama 15 gün sonrada ödeme yapıldığı söyleniyor. Bu süreçte büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Mecbur olmasak ürünlerimizi ucuz fiyattan tüccara, fabrikaya satar mıyız? Gübreye, mazota, ilaca alım gücümüz yetmediği gibi biçerdöver ücretlerini ödemek için tüccarın kapısında malımızı satmak için bekliyoruz. Bir üretici ise; çiftçiliği bıraktım! Buğday pazarında hamallığı başladım. Ne gübre fiyatlarını, nede diğer girdi fiyatlarını düşünmüyorum, günlük kazanıp yaşamaya çalışıyorum. Bizleri bu duruma düşürenler utansınlar! Pazara ürününü getiren bir üretici ise; yulaf ektim alan yok, ürettiğim ürünü tüccarın deposunun önüne boşalttım. Ülkemizi yönetenler, boş arazi bırakmayın ekin biz gereğini yapacağız diyorlardı! Lafta kaldı. Açıklanan tahıl taban fiyatları nerede? Piyasada oluşan fiyatlar nerede? Arada büyük fark var. Bu benim çiftçilikte son senem olacak, bırakıyorum, ekiyoruz, biçiyoruz hep zarar ediyoruz.

ÇİFTÇİYE KIRMIZI MAZOT

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek;” Üretimde, tohum, gübre, ilaç ve mazot gibi girdilerin fiyatlarının üç, dört katına çıkmasına rağmen hükümet tarafından açıklanan taban fiyatlar ile desteklemelerin yetersiz olduğu tüm bu yaşanan sıkıntıları çok iyi bildiğimiz gibi CHP İktidarında sorunları çözerek üretim artışları sağlanacaktır.  ÖTV’siz, KDV’siz kırmızı renkli mazot üçte bir fiyatına üreticiye verilecektir. Yaklaşan seçimlerde, sizleri borç batağına sokan, üretimden soğutan, bu iktidardan kurtulmak için; sandıkta hesabını sormalısınız. Çiftçi ve tüm üretenlerin, mazot, gübre zirai ilaç gibi giderleri en yüksek şekilde desteklenecek. İktidarın üretim maliyetleri altında verdiği taban alım fiyatları; maliyetler iyi hesap edilerek çiftçi karlı hale getirilecek ve daha çok üretmek teşvik edilecek. Üreten Türkiye’yi hep birlikte büyüteceğiz dedi.”

Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER