banner1014

Bafra’da Ürün Aynı Ürün % 63 Daha Pahalı Satılıyor

Samsun’un Bafra ilçesinde de zincir marketler aynı ürünleri yerel marketlere göre 1,2 lira daha fazlaya satabiliyordu. Ancak son dönemde bu fiyat farkının 10 liranın üzerine çıkması dikkat çekti.

Bafra’da Ürün Aynı Ürün % 63 Daha Pahalı Satılıyor

Ülke genelinde olduğu gibi Samsun’un Bafra ilçesinde de zincir marketler aynı ürünleri yerel marketlere göre 1,2 lira daha fazlaya satabiliyordu. Ancak son dönemde bu fiyat farkının 10 liranın üzerine çıkması dikkat çekti.

Türkiye genelinde yaygın olan büyük marketler, giderlerinin daha fazla olması sebebiyle, aynı ürünleri yerel marketlere göre 1-2 lira daha pahalıya satabiliyordu.

AYNI ÜRÜNDE 10 LİRA FARK

Samsun’un Bafra ilçesinde yerel marketten alınan 800 gramlık aynı marka zeytin 15.90’a satılırken aynı ilçede bulunan büyük markette ise aynı gramaj ve aynı marka ise 25.90’dan satılıyor. Bu oluşan fiyat farkının ise temel gıdalarda olması da gözlerden kaçmıyor. Konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde çok net konuşmuş, gıda fiyatlarındaki artışa kalıcı çözüm bulunmasına yönelik talimatının ardından Gıda Komitesi toplantı kararı almıştı. Alınan kararlar akabinde ise tüm il ve ilçelerde de denetimler yapılmış ve fahiş fiyat uygulayan firmalara yüklü miktarlarda idari para cezaları uygulanmıştı.

VATANDAŞ TEPKİLİ

Ancak yapılan denetimlerde reyondaki fiyat ile kasada çıkan fiyatın aynı olması durumunda denetim yapan ekiplerin herhangi bir cezai işlem uygulamadığı biliniyor. Vatandaşlara yerel marketleri unutturan ilçemizde de bulunan büyük zincir marketlerin pandemi döneminde güçlükle geçinmek zorunda kalan vatandaşların yanında olmayıp gün aşırı fiyat değişikliğine gitmesi de vatandaşların büyük tepkisine neden oluyor.

FİYAT FARKI YÜZDE 60

Aynı üründe yüzde 3-5 fiyat farkları olması normal olarak kabul edilir ve serbest piyasa ile açıklanabilir. Ancak bu fark yüzde 20'lere dahi çıkamazken Bafra’da alınan iki ürünün fiyat farkı ise yüzde 60’ları buluyor. Yetkililerin konuya müdahale etmesi bekleniyor.

Haber: Ayhan Aydemir

Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER