banner1028

Okullarda Personel İhtiyacı Karşılanmalı PCR ve Aşı Dayatmaları Son Bulmalı

Memursen ve Eğitim Bir Sen Samsun 1 Nolu Şube Başkanı Hamdi Yıldız; “Okullarda Personel İhtiyacı Karşılanmalı PCR ve Aşı Dayatmaları Son Bulmalı” dedi.

Okullarda Personel İhtiyacı Karşılanmalı PCR ve Aşı Dayatmaları Son Bulmalı

Memursen ve Eğitim Bir Sen Samsun 1 Nolu Şube Başkanı Hamdi Yıldız; “Okullarda Personel İhtiyacı Karşılanmalı PCR ve Aşı Dayatmaları Son Bulmalı” dedi.

Başkan Yıldız yayımladığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Okullarımızda temizlik hijyen sorunun acil çözüm bekliyor.

Okulların personel ihtiyacı karşılanmalı, okul bazlı ödenek tahsisi uygulamasına geçilmelidir

Eğitim-öğretimin nitelikli ve verimli bir şekilde, sağlıklı bir ortamda devam ettirilebilmesi, okulların açık tutulma hedefinin gerçekleşmesi için temizlik, güvenlik, bakım ve onarım gibi hizmetleri yürütecek personel ihtiyacının karşılanması kaçınılmazdır.

Eğitim-öğretimin uygun şartlarda, hijyen tedbirlerinin tam alındığı, salgının yaygınlaşma riskinin bertaraf edildiği, eğitim çalışanlarının ve yöneticilerinin asli işlerini dışında başka işleri de yapmak zorunda kalmadığı bir eğitim ortamı için personel ihtiyacı her zamankinden daha fazladır.

Okullarımızda öğretmenlerimiz bütün enerjilerini kayıpları giderebilmek için öğrencilerine vermişken bakanlığın PCR ve Aşı konusunda yasal bir dayanağı olmayan sözlü talimatlarının eğitim çalışanlarının moral motivasyonu bozmaktan öğretmenlerimizi gereksiz gerilim ve strese sokmaktan başka bir işe yaramadığını görüyor, bakanlık merkez teşkilatının bu enerjisini eğitim öğretimin sağlıklı bir ortamda devam ettirilmesi için personel açığını gidermeye vermesini bekliyoruz.

Eğitimcilerin aşı ve PCR testi yaptırmaları konusundaki hassasiyet, temizlik başta olmak üzere yardımcı hizmetleri yürüten personelin istihdam edilmesinde de gösterilmelidir.

Okullarımızın salgın şartlarında açık tutulması kararlılığı, personel ihtiyacı karşılanarak güçlendirilmeli, temizlik, güvenlik ve hijyen konusunda taviz verilmemelidir.

Okullarımızın yardımcı personel ihtiyacı kadrolu memur statüsünde personelle karşılanmadığından, vazgeçilemez nitelikteki hizmetler, okul-aile birlikleri tarafından veya Toplum Yararına Program (TYP) kapsamındaki geçici istihdamla yürütülmeye çalışılmaktadır. Ancak okulların açılmasının üzerinden bir ay geçmesine rağmen halen çok sayıdaki okulun yardımcı personel açığı giderilememiş, TYP kapsamında alınan personel de ihtiyacı karşılayamamıştır. Hatta TYP kapsamında alınan personelin geçmiş yıllarda alınan personelden daha az olması, ihtiyacın daha fazla olduğu bu salgın döneminde alınan tedbirleri boşa çıkaracak bir karara dönüşmüştür.

Salgın sürecinde okulları açık tutmak, öğrenme kayıplarını tespit etmek, telafi eğitimleri düzenlemek gibi zor ve ağır birçok yükü omuzlamak durumunda kalan okul yönetimleri ve eğitimciler, destek hizmetleri personeli ihtiyacının karşılanamaması nedeniyle okulları eğitime hazır tutmak için büyük gayret göstermekte, sorunları çözmekte zorlanmaktadır.

Okulların kendi kullanımlarına sunulmuş herhangi bir ödenekleri olmadığından personel açığı sorunu kalıcı olarak çözülememekte, her eğitim-öğretim yılının başında sorun kendini tekrar etmektedir. Bu sorunun kökten çözümü için okul bazlı ödenek tahsis edilmeli, personel dışı cari harcamaların yönetilmesi için ödeneklerin doğrudan okul yönetimleri tarafından kullanılması sağlanmalıdır.

Unutulmamalıdır ki, yetersiz ve eksik personel, yetersiz ve eksik kamu hizmetine; yetersiz ve eksik kamu hizmeti ise olumsuz ve istenmeyen sonuçlara yol açmaktadır. Okul yöneticilerinin, eğitim çalışanlarının okulları açık tutmak için verdiği mücadele, bürokratik engellere, kırtasiyeciliğe, idareimaslahata ve ödenek yoksunluklarına kurban edilmemelidir.

Okulların yardımcı personel ihtiyacı bir an önce karşılanmalı; okul bazlı ödenek tahsisi bir an önce hayata geçirilmelidir.

Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER