banner1028

Bilim ve Sektör Temsilcileri 1.Türk Somonu Çalıştayında Buluştu

Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi ile Samsun ve Sinop İlleri Su Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Birliği tarafından Türkiye’de ilk kez düzenlenen “1. Türk Somonu Çalıştay”ı bilim dünyası ve sektör temsilcilerini bir araya getirdi.

Bilim ve Sektör Temsilcileri 1.Türk Somonu Çalıştayında Buluştu

Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi ile Samsun ve Sinop İlleri Su Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Birliği tarafından Türkiye’de ilk kez düzenlenen “1. Türk Somonu Çalıştay”ı bilim dünyası ve sektör temsilcilerini bir araya getirdi.

Sinop Üniversitesi Ahmet Muhip Dıranas Uygulama Oteli’nde düzenlenen programa; Vali Vekili Abdullah ŞAHİN, Rektör Prof. Dr. Nihat DALGIN, Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Dr. Mustafa Altuğ ATALAY, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. İbrahim DİLER, Sinop Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hülya TURAN, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cem Cüneyt ERSANLI, Su Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Faruk COŞKUN, Samsun ve Sinop İlleri Su Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Birliği Başkanı Osman PARLAK, Kaymakamlar, İlçe Belediye Başkanları, sektör temsilcileri, iş insanları, akademik ve idari personel katıldı.

Program, Sinop Üniversitesinin tanıtım filmi ve 1. Türk Somonu Çalıştayı için hazırlanan sinevizyon gösterimi ile başladı.

Programın açış ve selamlama konuşmasını yapan Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat DALGIN, düzenlenen çalıştayın bilim dünyası, sektör, bölgemiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını dileyerek, “Üniversitemiz ve Samsun Sinop İlleri Su Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Birliği iş birliğinde gerçekleştirilen ve ilki yapılan bu çalıştayın geleceğe yön vermesi bakımından çok önemli olduğuna inandığımı ve bu önemli topluluğun çalıştayın amacına ulaşmasında Su Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Faruk COŞKUN ise “Bilindiği üzere ülkemizde somon yetiştiriciliği hızla gelişmektedir. Bu gelişme sektörümüzü olumlu etkileyerek, yavru balık ve yavru kalitesini yükseltmiştir. Sağlıklı ve güvenilir yavrular elde edilmeye başlanmıştır. Bu noktada somon yetiştiriciliği konusunda merkez birliği olarak her türlüğü desteği vermeye hazır olduğumuzu siz üretici arkadaşlarıma söylemek isterim” dedi.son derece değerli olduğunu ifade etmek isterim. Bundan sonraki süreçte düzenli aralıklarla yapılmasını arzu ettiğimiz Türk Somon Çalıştaylarına da Üniversitemiz ve Su Ürünleri Fakültesi olarak katkı sağlamaktan onur ve mutluluk duyacağız” dedi.

Ardından konuşan Samsun ve Sinop İlleri Su Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Birliği Başkanı Osman PARLAK, “Bu çalıştayda Türk Somonun üretimini, istihdamını, ihracatını, devlete, millete ve bölgeye olan katkısını konuşacağız. Bölgemizde, Sinop ve Samsun’da sosyal hayata katkılarımızı konuşacağız. Bu çalıştayda birlikte düşünmeyi, birlikte hareket etmeyi, birlikte bir dünya markası meydana getirmeyi konuşacağız. 2030 yılında Türk Somonunu bir dünya markası yapacağız. Neden bu kadar iddialı söylüyorum çünkü Türk Somonunu TÜBİTAK ve Sinop Su Ürünleri Fakültesi ile birlikte çalışıyoruz. Norveç Somonu ile karşılaştırıyoruz, bizim balığımız Norveç Somonundan birçok yönden daha kaliteli. Bunları çalıştay süresince hocalarımız sizlerle paylaşacak” ifadelerini kullandı.

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. İbrahim DİLER, “Bugün geldiğimiz noktada ülkemiz toplam su ürünleri yetiştiriciliği üretim kapasitesi 1990’larda %10’larda iken artık %160’lara kadar çok ciddi bir ivme kazanmıştır. Bu gelişmeye katkı sağlayan başta bakanlık yetkililerine, üreticilerimize, akademisyenlerimize ve su ürünleri mühendislerimize kalbi teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

Daha sonra konuşan Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Dr. Mustafa Altuğ ATALAY somon çiftliklerinde dünyanın en çevreci üretimlerinden birisinin yapıldığını söyleyerek, bunun halkımıza anlatılması gerektiğini vurguladı.

Son olarak konuşan Vali Vekili Abdullah ŞAHİN de “Doğal güzellikleriyle ve “Türkiye’nin Kaptan Köşkü”, “Karadeniz’in İncisi” gibi isimlerle anılan Sinop’un artık “Türk Somonu Başkenti” unvanını alacağını temenni ediyorum” dedi.

Çalıştay, öğleden sonra gerçekleştirilen oturumlarla devam etti. 1. Türk Somonu Çalıştayı’nın ilk gününde 4 farklı oturumda alanında uzman akademisyenler ve sektörün önde gelen temsilcileri tarafından toplam 10 sunum gerçekleştirildi.

Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdür Yardımcısı Turgay TÜRKYILMAZ başkanlığında gerçekleştirilen ilk oturumda; Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat YİĞİT “Türk Somonu Komisyon Raporu”, Su Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Merkez Birliği’nden Dr. Buket YAZICIOĞLU ALTINTAS “Türk Somonu Komisyon Raporu” ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nadir BAŞÇINAR “Alabalıklar İçin Kuluçkahane Yönetimi Sorunları ve Çözüm Önerileri” başlıklarında sunumlar gerçekleştirdi.

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. İbrahim DİLER başkanlığında yapılan ikinci oturumda ise Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Eğirdir Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşegül KUBİLAY “Türk Somonu Geleceği ve Hastalıklar”, Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Tufan EROLDOĞAN “Yem Teknolojisi ve Ham Maddeleri” ve TARSİM temsilcisi Orhan SARITEPE “Devlet Destekli Su Ürünleri Hayat Sigortası ve Önemi” konularında katılımcılara bilgiler verdi.

Sinop Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hülya TURAN başkanlığında düzenlenen üçüncü oturumda da Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Demet KOCATEPE “Türk Somonunun Besin Değeri. Norveç Somonu Karşılaştırması, Pişirme Yöntemlerinin Etkisi”, Prof. Dr. Levent BAT “Türk Somonunun Kaslarındaki Toksik ve Temel Elementlerin İnsan Sağlığı Üzerindeki Etkilerinin Risk Açısından Değerlendirilmesi” ve Prof. Dr. Ahmet ÖZER “Türk Somonu Sağlığını Etkileyebilecek Potansiyel Parazit Hastalıklar” başlıkları altında sunumlar yaptı.

Birinci günün son oturumu, Su Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Özerdem MALTAŞ başkanlığında gerçekleştirilirken oturumda Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği temsilcisi Zafer ERTEM “Stratejik İhraç Ürünü Olarak Türk Somonu’’ konusunda bilgiler verdi.

Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER