banner1014

Bafra’da Tütün Kırma ve Dizme Zamanı

Samsun'un Bafra Ovasında 28 bin dekar da Kırsal alana dikilen tütünün kırımına ve dizimine üreticiler tarafından başlandı.

Bafra’da Tütün Kırma ve Dizme Zamanı

Samsun'un Bafra Ovasında 28 bin dekar da Kırsal alana dikilen tütünün kırımına ve dizimine üreticiler tarafından başlandı.

Bafra'ya yaklaşık 13 kilometre mesafe yer alan Gökçeağaç mahallesinde ( köyünde) tütün kırımı ve dizimine üreticiler tarafından başlanıldı.

Gökçeağaç mahallesinde (köyünde) yaklaşık 15 dönüm tütün ekimi yapan üretici 53 yaşındaki Mustafa Kocabaş, Şubat ayında tütün fidesinin örtü altı ekimininden sonra Mayıs ayının sonları ile Haziran ayının ilk haftasında toprakla bulaşan tütün fidelerinin kırımına ve dizimine başlamış bulunmaktayız. 46 yıldır devletin verdiği imkanlar dahilinde tütün ekimi yaptığını söyledi.

" Devletin Yaptığı Destekler Yetersiz "

Kocabaş, Devletimizin Üreticilere yapmış olduğu destekler yeterli değil. Halen Mazot, Gübre, İlaç Fide ve işci girdileri konusunda Devlet büyüklerimizden Üreticiler olarak bir çözüm bulmalarını istiyor. Çünkü bu girdiler bizleri oldukça zorluyor. Tarlada vermiş olduğumuz Emeğin karşılığı bu girdilerle buhar olup gidiyor.

Girdilerin masrafları fazla, işçiyle bu işi yaptığında sana para bırakmıyor. Yani emeğinin karşılığını alamayınca her şeyden soğuyorsun.

Eşimle birlikte 4 tane çocuğum var bir tanesi yanımda değil, buna daha ne kadar dayacağız bilmiyorum artık bırakma noktasına geldik, ve çoğu Üreticilerimiz de bizim gibi düşünüyorlar bu şartlar altında emeğimize alamıyorsak, girdiler karşısında hep eziliyorsak yapmanın bir anlamı yok diyorlar dedi.

Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner ise yaptığı kısa açıklama da, "Ekilen tütünler bu aylarda kırma ve dizme işlerinin başladığını belirtti.

Geçen yıl 2 bin 300 aile 30 bin dekar alana diktiği tütünü bu yıl bin 800 aile ile 28 bin dekar alana dikildi.

Tütün Devlet tarafından tarım ürünü olmadığı için çok bir destek alamıyor alamadığı içinde tütün üreticileri özel sektörlerin eline bırakıldı. Tütün diken ailelerin her yıl % 15 kayıp verildiklerini belirterek, ileriki yıllarda tütün dikecek aile ve üretici kalmayacak dedi.

Bu yıl ve geçtiğimiz yıl 25 liradan açıklanan tütünler 18 liradan satıldı. bu yılda 25 liradan alınmasına kesin gözüyle bakılmasına rağmen yine 18 liraya kadar düşeceğe benziyor ifadelerini kullandı.

Ebubekir Yılmaz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER