Bakan Özhaseki’den ‘Kentsel Dönüşüm’ Vurgusu

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, “Konutlarımızı, evlerimizi, işyerlerimizi sağlam yapmalıyız. Yapılmış olan mevcut stoklara bakıp eğer orada bir sıkıntı varsa risk teşkil ediyorsa yasalar çıkardık 2,3 aydır uğraşıyoruz kentsel dönüşüm yapmalıyız. Başka çaremiz yok bizim” dedi.

EKONOMİ 28.12.2023, 21:49 28.12.2023, 21:51 H. Eren
Bakan Özhaseki’den ‘Kentsel Dönüşüm’ Vurgusu

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Samsun Kültür Sanat Çalıştayı ‘Vizyon Programı’nda konuşan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğunu belirterek “Konutlarımızı, evlerimizi, işyerlerimizi sağlam yapmalıyız. Yapılmış olan mevcut stoklara bakıp eğer orada bir sıkıntı varsa risk teşkil ediyorsa yasalar çıkardık 2,3 aydır uğraşıyoruz kentsel dönüşüm yapmalıyız. Başka çaremiz yok bizim” dedi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Samsun Kültür Sanat Çalıştayı ‘Vizyon Programı’ Çok Amaçlı Salon’da gerçekleştirildi. Programa Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Samsun Valisi Orhan Tavlı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, AK Parti İl Başkanı Mehmet Köse, ilçe belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.
Programda 20-21-22 Ekim tarihlerinde düzenlenen Samsun Kültür Sanat Çalıştayı’nın, AK Parti Yerel Yönetimler Başkanlığı tarafından geçen yıl Kızılcahamam’da gerçekleştirilen ‘Kültür Sanat Kongresi’nden ilham alınarak yapıldığı belirtildi.

‘ANAHTAR KENDİ KÜLTÜRÜMÜZ’
Programda konuşma yapan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, “Yaptığımız programlarda isteriz ki elimiz ayağımız olan belediyelerimiz bizim ne yapmak istediğimizi anlasınlar sonra da bizlerin mesajını Anadolu’ya insanlarımıza taşısınlar. Büyük bir bölüm Mustafa Başkanım gibi bu programları yapar ‘Ben bu konuda neler yapmalıyım’ diye kendisine iş edinir, gayret eder. Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Demir’e ben bu gayretleri için çok teşekkür ediyorum. Bizim medeniyetimizde şehir ve medeniyet hususunda o kadar çok yazı var ki. İbn Haldun tarifinde şöyle diyor ‘Medeniyetin doğduğu geliştiği ve etrafa doğru yayıldığı yerlere şehir denilir’. Şehirlerde üretim vardır, ekonomi, hareket vardır ama bir taraftan kültür, sanat, estetik vardır. Bunları bir araya getirdiğiniz zaman şehir oluyor” diyerek sözlerine şöyle devam etti:
“İnsanlık alemi içerisinde yolumuzu bulabileceksek, doğru noktamızı tespit edip devam edebileceksek işte yolun anahtarı bizim kendi kültürümüz. Mevlana Hazretleri buyuruyor ki ‘Aynı dili konuşanlar değil. Aynı duyguyu paylaşanlar anlaşırlar’ Aynı duyguyu paylaşmak önemli. O yüzdendir ki kendi kültürümüz kendi değerlerimiz bizi biz yapan değerler diye durmadan altını çizerek bahsetmeye çalışıyoruz.”

‘KENTSEL DÖNÜŞÜM YAPMALIYIZ’
Bakan Özhaseki, Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğunu belirterek “Kimseyi korkutmak adına söylemiyorum ama aklınızda bulunsun diye söylüyorum. Aletli ölçümün başladığı 1900’lü yılların başından bu güne kadar yapılan ölçümlerde gerek denizlerimizde gerekse ana karamızda meydana gelen 6 ve üzerinde şiddette yıkıcı deprem sayısı 231. Her sene 2 veya 3 tane yıkıcı deprem meydana geliyor. 485 tane hareketli fay hattı var bu ülkede. Her an her yerde olabilir. Peki ne yapmalıyız? Onunla savaşabilir miyiz? Yenik düşeriz. Ona mani olabilir miyiz? Olamayız. Yine Mevlana’dan bir söz ‘Akıl sonradan dize vurup dövünmek ve ağlamak için değildir. Önceden tedbir alıp yola devam olmak içindir’ diyor. Konutlarımızı, evlerimizi, işyerlerimizi sağlam yapmalıyız. Yapılmış olan mevcut stoklara bakıp eğer orada bir sıkıntı varsa risk teşkil ediyorsa yasalar çıkardık 2,3 aydır uğraşıyoruz kentsel dönüşüm yapmalıyız. Başka çaremiz yok bizim” diye konuştu.

‘TÜRKİYE YÜZYILI’NA YAKIŞAN PROGRAM’

Cumhuriyetin meşalesinin yakıldığı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şehri Samsun’da ‘Türkiye Yüzyılı’na yakışır kültür ve sanat çalışmalarının yapılmasından şeref ve onur duyduklarını belirten Vali Orhan Tavlı, “Çok anlamlı ve ‘Türkiye Yüzyılı’na yakışan bir çalışma gerçekleştirildi. İnşallah 2’inci yüzyılda Samsun’un kültür ve sanat merkezi olması başkenti olmasına da vesile olur diye temenni ediyorum. Türk İslam medeniyeti, bizim medeniyetimiz insanlığın vicdanı bir medeniyet. Bir tarafta kültürleri medeniyetleri 21. yüzyılda yıkanlar, tarumar edenler bir tarafta insanlığın vicdanı olan kültüre sanata ve bütün medeniyetlere ev sahipliği yapan dünya ile buluşturan çok kıymetli bir medeniyetin mensupları olmaktan da özellikle şeref duyduğumu belirtmek istiyorum” şeklinde konuştu.

BAŞKAN DEMİR’E TEŞEKKÜR

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen, ise konuşmasında şunları söyledi: “Bu program Kültür Sanat Çalıştayı Vizyon Projesi ve uygulaması bunun için kıymetli Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Biz Kültür Sanat Kongresi çalışmasını yaparken sayın bakanımızla, sayın genel başkan yardımcımızla beyin fırtınaları yaparken Samsun Büyükşehir Belediye Başkanımızın yaptığı şey aklımızdan geçerken çalışıyorduk. O beyin fırtınaların değişmez cümlelerinden konularından alt başlıklarından bir tanesi ‘bunun mutlaka bölgesel olarak yapılması, illerde ilçelerde yapılması’ şeklindeydi. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Bu çok önemli bir gelişme.”  

‘BİZİ BİZ YAPAN DEĞERLERİ GELECEĞE TAŞIMANIN GAYRETİ İÇİNDEYİZ’

Programda konuşma yapan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, ise şunları söyledi: “Samsun’da gerçekleştirmiş olduğumuz önemli çalışma özellikle şehrimiz için, bölgemiz için ve Türkiye içinde önümüzdeki dönemde örnek belediyecilik hizmetlerini kültür-sanat ilişkisi üzerinden değerlendirecek ve onu geleceğe aktaracak bir anlayışın hakim kılınması açısından çok değerli. Büyükşehir Belediye Başkanımıza ‘Türkiye’nin kültür sanat rotası Samsun’da belirleniyor’ mottosuyla birlikte bu önemli çalışmaya ev sahipliği yaptığı için vermiş olduğu kıymetten dolayı çok teşekkür ediyorum. 6 ana başlık 8 masada değerli akademisyenler, kültür, sanat, fikir insanları şehrimizde buluştular ve fikir ürettiler. İçinde bulunduğumuz bu yıllar artık ‘Türkiye Yüzyılı’ olarak ifade ettiğimiz birçok anlam yüklediğimiz özelikle değerler yüzyılı olması vesilesiyle de o değerleri alıp geleceğe aktaracağımız kültür sanat ayağını en güçlü şekilde oluşturmamız gerektiren bir süreçte hem doğru yerde hem doğru zamanda bu organizasyona ev sahipliği yapmış olduk. Bütün bu temeldeki değerlerimizi, varlığımızı bir yönüyle özümüzü bizi biz yapan değerlerimizi bugün geleceğe taşımanın gayreti içindeyiz” diye konuştu.   


GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ VURGUSU

Programda konuşma yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ise ‘Gönül belediyeciliği’ kavramının önemine vurgu yaparak “Bölgenin merkezi olan Samsun Türkiye’nin geleceğinde çok etkin rol oynayan bir şehir. İmkan ve kabiliyetleri olan bir şehir. Potansiyeli, insan yapısı, potansiyeli, doğası, ulaşım arterlerinin düğüm noktası olması nereden bakarsanız bakın çok önemli bir kent. ‘Gönül belediyeciliği’ çok geniş bir kavram. Her şey içerisine sığar. Gönül belediyeciliği derken birçok projeyi uygulamayı hayata geçirme gayreti içinde olduk. Şehirlerde belediyecilik deyince neyi anlıyoruz kanalizasyon, altyapı, mimari, ruhsat, yol, otoparklar. Peki bunlar bitince ne olacak. Belediyecilik bitecek mi? Hayır. Anladık ki asıl belediyecilik o zaman başlayacak. Samsun’da 1 milyon 400 bin insanın hayatına dokunup, onu mutlu etme noktasında bir faaliyet ortaya koyup onunla hemhal olabiliyor muyuz? Belediyecilik belki bununla başlayacak diye düşünüyoruz. Doğru olanı yapma noktasında yolu seçtiğimizi düşünüyorum. Bölgenin merkezinde olan bu şehri geleceğe çok iyi taşıyacak bir çalışma sürecini de başlatmış olduk. Bu yeni bir başlangıç. Samsun Kültür Sanat Çalıştayı’ndaki başlıklarla ilgili olarak diğer çalışmalarımız da devam edecek. Burada aldığımız netice Büyükşehir Belediyesi’nin Samsun halkı için hangi programları icra etmesi gerektiğini bize tarif edecek, biz onların uygulayıcısı olacağız” dedi.  

KİTAP HALİNE GETİRİLDİ

Programda konuşma yapan Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı İdris Akdin, Samsun Kültür Sanat Çalıştayı’nın 20-21-22 Ekim tarihlerinde gerçekleştiğini alanında uzman birçok katılımcının bulunduğu 8 çalıştay masasında Samsun’un kültür ve sanat birikimini ortaya koyan konuların ayrıntılı biçimde ele alındığını söyledi. Akdin, çalıştaydaki tespit, tahlil ve müzakere çıktılarının yer aldığı kitabın bugün tüm kamuoyu ile paylaşıldığını dile getirdi.
Programda Samsun Kültür Sanat Çalıştayı’na katılım sağlayarak katkı sunanlara katılım belgeleri verildi. Protokol üyelerine hediye takdiminin ardından program sona erdi.


 

Kaynak: Haber Merkezi
Yorumlar (0)
banner810
17
az bulutlu
Namaz Vakti 18 Nisan 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 32 87
2. Fenerbahçe 32 85
3. Trabzonspor 32 52
4. Beşiktaş 32 48
5. Rizespor 32 48
6. Başakşehir 32 46
7. Kasımpasa 32 46
8. Sivasspor 32 44
9. Antalyaspor 32 42
10. Alanyaspor 32 42
11. A.Demirspor 32 40
12. Samsunspor 32 38
13. Ankaragücü 32 37
14. Kayserispor 32 37
15. Konyaspor 32 36
16. Hatayspor 32 33
17. Gaziantep FK 32 31
18. Karagümrük 32 30
19. Pendikspor 32 30
20. İstanbulspor 32 16
Takımlar O P
1. Eyüpspor 30 68
2. Göztepe 30 60
3. Kocaelispor 30 52
4. Ahlatçı Çorum FK 30 52
5. Sakaryaspor 30 51
6. Bodrumspor 30 49
7. Boluspor 30 46
8. Bandırmaspor 30 46
9. Gençlerbirliği 30 44
10. Erzurumspor 30 41
11. Keçiörengücü 30 36
12. Şanlıurfaspor 30 34
13. Ümraniye 30 34
14. Manisa FK 30 33
15. Tuzlaspor 30 32
16. Adanaspor 30 32
17. Altay 30 15
18. Giresunspor 30 7
Takımlar O P
1. M.City 32 73
2. Arsenal 32 71
3. Liverpool 32 71
4. Aston Villa 33 63
5. Tottenham 32 60
6. Newcastle 32 50
7. M. United 32 50
8. West Ham United 33 48
9. Chelsea 31 47
10. Brighton 32 44
11. Wolves 32 43
12. Fulham 33 42
13. Bournemouth 32 42
14. Crystal Palace 32 33
15. Brentford 33 32
16. Everton 32 27
17. Nottingham Forest 33 26
18. Luton Town 33 25
19. Burnley 33 20
20. Sheffield United 32 16
Takımlar O P
1. Real Madrid 31 78
2. Barcelona 31 70
3. Girona 31 65
4. Atletico Madrid 31 61
5. Athletic Bilbao 31 57
6. Real Sociedad 31 50
7. Valencia 31 47
8. Real Betis 31 45
9. Villarreal 31 39
10. Getafe 31 39
11. Osasuna 31 39
12. Las Palmas 31 37
13. Sevilla 31 34
14. Deportivo Alaves 31 32
15. Mallorca 31 31
16. Rayo Vallecano 31 31
17. Celta Vigo 31 28
18. Cadiz 31 25
19. Granada 31 17
20. Almeria 31 14