Uganda ve OMÜ Arasında İlişkiler Derinleşiyor

OMÜ’nün 2023 Şubat ayında Uganda’da gerçekleştirdiği tanıtım faaliyetlerinde edindikleri bilgiler üzerine Samsun’a gelen William Edward Ssettuba ve David Lugya Sserunkuuma, ilişkileri geliştirmek adına OMÜ’de ziyaret turuna çıktı.

EĞİTİM 15.05.2023, 22:56 H. Eren
Uganda ve OMÜ Arasında İlişkiler Derinleşiyor

1895 yılında kurulan ve Uganda’nın en eski okulu olan Mengo SS Lisesinin Kariyer Rehberliği Birimi Başkanı William Edward Ssettuba ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Giriş Sınavı’nın (OMÜ-YÖS) Uganda’daki organizasyonuna katkılarda bulunan iş adamı David Lugya Sserunkuuma, Kurupelit Yerleşkesi’ndeki farklı birim ziyaretleriyle OMÜ’yü daha yakından tanıdı.

OMÜ’nün 2023 Şubat ayında Uganda’da gerçekleştirdiği tanıtım faaliyetlerinde edindikleri bilgiler üzerine Samsun’a gelen William Edward Ssettuba ve David Lugya Sserunkuuma, ilişkileri geliştirmek adına OMÜ’de ziyaret turuna çıktı.

Ziyaret programının ilk durağında Ugandalı misafirler, Öğr. Gör. Tolga Arslan’ın rehberliğinde Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Batuk’u makamında ziyaret etti.

Konuklar, Rektör Yardımcısı Batuk ile pek çok başlığı değerlendirdi

Ziyarette; Uganda ve Afrika tarihinden Uganda eğitim sistemi ile gün geçtikçe gelişmekte olan Türkiye – Afrika ilişkilerinin tarihsel ve güncel boyutlarına, OMÜ’nün Uganda ve Afrika’ya verdiği önemden eğitim ve sağlık alanlarında sağlayacağı katkılar ve bu katkıların uzun vadeli sonuçlarına kadar birçok konu ele alındı.

OMÜ’nün Afrika vizyonu doğrultusunda Uganda’daki tanıtım faaliyetleri karşılık buldu

Görüşmede ayrıca Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Batuk ve konuklar, bu yılın şubat ayında Uganda’da gerçekleştirilen tanıtım faaliyetlerinin kısa zamanda büyük bir etki yaratması sonucunda OMÜ’nün bölgede artan görünürlüğü ve bunun sonuçları ile olası iş birlikleri ve bu iş birliklerinin ülkeleri yakınlaştırıcı yönlerini de mercek altına aldı.

Samsun’a OMÜ-YÖS ile Uganda’dan daha çok öğrenci çekmek amaçlanıyor

Ziyaret turunun ikinci ayağında Ugandalı heyet, Uzaktan Eğitim Merkezi (UZEM) Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Hasan Atsız ile bir araya geldi. UZEM’deki ziyarette; Uganda’da gerçekleştirilecek OMÜ-YÖS’le ilgili detaylar ve son planlamalar, şubat ayında Uganda’daki OMÜ-YÖS tanıtım faaliyetlerinin olumlu etkileri, OMÜ-YÖS’ün Uganda’daki etkisinin arttırılması ve dolayısıyla daha çok Ugandalı öğrenci çekmeye yönelik gelecek planları, Afrika tarihi ve Uganda eğitim sistemi görüşüldü.

Rektör Ünal, konukları kabul etti

Ugandalı heyet, ardından Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal tarafından Rektörlük makamında ağırlandı.

Ziyarette OMÜ’yü genel hatlarıyla tanıtan Rektör Ünal, Üniversitenin Afrika kıtası ve Uganda’ya verdiği öneme atıfta bulunarak bölgede planlanan faaliyetlerle ilgili bilgileri paylaştı.

Kariyer Rehberliği Birim Başkanı Ssettuba “OMÜ’nün sunacağı kaliteli eğitim Uganda’nın geleceği açısından çok değerli”

Buluşmada konuklardan Mengo SS Lisesinin Kariyer Rehberliği Birimi Başkanı William Edward Ssettuba, İngiliz kolonizasyon döneminin Uganda eğitim sisteminde yarattığı hasarlar ve olumsuzlukları anlattıktan sonra OMÜ’nün Ugandalı gençlere sunacağı kaliteli eğitimin ülke geleceğine sağlayacağı katkılar açısından çok değerli olduğunu dile getirdi.

Rektör Ünal “Kardeşlik bağlarının güçlendirilmesi adına OMÜ ailesi olarak elimizden geleni yapacağız”

Türk ve İslam tarihinde sömürgeciliğin olmadığını vurgulayan Rektör Ünal da “Bizler İslam inancımız gereği tüm insanları dil, din, ırk, mezhep gibi kavramlara ayırmadan eşit olarak görüyoruz. Bu bağlamda ülkemiz, Afrika halklarını kardeşleri olarak kabul etmekte ve bu kardeşlik bağlarının güçlendirilmesi adına OMÜ ailesi olarak elimizden geleni yapacağız.” dedi.

“En kısa sürede Uganda’yı ziyaret edeceğim”

Uganda’da OMÜ’yü tanıtan Öğr. Gör. Tolga Arslan’a ve bu tanıtım faaliyetlerine yaptığı katkılardan dolayı iş adamı David Lugya Sserunkuuma’ya teşekkür eden Rektör Ünal, devamında şöyle konuştu:

“Söz konusu faaliyetlerin güzel bir başlangıç olduğunu söylemeliyim. Ben de en kısa sürede Uganda’yı bizzat ziyaret ederek 2 ülke arasında gelişmeye başlayan kardeşlik bağlarının olabildiğince güçlenmesi için çalışacağım. Tabii bu noktada hedefimiz; OMÜ’nün Uganda da çok daha aktif rol alması. Bunun için gerek eğitim gerekse sağlık alanlarında bölgeye yönelik kapsamlı planlarımız var. OMÜ olarak iş birliği, dayanışma ve ortaklaşma gibi kavramları ilkeleştirip uluslararası ve kültürlerarası çalışmalarımızı bütün gücümüzle sürdürüyoruz.”

İş adamı Sserunkuuma “OMÜ’nün Uganda’da önemli bir marka hâline geleceğini düşünüyorum”

İş adamı David Lugya Sserunkuuma da OMÜ’nün tanınırlığının Uganda’da büyük bir hızla arttığını ve kısa bir sürede ülke genelinde önemli bir marka hâline geleceğini düşündüğünü ifade etti. Uganda’ya gösterdikleri önem dolayısıyla Rektör Ünal’a teşekkürlerini sunan Sserunkuuma, Uganda’daki eğitim ve sağlık alanlarındaki handikaplar hakkında bilgiler paylaştı. OMÜ’nün söz konusu sorunları giderebilecek güçte olduğunu bildiklerini belirten Sserunkuuma, özellikle eğitim ve sağlık alanlarında OMÜ’nün bölge halkı için büyük bir şans ve fırsat olduğunu dile getirdi.

Samimi bir ortamda gerçekleşen görüşme, hediye takdimi ve hatıra fotoğrafı çekimiyle tamamlandı.

'Eğiticilerin Eğitimi' programı gündeme geldi

  1. yandan Ugandalı heyet, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Nalan Kızıltan ile buluşurken başta Mengo SS Lisesi olmak üzere başkent Kampala'daki liselerin öğretmenlerini kapsayan bir 'Eğiticilerin Eğitimi' programı hakkında görüş alışverişinde bulundu.

“Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesi, donanım ve dinamizmiyle örnek alınacak bir merkez özelliği taşıyor”

Rektörlük ziyareti sonrasında Ugandalı konuklar, Diş Hekimliği Fakültesi ve Hastanesini inceleme fırsatı buldu. Konuklar, Diş Hekimliği Fakültesi Hastane Müdür Yardımcısı Kemal Soylu’nun rehberliğinde Fakülte ve Hastane hakkında detaylı bilgi alırken, Hastane birimleri ile Fakülte derslik ve laboratuvarlarını gezdi.

Ugandalı konuklar, diş temizliği işlemini bizzat deneyimledi

Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesinin ileri teknolojik altyapı ve imkânlara sahip olduğunu vurgulayan Ugandalı heyet, bu donanım ve dinamizmiyle örnek alınacak bir merkez özelliği taşıdığını söyledi. Konuklar ayrıca, Hastanede diş temizliği işlemini bizzat deneyimledi.

Merkez Kütüphane, OMÜ’nün marka değerini yansıtıyor

Ziyaret turunun diğer gününe Merkez Kütüphane’yi ziyaret ederek başlayan Ugandalı heyet, kütüphanenin, koleksiyon ve arşiviyle kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir düzeyde olduğuna ve OMÜ’nün marka değerini yansıttığına dikkat çekti.

Tıp Fakültesi Hastanesindeki çoğu teknolojik donanıma ilk kez tanık oldular

Ugandalı konukların ziyaret dizisinin bir sonraki durağı Tıp Fakültesi Hastanesi oldu. Hastane Müdürlerinden Osman Gül eşliğinde Erişkin Hastanesini gezen konuklar, Tüp Bebek Merkezi, yoğun bakım üniteleri, ameliyathaneler, Radyoloji Birimi, Özel Servis, Doğumhane ve poliklinikleri inceledi. Müdür Gül ve ilgili birim personelinden detaylı bilgiler alan Ugandalı konuklar, Hastanedeki çoğu teknolojik donanıma ilk defa tanık olduklarını dile getirdi.

Hastane ziyaretinin akabinde Ugandalı heyet, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Çokluk ile makamında buluştu. Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Davut Güven’in de eşlik ettiği görüşmede; Türk sağlık sistemi, tıp eğitimi, OMÜ’nün Afrika kıtası ve Uganda’ya sağlık alanında sağlayabileceği katkılar, Ugandalı doktorlara uzmanlık eğitimi verilmesine yönelik iş birlikleri gibi hususlar istişare edildi.

“OMÜ, Uganda’da acil çözüm bekleyen eğitim ve sağlık sektörlerinde önemli bir rol alabilir”

Konuklardan David Lugya Sserunkuuma, Uganda’da acil çözüm bekleyen sektörlerin eğitim ve sağlık olduğunun altını çizerek OMÜ’nün bu alanlarda yaşanan sorunların azaltılmasında önemli bir rol alabileceğini belirtti. Sserunkuuma, bu konuda öncelikli eylemin ise OMÜ’nün görünürlüğünü Uganda’da arttırmak suretiyle söz konusu alanlarda vatandaşların bir alternatifleri bulunduğunu fark etmelerini sağlamak olduğunu sözlerine ekledi.

Kibuli Muslim Hospital bünyesindeki Tüp Bebek Merkezi OMÜ tarafından planlanıyor

Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Davut Güven ise hâlihazırda Uganda’nın önde gelen hastanelerinden Kibuli Muslim Hospital bünyesinde faaliyete geçecek Tüp Bebek Merkezi’nin OMÜ tarafından planladığını ve Uganda ile iş birliklerinin artarak devam etmesi için çalıştıklarını kaydetti.

Dekan Prof. Dr. Cengiz Çokluk da tıp eğitimi ile ilgili genel bilgiler paylaştıktan sonra Ugandalı doktorlara uzmanlık kazandırmaya yönelik eğitimlere değinerek bölgeye katkı sağlama yönünde gayretleri olduğunu vurguladı.

Son ziyaret noktaları: İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Fen Fakültesi ve Hayvan Hastanesi

Ziyaretler kapsamında Ugandalı konuklar, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi ile Fen Fakültesinin derslikleri ve laboratuvarlarını da gözlemledi.

Ziyaret serisi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi ile sona ererken Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Serhan Serhat Ay eşliğinde Hastaneyi gezen Ugandalı konuklara, buradaki bölümler ve kliniklerle ilgili detaylı bilgiler aktarıldı.

Kaynak: Haber Merkezi
Yorumlar (0)
banner810
17
az bulutlu
Namaz Vakti 19 Mayıs 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 36 99
2. Fenerbahçe 36 93
3. Trabzonspor 37 64
4. Başakşehir 37 58
5. Beşiktaş 37 56
6. Kasımpasa 37 53
7. Alanyaspor 37 51
8. Sivasspor 37 51
9. Rizespor 37 50
10. Antalyaspor 37 48
11. A.Demirspor 37 44
12. Samsunspor 37 43
13. Kayserispor 37 42
14. Konyaspor 37 41
15. Gaziantep FK 37 41
16. Ankaragücü 37 40
17. Hatayspor 37 38
18. Karagümrük 37 37
19. Pendikspor 37 37
20. İstanbulspor 37 16
Takımlar O P
1. Eyüpspor 34 75
2. Göztepe 34 70
3. Sakaryaspor 34 60
4. Bodrumspor 34 57
5. Ahlatçı Çorum FK 34 56
6. Kocaelispor 34 55
7. Boluspor 34 53
8. Gençlerbirliği 34 51
9. Bandırmaspor 34 50
10. Erzurumspor 34 44
11. Ümraniye 34 43
12. Manisa FK 34 40
13. Keçiörengücü 34 40
14. Adanaspor 34 39
15. Şanlıurfaspor 34 38
16. Tuzlaspor 34 38
17. Altay 34 10
18. Giresunspor 34 7
Takımlar O P
1. M.City 37 88
2. Arsenal 37 86
3. Liverpool 37 79
4. Aston Villa 37 68
5. Tottenham 37 63
6. Chelsea 37 60
7. Newcastle 37 57
8. M. United 37 57
9. West Ham United 37 52
10. Brighton 37 48
11. Bournemouth 37 48
12. Crystal Palace 37 46
13. Wolves 37 46
14. Fulham 37 44
15. Everton 37 40
16. Brentford 37 39
17. Nottingham Forest 37 29
18. Luton Town 37 26
19. Burnley 37 24
20. Sheffield United 37 16
Takımlar O P
1. Real Madrid 36 93
2. Barcelona 36 79
3. Girona 36 75
4. Atletico Madrid 36 73
5. Athletic Bilbao 36 62
6. Real Sociedad 36 57
7. Real Betis 36 56
8. Villarreal 36 51
9. Valencia 36 48
10. Deportivo Alaves 37 45
11. Getafe 37 43
12. Sevilla 36 41
13. Osasuna 36 41
14. Las Palmas 36 38
15. Rayo Vallecano 36 38
16. Celta Vigo 36 37
17. Mallorca 36 36
18. Cadiz 36 32
19. Granada 36 21
20. Almeria 36 17