banner1028

Başkan Çakır: “Cumhurbaşkanımız Bizleri Memnun Etti”

Samsun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Çakır, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan fındık fiyatının Karadeniz Bölgesi’nde büyük sevinçle karşılandığını söyledi.

Başkan Çakır: “Cumhurbaşkanımız Bizleri Memnun Etti”

Samsun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Çakır, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan fındık fiyatının Karadeniz Bölgesi’nde büyük sevinçle karşılandığını söyledi. Çakır, “Herkes çok memnun. Yaşanan bu pandemi döneminde üreticilerimiz büyük nefes aldı” dedi.

Karadeniz Bölgesi’nde yaklaşık 650 bin hektarlık bir alanda fındık üretimi yapılıyor. Bu nedenle ekonomik ve sosyal anlamda bölge için fındık çok önemli bir yer tutuyor. “Devlet fındık üreticisine sahip çıkarak bir kez daha bölge insanının yüzünü güldürmüş, çifte bayram yaşatmıştır” diyen Samsun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Çakır, “Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Tarım ve Orman Bakanımıza, katkı veren milletvekillerimize minnet ve şükranlarımızı arz ediyorum” dedi. Başkan Çakır, “Yüzde 50 sağlam iç esasına göre Giresun kalite kabuklu fındık için Toprak Mahsulleri Ofisi'nin kilogram alış fiyatı 22,5 lira, levant kalite fındık alım fiyatı 22 lira olarak açıklanması hepimizin yüzünü güldürdü. Yüksek randımanlı fındık tesliminde ortalama kg başına 1 lira, alan bazlı mazot ve gübre desteği olarak da yine kg başına 2 lira destekleme ödemeleri ile beraber üreticimiz kg başına kazancını 25 ila 25,5 lira düzeyine yükseltebilecektir” diye konuştu.

BUNDAN SONRA GÖREV SEKTÖR DİNAMİKLERİNDE

Fındık fiyatının erken açıklamasıyla birlikte TMO’ nun piyasada oynayacağı rolünde belli olduğunu ifade eden Samsun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Çakır, bundan sonraki görevin sektörün dinamiklerinde olduğunu vurguladı. “Üreticinin öncelikli olarak ihtiyacı kadar fındığı satıp, ihtiyacı olmayan fındığı emanete bırakmazsa fiyat istikrarı sağlanacak ve fiyat serbest piyasada üretici lehine daha da arzu edilen seviyelere çıkacaktır.” diyen Başkan Çakır, sözlerine şöyle devam etti:

“Açıklanan hasat tarihlerine uyulmalı, fındık olgunlaşmadan hasada başlanılmamalıdır. Harmanlamaya özen gösterilmeli, aflatoksin oluşumu önlenmelidir. Bu uygulamalar daha kaliteli ürünü uluslararası pazara sunmamızı destekleyecektir. Geçen yıl yine Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan fiyat piyasa beklentilerini karşılayıp, memnuniyet sağlamıştı. Bu yıl da bir önceki yıla göre yüzde 30’ u aşan bir oranda açıklanan alım fiyatları ve TMO’ nun düzenleyici rolü bundan sonraki yıllarda da üreticimizi daha verimli ve kaliteli üretim yapma yönünde cesaretlendirerek fındık bahçelerinde daha iyi bakım çalışmaları yapılmasını sağlayacaktır.

Fındık ihracatımız geçen yıl 2018 yılına göre miktarda yüzde 14,5, döviz gelirinde ise yüzde 24 artış gösterdi. Bunun sonucu olarak üreticimiz, sanayicimiz ve ihracatçımız geçen yıl ihracatımıza 2 milyar 28 milyon dolar destek verdiler. Bu yıl fındık ihracat rakamlarımızın daha da ileriye taşınacağına yürekten inanıyorum. Önümüzdeki hasat sezonunun tüm sektöre hayırlı ve bol kazançlar getirmesini temenni ediyorum.”

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2020, 18:36

Hasan Eren

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER