banner1028

Lise Öğrencileri Projelerini OMÜ’de Sergiliyor

TÜBİTAK-Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen “50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Samsun Bölge Sergisi”, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesi eski Kapalı Spor Salonunda yapılan törenle açıldı.

Lise Öğrencileri Projelerini OMÜ’de Sergiliyor

TÜBİTAK-Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen “50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Samsun Bölge Sergisi”, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesi eski Kapalı Spor Salonunda yapılan törenle açıldı.

Öğrencilerin ve velilerin yoğun ilgi gösterdiği serginin açılış törenine; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ali Cengiz, Genel Sekreter Doç. Dr. Menderes Kabadayı, Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) Genel Sekreteri Mevlüt Özen,TÜBİTAK Samsun Bölge Koordinatörü ve OMÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan İçbudak, ilçe milli eğitim müdürleri, akademisyenler ile öğretmenler de katıldı.

“Seçilen 18 proje Ankara’da Bölgemizi temsil edecek”

Serginin açılışında konuşan TÜBİTAK Samsun Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Hasan İçbudak, 1969 yılından beri düzenlenen yarışma hakkında şu bilgileri verdi: “50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması, Türkiye genelindeki 12 bölge merkezinde eş zamanlı olarak yapılmaktadır. Bu merkezlerden biri olan Samsun Bölgesi ise; Amasya, Çorum, Tokat, Ordu, Giresun, Sinop, Kastamonu dâhil olmak üzere 8 ilden oluşmaktadır. Ülke genelinde yaklaşık 17 bin proje başvurusunun yapıldığı yarışmaya, bölgemizden bin 263 adet proje başvurusu yapılmış olup aralarından seçilen 100 tanesi 3 gün boyunca Üniversitemizde sergilenecektir. Jüri tarafından tekrar değerlendirilecek bu 100 projeden de 12 alanda toplam 18 proje seçilerek, 12 Nisan 2019’da Ankara’da düzenlenecek yarışmada bölgemizi temsil edecektir.”

“Temel amacımız gençlerimizi bilimsel düşünmeye ve araştırmaya teşvik etmek”

Hedeflerinin projelerin sayısını ve niteliğini arttırmak olduğunu ifade eden Bölge Koordinatörü Hasan İçbudak “Temel amacımız ise gençlerimizi bilimsel düşünmeye, gözlem yapmaya, sorgulamaya, merak etmeye ve merak ettiklerini araştırmaya teşvik etmektir. Yarışmalar sonucunda verilen ödüller de bu amaca teşvik etmek için birer araçtır. Bu bakımdan ülkemizdeki bilim ve sanayinin gelişmesi için bu yarışmalar oldukça değerlidir.” dedi.

100 proje arasına girmeye hak kazanan öğrencileri başarılarından dolayı kutlayan Koordinatör İçbudak, öğrencilerin danışman öğretmenlerini ve velilerini de ayrıca tebrik etti.

“Bilişim devrini yakalamamızın garantisi gençlerimizdir”

Kurumsallaşma açısından proje yarışmasının 50 yıl boyunca devam etmesinin oldukça önemli olduğunu vurgulayan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ali Cengiz de “Biz, dünya medeniyetlerine önderlik etmiş bir millet olarak maalesef Sanayi Devrimi’ni yakalayamadık. Günümüzde ise bilişim devri var. Bu devri yakalamamızdaki en önemli garanti siz gençlersiniz. Gençlerin bu konuya daha yatkın ve daha hevesli olduğunu da görüyorum. Dolayısıyla bu büyük bir avantaj. Her birinizi ve sizi proje hazırlamaya yönlendirenleri tebrik ediyorum. Sizler en önemli adımı attınız. “ şeklinde konuştu.

“Son yıllarda OMÜ önemli atılımlar yapmakta”

Öğrencilere, OMÜ’nün sadece Karadeniz Bölgesi’nin değil, Türkiye’nin de en önemli eğitim kurumlarından biri olduğunu hatırlatan Rektör Yardımcısı Mehmet Ali Cengiz, sözlerinin devamında şu ifadelere yer verdi: “ Son yıllarda OMÜ, her alanda önemli atılımlar yapmakta. Dolayısıyla projelere destek anlamında, dünya üniversiteleriyle kıyaslandığımızda önemli mesafeler kat ettik. Yine son yıllarda mezunlarımızın başarılarıyla da seviniyoruz. 2018 Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavı Türkiye birinciliğini (DUS), 2018 Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS) Türkiye ikinciliğini, 2018 Kaymakam Adaylığı Giriş Sınavı Türkiye birinciliğini ve 2018 KPSS Yabancı Dil Eğitimi Sınavı Türkiye dördüncülüğünü hak eden mezunlarımız, Üniversitemizi onurlandırıyor. Sizler de proje ve eğitim alanında kendinizi geliştirmek niyetindeyseniz, ileride her birinizi OMÜ öğrencisi olarak görmek isteriz.”

Konuşmaların ardından serginin açılışını yapan protokol üyeleri, öğrencilerin projelerini tanıttıkları stantları gezerek bilgi aldılar.

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2019, 11:29

Hasan Eren

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER