banner1014

Bafra Ovasında Yazlık Ürünlerin Hasat Zamanı

Türkiye'nin ikinci Çukurovası olan Bafra Ovasında iyi tarım adı altında 82 bin dekar alan yapılan Yazlık Ürünlerin hasadına Üreticiler tarafından yapılmaya başlandı.

Bafra Ovasında Yazlık Ürünlerin Hasat Zamanı

Türkiye'nin ikinci Çukurovası olan Bafra Ovasında iyi tarım adı altında 82 bin dekar alan yapılan Yazlık Ürünlerin hasadına Üreticiler tarafından yapılmaya başlandı.

Bafra'ya yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta bulunan Türbe Mahallesinden( köyünden) Üretici Tarık Çelik Verimli Ovamızda bu sene yaklaşık 82 bin dekar alanda Nisan ayı için de  beri Örtü altında ekimi başlayan Yazlık Ürünlerinin hasadına Üreticiler tarafından başlandığını ifade eden Çelik, Verimli Ovamız da yaklaşık 12 bin dekar alan da Kavun, 9 bin alan da ise Karpuz, 30 bin alan da ise Salçalık Biber Kapya ile Domates, Acı ve Tatlı Biber, Patlıcan, Kabak, Dolmalık Biber, Yeşil Fasulye ve diğer yazlık Ürünler ekimi gerçekleştirildi.

Üretici Çelik, bu sene 17 dönüme Süreyha ile Balhan Kavunu, 12 Dönüme yakın ise Pascal ve Karain Karpuz ektiğini söyledi.

Bu yıl Yeni tip korona ( Covit 19 ) bulaşıcı virüse karşı önlem ve tedbirler kapsamında her kurallara uyarak ürünlerimizi Nisan ayından beri toprakla buluşturmuştuk, şimdi ise çok şükür hasat zamanı yani emeğimizin karşılığını alma zamanı.

OVAMIZDA BU YIL YAZ ÜRÜNLERİ EKİMİN DE YOĞUNLUK VAR

Geçen sezona göre bu yıl Verimli Ovamız da Yazlık Ürünlerin ekiminde patlama yani yoğunluk var. Her ürünün ekimi yapıldı. Bu ürünlerin başını da Karpuz, Kavun, Salçalık Kırmızı Kapya Biber çekiyor. Geçen sene karpuz da hasat zamanı üzülmüştük, bu sene öyle görülmüyor.

ÜRETİCİLER GÜZEL BİR YILLA ALTIN YILINI YAŞAYABİLİR

Çelik, ürünlerimizin hasadı başladı. Bazı alıcılar Tarlada kabala fiyat vererek Karpuz ve Kavunları Samsun Büyükşehir Bafra Haline gitmeden alıyorlar. Şu an ki fiyatlar oldukça iyi, inşallah böyle Üreticilerimiz için iyi gider. Eğer fiyatlar açıldığı gibi giderse Üreticiler bu sene "Güzel Bir Yılla Altın Yılını Yaşayabilir " temenni ediyoruz.

Geçen sene Karpuz maalesef fiyat konusunda iyi açılıp daha sonra 40 Kuruşa kadar inmişti. Ama bu sene her şey iyi görünüyor. Tarlada Karpuz fiyatı 1.50 TL ile 2 TL bant arası gidecek görünüyor. Bu fiyatta oldukça iyi inşallah düşmez. 

GEÇEN SENE KAVUN NE GÜLDÜRDÜ, NE DE ÜZMÜŞTÜ

Çelik, 17 dönüme de Süreyha ve Balhan Kavun ekimi yapmıştık. Oda geçen seneye baz alırsak ne güldürdü, ne de üzmüştü. Bu yıl da Kavun hasadı fiyat konusunda iyi görünüyor. Onun da hasadı bazı yerlerde erkenci olduğu için Karpuzdan önce başlamıştı. Kavun şu an Samsun Büyükşehir Bafra Haline 2 TL ile 2,50 TL arasında alıcılarını bekliyor.

KARPUZ VE KAVUN DA ERKEN HASAT YAPILMAYACAK

Verimli Ovamız da erken hasat yasak Üreticiler bu konu da bilgili, İlçe Tarımdan yetkililer gelip, Karpuz ve Kavunun hasadı konusunda bizleri yönlendirerek hasat yapıyoruz.

10 dönüm Domates ektiğini belirten diğer bir Üretici Ayhan Çelik ise domatesin de hasatına yavaş yavaş başladık. Bu sıcaklarda tarlada hasat yapmak zor, ama bu bizim işimiz diyen Çelik, yeter ki emeğimizin karşılığını alalım. Domates geçen sene fiyat konusun da bizleri oldukça memnun etmişti. Bu senede domates fiyatından şu an memnunuz. İnşallah böyle gider, çünkü bir anda rüzgârın yönü değişiyor fiyatlar da düşüyor. Bu yıl diğer yıllardan farklı olacak öyle görünüyor. Domates ise Hal fiyatı iriliğine göre cinsine göre değişiyor. 1.50 TL'den alıcı bulan da var 2 TL ile 2. 50 TL den alıcı bulanda var. Fiyatlar bu bazda giderse Üretici abilerimiz ve kardeşlerimiz emeğini karşılığını alacaklar. Devlet büyüğümüzden başta Mazot, Gübre, İlaç, Fide ve Tohumlar konusunda yardım bekliyoruz. Biz Üreteceğiz ki Vatandaşımız sofrasında tüketecek. Biz bu konuda ezmesinler yeter şeklinde konuştu.

Çelik son olarak Ovamızda 10 gün sonra tüm ürünlerde Üreticiler tarafından hasadın artacağını belirtti.

Haber Merkezi

Hasan Eren

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER