banner1014

Bafra’da İtalyan Çimi Yetiştiriciliği Tarla Günü Yapıldı

Bafra ilçesinde İlkadım Çeşidi İtalyan Çimi yetiştiriciliğini yaygınlaştırma tarla günü etkinliği düzenlendi.

Bafra’da İtalyan Çimi Yetiştiriciliği Tarla Günü Yapıldı

Bafra ilçesinde İlkadım Çeşidi İtalyan Çimi yetiştiriciliğini yaygınlaştırma tarla günü etkinliği düzenlendi.

Samsun’da kaba yem üretiminde önemli bir noktadadır. Toplam 662.689 da yem bitkisi ekilişi ile ülke genelinde 395 bin ton adi fiğ (yeşil ot) üretiminde birinci, 2.174 ton adi fiğ tohumluğu üretiminde üçüncü, 40 bin ton yemlik bezelye üretiminde dördüncü, 557 ton macar fiği tohumluğu üretiminde ise beşinci sırada yer almaktadır. Önemli bir kaba yem kaynağı olan İtalyan çimi, 2021 yılı itibariyle ülkemiz genelinde 373.275 da ekilişe karşılık ilimizde 2.565 da ekiliş ile 5.276 ton üretim payına sahiptir.

Samsun ilinde 396.087 büyükbaş, 275.793 küçükbaş hayvan mevcuttur. Hayvan varlığımız dikkate alındığında kaba yem ihtiyacımızın 1.272.068 tondur. Kaba yem ihtiyacımızın %76’sı (967 bin ton) mera, orman, fındık içi ve yem bitkisi ekilişlerinden karşılanmaktadır.

Yem bitkisi ekilişlerinin arttırılması amacı ile BÜGEM ve DOKAP tarafından 2021 yılı içerisinde ilimiz çiftçilerine silajlık mısır, yem bezelyesi, yonca, korunga, soya tohumluğu ve İtalyan çimi olmak üzere toplam 61.500 kg yem bitkisi tohumluğu dağıtımı gerçekleştirilerek 15.500 dekar alanda yem bitkisi ekimi yapılmıştır.

2022 yılında Büyükşehir Belediye Başkanlığı finansıyla 42 ton silajlık mısır tohumu, 7 ton yonca tohumu, 5 ton korunga tohumu, 69 ton yem bezelyesi tohumu ve 10 ton İtalyan çimi tohumu %50 hibeli olarak çiftçilerimize dağıtımı gerçekleştirilmiştir.

2021 yılında dekara Korungada 90 TL, tek yıllık 60 TL, silajlık ekilişlerde 100 TL yapay çayır mera da 150 TL çok yıllık 50 TL ve kuru ekilişlerde 40 TL olmak üzere yem bitkileri üretim desteği verilmektedir. İlimizde toplamda 10.152 işletmeye 268 bin dekar alanda 19 milyon TL yem bitkileri destekleme ödemesi yapılmıştır.

Bakanlığımız Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı bünyesinde Tarımsal Araştırma Enstitü Müdürlükleri işbirliği ile Tarımsal Yayım Hizmetleri Projesi kapsamında Yenilik Yayım Projeleri yürütülmektedir. İlimizde Yenilik Yayım Projesi olarak Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliği ile İlkadım Tek Yıllık Buğdaygil (İtalyan Çimi)Yem Bitkisi Yetiştiriciliği Projesi uygulanmaktadır. Proje kapsamında Bafra, Canik. Vezirköprü ve Havza ilçelerimizde birer çiftçide 5 er da olmak üzere toplam 4 adet demonstrasyon kurulmuştur.

İlkadım İtalyan çimi ortalama 103 cm boya sahip, soğuklama ihtiyacı olmayan tek yıllık buğdaygil yem bitkisidir. Uygun yetiştirme şartlarında yeterli sulama ve gübreleme ile dekar başına 3,6 ton yaş ot ve 1,7 ton kuru ot verimi alınabilmektedir.

Şu anda tarla gününü yaptığımız süt otu ekilişi 2021 yılı aralık ayı başında yapılmıştır. İlk biçimi Mayıs ayı ortasında yapılmış ve dekardan 20 adet kuru ot balyası alınmıştır. Şu anda ikinci biçimi yapılmakta olup gerekli gübreleme ve sulama yapılması halinde bir sezonda 3-4 biçim yapılabilmektedir.

Yerli bir çeşidimiz olan İlkadım İtalyan Çimi ekiliş miktarını artırmak için gerekli çalışmaları titizlikle yürütmeye devam edeceğiz.

Bafra İlçemiz Sarıkaya İlçesinde yapılan programa İl Müdürümüz İbrahim Sağlam, Bafra Kaymakamı Cevdet ERTÜRKMEN, Bafra İlçe Kandarma Komutanı Fatih ÖZER, Bafrq Ziraat Odası Başkanı Osman TOSUNER, Tarımsal Araştırma Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarla bitkileri bölümü Çayır Mera yem bitkileri birimi proje Koordinatörü Ziraat Yüksek Mühendisi Kadir İSPİRLİ, teknik elemanlar ve çiftçilerimiz katılım sağladılar.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER