banner1014

Hiroşima'nın 68. Yıldönümü Anıldı

Japonya'nın Hiroşima kentine atom bombası atılmasının 68’inci yıldönümünde kentte anma töreni düzenlendi. Hiroşima'da yaklaşık 50 bin kişinin katılımıyla düzenlenen anma töreni, bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Hiroşima...

Hiroşima'nın 68. Yıldönümü Anıldı
Japonya'nın Hiroşima kentine atom bombası atılmasının 68’inci yıldönümünde kentte anma töreni düzenlendi. Hiroşima'da yaklaşık 50 bin kişinin katılımıyla düzenlenen anma töreni, bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Hiroşima Barış Anıtı Parkı'nda düzenlenen törene katılan Japonya Başbakanı Şinzo Abe dünya çapında nükleer silahsızlanma çağrısında bulundu.

Abe, düzenlenen tören de yaptığı konuşmada, "nükleer malzemelerden arınmış bir dünya için" elinden gelen tüm çabayı gösterme sözü verdi.

Abe, atom bombasının ortaya çıkardığı felaketin tekrarlanmaması için Japonya'nın nükleer silah üretmeme, nükleer silah bulundurmama ve Japonya topraklarına nükleer silah sokmama prensiplerini koruyacağını belirtti.

Başbakan Abe, "Biz Japonlar savaşta atom bombasıyla vurulan tek ulusuz. Nükleer silahlardan arınmış bir dünya hedefine ulaşılması için bizim çaba gösterme sorumluluğumuz var" dedi.

70 BİN KİŞİYİ "BUHARLAŞTIRAN" BOMBA

1945 yılında ABD tarafından atılan atom bombası yaklaşık 140 bin kişinin ölümüne yol açmıştı. Bomba ilk anda 70 bin kişiyi buharlaştırmıştı.

6 Ağustos 1945 sabahı Albay Paul Tibbets yönetimindeki ''Enola Gay'' isimli B-29 uçağı, ''Little Boy - Küçük Çocuk'' isimli çok gizli bir yükle Güney Pasifik'teki Tinian Adası'ndan havalandı. Uçağına annesinin ismini veren Paul Tibbets'in ve mürettebatın geri kalanının tek bildiği, yükün çok, ama çok güçlü bir bomba olduğuydu.

Saat 02.45'de havalanan Enola Gay, saat 08.00'de içinden nehirler geçen liman kenti Hiroşima'nın üzerinde turlar atarak, bombayı saat 08.13'de, 10 bin metreden hedefe yolladı. Şehrin 580 metre üzerinde patlayan dünyanın savaş amaçlı ilk atom bombası, ilk anda on binlerce kişiyi buharlaştırdı. ‘Japonya'nın en güzel kenti' olarak bilinen Hiroşima'nın suları, toprağı ve insanları zehirlenmişti. İki ay içinde bombanın gizli silahı olan radyasyon, ölü sayısını 140 bine çıkardı. Bombardımanı takip eden 5 yıl içinde radyasyon nedeniyle mutasyona uğrayan 60 bin kişi daha hayatını kaybetti.

Hiroşima'dan sadece 3 gün sonra, atom bombasının çökerttiği Japonya'ya bir bomba daha atıldı. Bu seferki bombanın ismi ''Şişman Çocuk''tu. İki kentte ölenlerin sayısının 500 bini aştığı tahmin ediliyor. Hiroşima'da ilk bomba 20 kiloton (20 bin ton) trinitrotoluen (TNT) patlayıcı gücündeydi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner997

banner954