banner1014

Bafra’da Çeltikte Su Kavgalarına Son

Geçtiğimiz yıl Bafra ovasında DSİ tarafından başlatılan damla sulama yöntemiyle çeltik üretimi 2020 yılında on katına çıktı.

Bafra’da Çeltikte Su Kavgalarına Son

Geçtiğimiz yıl Bafra ovasında DSİ tarafından başlatılan damla sulama yöntemiyle çeltik üretimi 2020 yılında on katına çıktı.

DSİ 7. Bölge Müdürlüğünün başlattığı ''Damla Sulama Yöntemiyle Çeltik Üretimi Projesi'' kapsamında 2019 yılında Bafra ovasında 270 dekar üretimle başlayan damla sulama yöntemiyle çeltik üretimi 2020 yılında binlerce dekarda uygulanmaya başladı.

DSİ 7. Bölge Müdürü Nazmi Koçak'ın yakından ilgilendiği damla sulama yöntemiyle çeltik üretimi projesi kapsamında, DSİ Bafra Proje Müdürü Berati Özkan, Kızılırmak Sol Sahil Sulama Birliği Müdürü Ziraat Müh. Bekir Kaya, Altınkaya Sağ Sahil Sulama Birliği Müdürü Ziraat Müh. Serkan Temizel çeltik üreticilerini ziyeret ederek damla sulama sistemi hakkında bilgilendirmelerde bulunuyor.

ÇELTİK ÜRETİMİNDE DEVRİM

Damla sulama yöntemiyle çeltik üretimine başlayan Bafra'ya bağlı Koruluk Mahallesinde çeltik üreticisi Tayfun Öztürk, damla sulama yöntemiyle çeltik üretimi sayesinde girdilerin %50 düştüğünü ifade etti.

İşçilik açısından da çeltik üretiminin kolaylaştığını belirten Öztürk, "Damla sulama yöntemiyle çeltik üretiminin birçok avantajı var. İşçilik, mazot, zaman ve para açısından ciddi bir tasarruf sağlıyor. Bunun yanı sıra hasattan sonra aynı tarladan ikinci bir ürün elde etme imkânı da bulunuyor. Bize kalsa eski alışkanlıklarımızla üretime devam ederdik ancak, bölgemizin ve Türkiye'de ki çiftçilerin dostu, Tv'lerde ki tarım programlarıyla adından sıkça söz ettiren Vural Yeşilyurt ve DSİ çalışanlarına bizi aydınlattıkları için teşekkür ediyorum. Bu yöntem çeltik üretiminde bir devrimdir.'' Dedi.

DARGINLIKLAR BİTECEK

Damla sulama yöntemiyle çeltik ekiminin hızlı bir şekilde yayıldığını ifade eden Bafra'ya bağlı Şeyhören Mahallesi Muhtarı İdris Güngör, ''Bu damla sulama sayesinde mahallemizde ve komşu mahallelerimizde artık su kavgaları yaşanmayacak. Mevcut kanal ve kanaletlerimizin yetersiz kalması dolayısıyla çeltik üreticileri arasında sürekli su kavgaları yaşanmaktaydı. İnsanlarımız arasında ki kırgınlıklar ve dargınlıkların çoğu bu şekilde meydana geliyordu. Bu yöntem %80 su tasarrufu sağlamakla birlikte aynı zamanda da insanlarımızın dargınlıklarını ve kırgınlarını da sonlandırmış olacak'' şeklinde konuştu.

Haber Merkezi

Hasan Eren

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER