banner1014

Bafra’da Çiftçilere Gübre Dağıtım Yapıldı

Samsun’un Bafra İlçesi Sürmeli ve Çevre Köylerde Organik Tarımsal Üretimi Geliştirme Projesi kapsamında bitki koruma ürünleri ve gübre dağıtım töreni gerçekleştirildi.

Bafra’da Çiftçilere Gübre Dağıtım Yapıldı

Samsun’un Bafra İlçesi Sürmeli ve Çevre Köylerde Organik Tarımsal Üretimi Geliştirme Projesi kapsamında bitki koruma ürünleri ve gübre dağıtım töreni gerçekleştirildi.

Samsun Tarım ve Orman İl Müdürlüğünden konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada; “Tarım ve Orman Bakanlığımıza bağlı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü bünyesinde Bafra İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanarak, Bafra İlçe Müdürlüğü ve İl Müdürlüğümüzce birlikte yürütülen Bafra İlçesi Sürmeli ve Çevre Köylerde Organik Tarımsal Üretimi Geliştirme Projesi kapsamında 25.07.2022 tarihinde Bafra'da bitki koruma ürünleri ve gübre dağıtım töreni gerçekleştirilmiştir.

Bafra İlçemize bağlı Sürmeliköy'de gerçekleşen organik girdi dağıtım törenine; Bafra Kaymakamı Cevdet ERTÜRKMEN, Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman TOSUNER, İl Müdürümüz İbrahim SAĞLAM, İl ve İlçe Müdürlüğümüz personeli ile başta organik ve yanı sıra konvansiyonel üretim yapan çiftçilerimiz katılmışlardır.

Törende bir konuşma yapan Samsun İl Tarım ve Orman Müdürümüz İbrahim SAĞLAM: "Bu Proje ile Bafra'da organik sebze üretimi başta olmak üzere, bu alanda üretim yapan çiftçilerin desteklenmesi ve organik tarımda üretici sayısı ile üretim alanının arttırılması hedeflenmiştir. İlçede organik üretimin geçmişine baktığımızda, İlimiz İlkadım İlçesinde kurulan Organik Pazar için yaş sebze ve meyve temini amacıyla 2008 yılında Bafra İlçesi Sürmeli, Çalköy, Darboğaz, Uluağaç, Lengerli Mahallelerinde 5 üretici ile organik tarımsal üretime başlanmış ve ÇATAK desteği ile üretici sayısı 30'a kadar çıkmış ancak daha sonra organik bitki koruma ürünü ve bitki besleme temini ve pazarlama aşamalarında yaşanan sorunlar ve ÇATAK desteklerinin sona ermesi neticesinde üretici sayısında düşüş yaşanmıştır.

Sonrasında Samsun Büyükşehir Belediyesi eliyle Sürmeli Mahallemizde   yerel   pazar   kurulması  ile  ürün  çeşitliliği  ve  devamlılığının  sağlanması  amaçlı  üreticilerin organik üretime teşvik edilmeleri gereği hasıl olmuş ve bu kapsamda; sebze üretimi ağırlıklı olmak üzere, organik üretim yapan 12 çiftçimizle  birlikte  8   yeni  üreticinin daha  organik  tarımsal  üretime  geçmelerini  sağlanmıştır. Doğal kaynakların korunması, yerel pazarda organik güvenilir gıdaların tüketicilere sunulması ile üreticilerin gelir seviyelerinin artırılarak, izlenebilir ve sürdürülebilir bir tarımın mümkün kılınması için, Projede belirtilen mahallelerde kontrol ve sertifikasyon ücretini kendi karşılayabilecek (OTBİS'e kayıtlı ) 20 üretici ile sebze, meyve ve tahılların yetiştirilme periyodu süresince Organik Sertifikalı Bitkisel Üretim yapılmaktadır.

An itibarıyla gelinen noktada Bafra İlçemizde; toplamda 12.103 dekar alanda 14.277 ton organik bitkisel üretim yapılmakta olup;

- 11451 dekar alanda 14.066 ton Tarla Bitkileri (Kolza,  Mısır,  Çeltik,  Yonca,  Çayır,  Buğday) üretimi,

- 619 dekar alanda 144 ton Meyve Üretimi (Fındık, Ceviz, Trabzon Hurması vd),

- 33 dekar alanda 67 ton sebze üretimi olmasına karşın;

Sadece 71 dekar alanda üretilen 98 ton yaş sebze ve meyve üretimi ile Sürmeli Mahallemizdeki organik ürünlerin satıldığı pazar yerimize ürün arzı sağlanabilmekte ve hatta üreticilerimiz, kısmen de olsa İstanbul ve Ankara illerinde bulunan organik pazarlara ürünlerini göndermektedirler.

'Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi' kapsamında, bugün burada; organik bitkisel üretim yapan veya bu alanda üretime yeni başlayacak olan üreticilerimize dağıtılmak üzere Organik Bitki Koruma Ürünleri ile organik sıvı gübre, katı iz elementi alımı gerçekleştirilmiş olup  Proje kapsamında Bafra İlçesinde Bitkisel üretim yapan 12 kişi ve yeni katılacak olan 8 üreticimize;

 Bitki  Koruma  Ürünü  Olarak;

1-  24 adet Litrede 480 g Spinosad                                    2,4 lt

2-  40 adet Litrede 10 g Azadiractin A                             40 lt,

3-  20 adet % 1,3 Bacillus Sublitis QST 713                       100 lt

 Gübre  ve  iz  elementi  olarak;

1-  80 adet Bitkisel Menşeli Sıvı Organik Gübreler            200 lt;

2- 40 adet Katı İz Elementleri (B, Cu, Fe, Mn, Zn)            40 kg,

Dağıtımları bugünkü törenle gerçekleştirilmiştir. Emeği geçen personelimize bir kez daha teşekkürlerimizi bildirirken, Projenin başta üreticilerimize, yanı sıra Ülkemiz ve İlimiz ekonomisine hayırlı uğurlu olmasını temenni ederim." dedi.

Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER