banner1014

Bafra’da Manda Türünde Suni Tohumlama Projesi

Bafra ilçesi Sarıköy Mahallesinde Manda Yetiştiriciliği yapan Mehmet AYDINOĞLU'nun hayvanlarına proje kapsamında suni tohumlama yapıldı.

Bafra’da Manda Türünde Suni Tohumlama Projesi

Bafra ilçesi Sarıköy Mahallesinde Manda Yetiştiriciliği yapan Mehmet AYDINOĞLU'nun hayvanlarına proje kapsamında suni tohumlama yapıldı.

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim SAĞLAM, Bafra Sarıköy Mahallesinde Manda Yetiştiriciliği yapan ve söz konusu Projeden hayvanlarına suni tohumlama yaptıran Mehmet AYDINOĞLU'na ait işletmeyi ziyaret etti. İl Müdürü Sağlam’a bu ziyareti sırasında; Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Rukiye PINAR, Bafra İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet GÜREŞ,  Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği Başkanı İsmail METİN, teknik personel ve Birlik personeli eşlik etti.

İşletmede Suni Tohumlamadan doğan malaklara kulak küpesi takılırken, İl Müdürümüz İbrahim SAĞLAM konuyla ilgili yaptığı açıklamasında: "Manda ırkının devamlılığı, verim özelliklerinin arttırılması ve ıslah çalışmalarının sağlıklı bir şekilde yürütülmesi adına suni tohumlama çalışmaları büyük önem arz etmektedir. Bu doğrultuda İlimizde uygulanmakta olan Manda Türünde Suni Tohumlama Projesi'nin meyvelerini vermeye başladığını görüyoruz.

İlimizde faaliyet gösteren 9 Serbest Veteriner Hekimin görevli olduğu Projede kullanılan 1.000 doz sperma Lalahan Uluslararası Hayvancılık Araştırma ve Eğitim Merkezi'nden temin edilmiş olup; Proje ile Manda Islahında daha sağlıklı ve kaliteli gen elde edilerek, bu hayvanlarda et ve süt üretimi açısından kayda değer sonuçlar alınmaya başlanmıştır. Proje kapsamında 2020- 2022 yılı arası dönemde 9 serbest Veteriner Hekim eliyle 530 adet manda tohumlanmış ve 2022 yılında ise yine Proje bütçesinden 725 doz İtalyan Manda Sperması alımı yapılmıştır.

2022 yılı için, Hayvancılık Desteklemeleri kapsamında; suni tohumlamadan doğan Malaklara ilave 500 TL/ Baş destekleme ödemesi yapılırken, Dişi Mandalara yine 500 TL/ Baş ve soy kütüğüne kayıtlı Dişi Mandalara 300 TL/ Baş, programlı aşıları tamamlanmak kaydıyla 4 ay ve üzeri malaklara 500 TL/ Baş ve soy kütüğüne kayıtlı malaklara ise ilave 300TL/ Baş destekleme ödemesi yapılacaktır. Şimdiden üreticilerimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyor, Projede emeği geçenlere teşekkür ediyorum" dedi.

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2023, 20:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER