banner1028

Bafra SERA OSB Altyapı İhale Sözleşmesi İmzalandı

Bafra Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin (SERA) Altyapı İhale Sözleşmesi İmza Töreni gerçekleştirildi.

Bafra SERA OSB Altyapı İhale Sözleşmesi İmzalandı

Samsun’un tarımsal üretimine önemli katkılar sağlayacağı değerlendirilen Bafra Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin (SERA) Altyapı İhale Sözleşmesi İmza Töreni, 22.03.2021 Pazartesi günü Bafra Kaymakamlığında Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı ve Samsun Milletvekili Av. Orhan Kırcalı’nın katılımıyla gerçekleştirildi.

Bafra SERA OSB’nin Altyapı İhale Sözleşmesinin imzalanmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Doç. Dr. Zülkif Dağlı, “İlimiz Bafra ve Çarşamba Ovalarıyla bir tarım kentidir. Samsun’umuzun bu önemli avantajını kullanmak ve ilimizi tarım noktasında daha ileri bir düzeye taşımak konusunda Bafra SERA OSB, ilimiz için çok büyük bir kazanç olacaktır. Bu anlamda Altyapı İhale Sözleşmesinin imzalanmasıyla önemli bir adım daha atılmış bulunmaktadır.

1.194 da alana sahip Bafra SERA OSB, toplam 30 sera parseli olacak şekilde düzenlenmiştir. Bafra SERA OSB’de yatırımcıların fide ve süs bitkileri yetiştiriciliği, ıslah çalışmaları ve ihracata yönelik sebze yetiştiriciliği yapmaları planlanmaktadır. Ayrıca OSB içerisinde sanayi parsellerine de yer verilmiş olup bu parsellerde paketleme tesisi, soğuk hava depoları, sebze ve meyve kurutma tesisleri ile salça ve turşu fabrikası gibi işletmelerin yer alması düşünülmektedir. Yatırımcılarımız ile yaptığımız ön talep araştırmasında yatırımcılarımızın buraya yatırım yapmak için oldukça istekli olduklarını gördük ve bu doğrultuda çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz.” dedi.

Bafra SERA OSB’nin ihracat anlamında pazara olan yakınlığından bahsederek OSB’nin lojistik anlamında önemli bir konumda olduğunu ve böylelikle yatırımcılara çok büyük avantajlar sunacağını ifade eden Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, “Yatırımcılarımız, Bafra Sera OSB’de yapacakları üst yapı yatırımlarında Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortaklaşa finanse edilen Tarım ve Orman Bakanlığının ilgili kuruluşu Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumuna başvuru yaparak IPARD Hibe Programlarından faydalanabilirler. IPARD programlarında sera yatırımları, fide yetiştiriciliği, süs bitkileri ve endüstriyel tarım yatırımları için 2020 yılında ilimizin hibe oranı %55-65 aralığındadır. Yine Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile seracılık yatırımları öncelikli yatırımlar kapsamına alınmıştır. Asgari 5 milyon TL tutarındaki 25 dekar ve üzeri yurtiçinde üretilen sera teknolojilerini de ihtiva eden otomasyona dayalı (bilgisayar kontrollü iklimlendirme, sulama, gübreleme ve ilaçlama sistemi ihtiva eden) sera yatırımlarına 5.bölge teşviki verilmektedir. Bu durumda faiz desteği ya da sübvansiyonlu kredi desteği, vergi muafiyeti, SGK muafiyeti, işveren prim muafiyeti, KDV muafiyeti, gümrük muafiyeti, damga vergisi ve belediye imar harçlar muafiyeti, 5 yıllık emlak vergisi muafiyeti gibi destekler yatırımcılara sunulmaktadır.

Bafra SERA OSB, bölgede yatırım yapmayı planlayan yatırımcılarımıza sağladığı avantajlar ile bölgemizi seracılıkta önemli bir konuma getirecek, seralarda yapılacak nitelikli ve katma değeri yüksek ürünlerin üretimi ile birlikte ihracatın artırılması ve ilave iş olanakları anlamında ilçemiz, ilimiz ve ülkemiz ekonomisine ciddi katkı sağlayacağı kanaatindeyim.” dedi.

Bafra SERA OSB Altyapı İhale Sözleşmesi İmzalandı törenine; Samsun Valisi Doç.Dr.Zülkif DAĞLI, Bafra Kaymakamı Cevdet ERTÜRKMEN, Bafra Belediye Başkan Vekili Murat Cevahir, Bafra Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Göksel BAŞAR, Bafra Ticaret Borsası Başkanı Namık KİBAROĞLU, Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman TOSUNER, Bafra Sera OSB Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet TOKGÖZ, Bafra Sera OSB Yönetim Kurulu üyesi Murat ŞAHİN, Bafra Sera OSB Müteşebbis Heyet üyesi Soner TAŞ, Bafra Sera OSB Müdürü Hamit BOZER, Bafra Karma Medikal OSB Müdürü Recai AKÇER ve yüklenici firma yetkilisi Köksal Kara katıldı.

Haber Merkezi

Hasan Eren

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER