Bozdağ, Glavenitza’da Soydaşlarla İftar Yaptı

Bulgaristan’da temaslarda bulunan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Bayrampaşa Belediyesi’nin geleneksel olarak Glavenitza şehrinde düzenlediği iftar programına katıldı. Üç bin kişinin katıldığı iftarda halka seslenen Bozdağ, Mısır...

Bozdağ, Glavenitza’da Soydaşlarla İftar Yaptı
Bulgaristan’da temaslarda bulunan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Bayrampaşa Belediyesi’nin geleneksel olarak Glavenitza şehrinde düzenlediği iftar programına katıldı. Üç bin kişinin katıldığı iftarda halka seslenen Bozdağ, Mısır ve Suriye’deki akan kanın durmasını istediklerini belirterek, “Türkiye olarak dünyanın hiçbir yerinde kan ve gözyaşı arzu etmiyoruz, çatışma arzu etmiyoruz. Bu dünya hepimizin. Mutlu olmak için yetecek kadar genişliğe, berekete ve nimete sahiptir. Onun için insanlar birbirini vurmada, vurdurmada, öldürmede, öldürtmede yarış yapacağına birbirini yaşatmada, birbirine yardım etmede, hayırda yarış yapmalıdır, insanlığa hizmette yarış yapmalıdır” dedi.

Ramazan Bayramı’nda Bulgar soydaşlarla bir araya gelmek için üç günlük Bulgaristan ziyaretine başlayan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Bayrampaşa Belediyesi’nin geleneksel olarak düzenlediği ‘Bereket Konvoyu’ etkinliği kapsamında Glavenitza şehrinde düzenlenen iftar programına katıldı. Yaklaşık üç bin kişinin katıldığı iftar programında vatandaşlarla birlikte orucunu açan Bozdağ, burada halka hitap etti. Türkiye ve Bulgaristan’ın iki dost ülke olduğunu ve ülkeler arasında güçlü ilişkilerin olduğunu dile getiren Bozdağ, Bulgaristan ve Türkiye arasında ekonomik, kültürel alanda çok iyi ilişkilerin olduğunu dile getirerek, “Hükümetimiz bu ilişkileri ileri taşımada çok kararlı” dedi.

Bulgaristan ile ilişkileri daha da ileri seviyeye taşıma konusunda kararlı olduklarını kaydeden Bozdağ, konuşmasına şöyle devam etti:

“İlişkilerin en önemli dayanağı sizlersiniz. Sizler Türkiye ile Bulgaristan arasında sarsılmaz köprüsünüz. Türkiye ile Bulgaristan arasındaki ilişkinin sigortasısınız, bu ilişki sağlam olduğu sürece Türkiye-Bulgaristan ilişkileri de sağlam olur.”

“AYAĞINIZA DİKEN BATSA BİZE DE BATMIŞ GİBİ HİSSEDİYORUZ”

Soydaşları Türkiye ile Bulgaristan arasında köprü olarak gördüklerini belirten Bozdağ, Bulgaristan’daki Türkleri kendilerinden ayrı görmediklerini ifade etti. Bozdağ, “Sizleri kendimizden hiç ayrı görmedik. Aramızda sınırlar olabilir, gümrükler olabilir, kilometreler olabilir ama biliniz ki 76 milyon Bulgaristanlı kardeşlerinin yanındadır. Birliktelimiz sınırları aşan bir birlikteliktir, kardeşliktir, akrabalıktır ve bu her zaman böyledir. Bundan sonra da böyle kalacaktır. Bulgaristan’daki soydaşlarımızın ayağına diken battığında bilesiniz ki Türkiye’deki kardeşlerinizin de ayağına diken batmış gibi aynı acıyı duyar” diye konuştu.

Soydaşların sorunlarının çözümleri konusunda her zaman yanlarında olacaklarını kaydeden Bozdağ, soydaşların sorunlarını kendi sorunları gibi gördüklerini vurguladı. Soydaşların sorunlarının çözülmesi konusunda her türlü çabayı göstermek için hareket ettiklerinin altını çizen Bozdağ, “Başbakanımızın ortaya koyduğu temel bir hedef var. Nerde bir vatandaş, nerede bir soydaş, nerde bir akrabamız varsa Türkiye hep yanında olmuştur, bundan sonra da yanlarında olacaktır. Bu bizim temel felsefemizdir” dedi.

“DÜNYA HEPİMİZİN, MUTLU OLMASINA YETECEK KADAR NİĞMETE SAHİPTİR”

Suriye ve Mısır’da akan kanın durmasını dilediklerini söyleyen Bozdağ, konuşmasında şunları kaydetti:

“Türkiye olarak dünyanın hiçbir yerinde kan ve gözyaşı arzu etmiyoruz, çatışma arzu etmiyoruz. Bu dünya hepimizin. Mutlu olmak için yetecek kadar genişliğe, berekete ve nimete sahiptir. Onun için insanlar birbirini vurmada, vurdurmada, öldürmede, öldürtmede yarış yapacağına, birbirini yaşatmada, birbirine yardım etmede, hayırda yarış yapmalıdır, insanlığa hizmette yarış yapmalıdır. Biz o anlayışla hareket ediyor ve o anlamda iyilikte ve hayırda yarış yapanlara dua ediyoruz. Bu anlamda onların yanlarında olmaya dua etmeye, destek olmaya devam edeceğiz.”

“SOYDAŞLARA DİL VE DİN UYARISI”

Bulgaristan’da herkesin Bulgarcayı çok iyi bilmesi gerektiğinin altını çizen Bozdağ, “Ülkenin resmi dilini kendi resmi dilimiz olarak görüp onu hem iyi konuşmalı hem de yavrularımıza öğretmeliyiz. Bunu yaparken de kendi dilimizi unutmamalıyız. Türkçe’yi de aynı şekilde konuşmalı, yazmalı ve düşünmeliyiz ki bizim yavrularımız iki kanatlı olsun. İki dil, iki insan demektir. Hem ana dilimizi öğrenip hem de kendi dilimizi öğrenirsek iki hazinenin sahibi oluruz. Dinimize de sahip çıkacağız, dinimiz bizi biz yapan, kültürümüzü besleyen ana pınarlardan bir tanesi, ondan da doya doya içeceğiz. Zira dinimizi öğrenmek, onu yavrularımıza öğretmek de bizim için en önemli şeylerden biridir” diye konuştu.

Yaptığı konuşmanın ardından halk tarafından dakikalarca alkışlanan Bozdağ’a, Glevenitza Belediye Başkanı tarafından çiçek verildi. Yoğun katılımın gerçekleştiği iftar programında Filibe doğumlu olan şarkıcı Hakan Peker bir konser verdi. Kısa süre konseri dinleyen Bozdağ, daha sonra Rusçuk şehrine geçti.

YORUM EKLE

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
SIRADAKİ HABER

banner823

banner822