banner1028

Bafra’da Manda Çalıştayı Yapıldı

Samsun’un Bafra ilçesinde “Manda ve Manda Etinin Önemi, Gıda Sektöründe Kullanımı” konulu çalıştay düzenlendi.

Bafra’da Manda Çalıştayı Yapıldı

Samsun’un Bafra ilçesinde “Manda ve Manda Etinin Önemi, Gıda Sektöründe Kullanımı” konulu çalıştay düzenlendi.

Tüketicilerimizin sağlıklı beslenmesi açısından büyük öneme sahip manda etinin ve etinden elde edilen pastırma, sucuk, kavurma gibi ürünlerin kullanımını artırmak, Manda üretimini teşvik ederek ülke ekonomisine katkı sağlamak amacı ile Bafra Kaymakamlığı koordinasyonunda “Manda ve Manda Etinin Önemi, Gıda Sektöründe Kullanımı” konulu çalıştay Ondokuzmayıs Üniversitesi Bafra Turizm Fakültesi Konferans Salonunda, OMÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muharrem Özcan moderatörlüğünde, konuşmacı olarak OMÜ Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Gücükoğlu, OMÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Erdem ve OMÜ Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Habip Kuruz’un katılımlarıyla yapıldı.

Kaymakam Cevdet Ertürkmen, Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, Bafra Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Uzun, Öğretim Üyeleri, İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, İlçe Daire Müdürleri, Siyasi Parti Temsilcileri ile Oda ve Birlik Başkanları’nın katıldığı çalıştayda, moderatör ve öğretim üyesi konuşmacıların özellikle üzerinde durduğu dünyada ve ülkemizdeki hayvan sayıları, yetiştirilme şartları ve ekonomik olarak satışa sunulan ürünleri ile Samsun ve İlçeleri arasında Bafra’mızdaki hayvan sayıları ve Manda ıslahı projesi dahilinde yapılan çalışmalar üzerinde duruldu. Ayrıca, İlçemizdeki manda sayılarının çoğaltılması ve ürünlerinin markalaşması vurgusu da yapılan çalıştayda, diğer konuşmacıların da ortak söylemi, manda sayısını artırmak, daha fazla süt ve süt ürünleri ile markalaşma yanında özellikle manda etinin de ekonomik olarak değerlendirilmesi ele alındı.

Çalıştay sonunda konuşmacı olarak katılan öğretim üyelerine plaket taktimi yapılarak, çekilen toplu fotoğrafın ardından çalıştay sona erdi.

Bafra İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada şü ifadelere yer verildi; “Ülkemizde 2020 TÜİK verilerine göre 192.500 manda bulunmakta olup, bu 192.500 mandanın yaklaşık %11’lik kısmı olan 21.500 Manda İlimizde yetiştirilmektedir. Ülke Manda varlığının yaklaşık %5’i yine İlimiz Manda varlığının yaklaşık %45’i olan 9.500 Manda İlçemizde yetiştirilmektedir.

Manda, günümüzde et, süt, deri, boynuz, süt ve et mamulleri, çeki gücü için olarak yetiştirilmektedir.

Manda iri yapısı ve yemi iyi değerlendirmesi nedeniyle et üretimine elverişli bir hayvandır. Manda yetiştiriciliği ülkemizde et verimi yönünden daha çok değer taşımaktadır. Manda eti taze veya sucuk, pastırma, döner ve salam gibi ürünlere işlenerek kullanılırken, son yıllarda yalnızca et verimi için üretimde bir artış gözlenmektedir. Ayrıca ülkemizde, fermantasyon süresini kısaltması ve kaliteyi artırması bakımından sucuk etinde Gıda kodeksinin ve TSE’nin izin verdiği oranda (%10) manda eti kullanılmaktadır.

Manda eti Sığır etine göre %40 daha az kolestrol, %55 daha az kalori, %11 daha fazla protein ve %10 daha fazla mineral içeriği ile sağlıklı besin maddesidir.

PH değeri 5.4 olan manda etinin soğuk ortamda büzüşme düzeyi %2, nem oranı %7.6, protein oranı %19 ve kül oranı %1’dir. Daha az doymuş yağ içermesi ve organik ürünlere eğilimin giderek artması, manda etine talebi de yükseltmektedir.

Kolay yetişen, kolay beslenen ve kârlı üretim sağlayan bu hayvan kaba ve kalitesiz yemleri çok iyi değerlendirir. Genelde düşük kalitedeki kaba yemleri tüketmelerine karşın, sindirim yeteneklerinin sığıra göre daha fazla olması nedeniyle daha düşük maliyetle gelişim ve büyüme gerçekleştirmektedirler.

Tüketicilerimizin sağlıklı beslenmesi açısından büyük öneme sahip manda etinin ve etinden elde edilen pastırma, sucuk, kavurma gibi ürünlerin kullanımını artırmak, Manda üretimini teşvik ederek ülke ekonomisine katkı sağlamak amacı ile 24 Haziran Perşembe günü saat 11: 00 da Bafra Kaymakamlığı koordinasyonunda “ Manda ve Manda Etinin Önemi, Gıda Sektöründe Kullanımı” Konulu Çalıştay Ondokuzmayıs Üniversitesi Bafra Turizm Fakültesi Konferans Salonunda konuşmacı olarak Doç. Dr. Habip MURUZ, Doç. Dr. Hüseyin ERDEM ve Doç. Dr. Ali GÜCÜKOĞLU’nun katılımları ile tertip edilecektir.”

Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER