Eğitimcilerimize Sözlü yada Fiili Şiddeti Kınıyoruz

Eğitim-Bir-Sen Samsun 1 Nolu Şube Başkanı ve Memur-Sen İl Temsilcisi Hamdi Yıldız, “Giderek artış gösteren, bazısı ağır yaralama bazısı da cinayetle neticelenen saldırılar karşısında öğretmenlerimiz kendilerini savunmasız hissetmekte. Yetkililerden caydırıcı tedbirler, mesleğin itibarını artıracak politikalar beklemektedir” şeklinde konuştu.

Eğitimcilerimize Sözlü yada Fiili Şiddeti Kınıyoruz

Hamdi Yıldız açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Atatürk ilkokulunda Müdür Yardımcımız Murat ÖZDEMİR  ile Tekkeköy Nejat Yaman Ortaokulunda Müdür Yardımcımız Ayşe Yılmaz ve öğretmenlerimizin yanındayız.

Tekkeköy ilçemiz Atatürk İlkokulunda Cuma günü tören esnasında okul çevresinde ikamet eden kendini bilmez bir vatandaşın Müdür Yardımcımız Murat ÖZDEMİR e, öğretmenimizin şahsında tüm öğretmenlerimize yönelik hakaret içerikli saldırısını ayrıca bu şahsın İstiklal Marşımızın okunmaya başlaması esnasında bu saygısızlığını esefle kınıyoruz.

Ayrıca yine aynı gün kendini bilmez bir velinin  sözlü saldırısına uğrayan

Tekkeköy Nejat Yaman Ortaokulunda Müdür Yardımcımız Ayşe Yılmaz Öğretmenimizi, öğretmenlerimizi ziyaret ettik.

İdari görevini yerine getirirken bir velinin sözlü hakaretine maruz kalması bizleri derinden yaralamıştır. Her bir yavrumuzu kendi çocuklarımızdan ayırmadığımız fedakarca çalışan öğretmenlerimize yönelik sözlü yada fiili her türlü saldırıyı kınıyor ve lanetliyoruz.

Kim hangi amaçla yaparsa yapsın, genelde bütün vatandaşlarımızı, hususen eğitimcileri hedef alan şiddet saldırılarını kınıyoruz. Daha geçen hafta Kendi öğrencisi tarafından katledilen Necmettin öğretmenin acı, hüzünlü hatıraları hâlâ yüreğimizi dağlarken, kaygı verici boyutlara varan bu saldırılar da üzüntümüzü katmerleştiriyor, ilgililerin daha fazla seyirci kalmadan caydırıcı ve önleyici tedbirler almasını bekliyoruz.

Giderek artış gösteren, bazısı ağır yaralama bazısı da cinayetle neticelenen bu saldırılar karşısında öğretmenlerimiz kendilerini savunmasız hissetmekte, yetkililerden caydırıcı tedbirler, mesleğin itibarını artıracak politikalar beklemektedir.

Yusuflarımızı, Aybükelerimizi, Ayhanlarımızı, Necmettinlerimizi bir daha kaybetmemek için acil olarak caydırıcı tedbir alınmalıdır.

Bu saldırılar geleceğimizi karartmakta, eğitim camiasını tedirgin etmekte, birçok mağduriyete neden olmaktadır. Eğitimcilere yönelik her saldırı, aklımızı körleştirmekte, ruhumuzu karartmakta, benliğimizi esir almakta, irfanımızı yok etmektedir. Bu sebeple, cehalete dayanan şiddeti veya şiddete dayanan cehaleti bir an evvel ortadan kaldırmalıyız.

Öğretmenlerimizi hedef alan bütün saldırılar sona erdirilinceye, kanlı, karanlık bu şuursuzluk son buluncaya kadar, herkesi sorumluluk almaya davet ediyoruz. Biz bilginin gücünün cehalet cürmüyle sindirilmesine müsaade etmeyeceğiz. Ruhumuzu besleyen, benliğimizi geliştiren, geleceğimizi aydınlatan, milletçe varlığımızın dayanağı olan eğitimin şiddetin esiri olmasına hep birlikte karşı durmalıyız

Öğretmenlerimizden öğrencilerimize, yöneticilerimizden velilerimize kadar bütün eğitim camiasını, millet temelinde geniş bir aile gibi düşünüyoruz. Bizim nazarımızda her üyesiyle saygıya değer bu ailenin hangi ferdine olursa olsun, yapılan saldırıyı kayıtsız şartsız kınıyor, te’lin ediyoruz.

Son dönemlerde öğretmenlerin emeğini yok sayan, itibarını örseleyen, eğitimdeki etki alanını daraltan, eğitimin aktörünü neredeyse bir figürana dönüştüren, bu mesleği her türlü haksızlığa ve saldırıya açık hâle getiren anlayış, bugün geldiğimiz noktanın sebebidir.

Öğretmenlerimize yapılan bu sözlü ve fiili saldırıların Adli ve İdari boyutunda takipçisi olacağımızı ifade ediyor, Siyasi Erkin, Bakanlığımızın eğitimcilerimize yönelik şiddetin son bulması için caydırıcı yasal düzenlemeleri bir an önce gerçekleştirilmesini bekliyoruz. “

Haber Merkezi

Hasan Eren

YORUM EKLE

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
SIRADAKİ HABER

banner823

banner822