BİR İHTİMAL DAHA VAR

Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zihni Şahin'in AK Parti’den tekrar aday gösterilmemesi sonrasında kulislerde farklı bir iddia daha seslendirilmeye başlanıldı.

ZİHNİ ŞAHİN ADAY GÖSTERİLMEDİ

Yaklaşık 7 ay önce Yusuf Ziya Yılmaz’ın Samsun Milletvekili adaylığı için istifa etmesinin ardından Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı görevine seçilen Zihni Şahin’in 31 Mart yerel seçimlerinde Büyükşehir’e tekrar aday gösterileceği bekleniyordu. Hatta Mustafa Demir’in isminin aday olarak açıklanacağı haberleri üzerine sosyal medyada oluşturulan #ReisSamsunaKulakVer hashtag’ı ile Zihni Başkan TT oldu. Ama maalesef Başkan Şahin AK Parti tarafından yeniden aday gösterilmedi.

SAMSUN ZİHNİ ŞAHİN’İ İSTİYOR

Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zihni Şahin'in 7 ay gibi kısa sürede Samsun halkının gönlünü fetheden mütevazı kişiliği 7’den 70’e herkes tarafından teveccühle karşılanıyor. Özellikle Samsunspor’a verdiği destek nedeniyle taraftarlar tribünlerden Başkan Şahin’i selamlıyor. Farklı siyasi partilerden Belediye Meclis Üyesi, işadamı, esnafı, genci yaşlısı herkes “Başkanım, Sen neredeysen Oy’umuz oraya” diyor.

BAŞKAN ŞAHİN BAĞIMSIZ ADAY OLABİLİR

Samsun halkının özellikle büyük teveccüh gösterdiği Başkan Şahin’in bu taleplere duyarsız kalamayarak Bağımsız Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olabilir. Peki; Başkan Şahin’in Bağımsız Aday olması durumunda dengeler nasıl şekillenir? Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kazanma şansı var mıdır? Gelin bu sorulara yaşanmış bir örnekle cevap vermeye çalışalım.

AHMET EŞREF FAKIBABA ÖRNEĞİ…

2009 yılında; Şanlıurfa'da AK Parti'nin aday göstermediği Ahmet Eşref Fakıbaba, bağımsız olarak girdiği seçimi kazandı. AK Partili Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba kamuoyu yoklamalarında yüzde 80 destek almasına rağmen, 7 AK Parti Şanlıurfa milletvekili karşı çıkarak, Erdoğan'a adaylarının Mehmet Oymak olduğunu söylemişlerdi. Bunun üzerine aday olarak Oymak gösterilmişti.

BAĞIMSIZ ADAY OLDU

Bazı milletvekilleri, Fakıbaba aday gösterilmese de AK Parti'nin kazanacağını iddia etmişler ve Erdoğan'a, "Ceketinizi koysanız yine kazanır" demişlerdi. Bunun üzerine halk sokaklara dökülerek tepki göstermiş, Başbakan'ın Şanlıurfa'da mitinginde de ceketler havada uçuşmuş ve milletvekillerine "istifa" diye slogan atılmıştı. Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Şanlıurfa Bağımsız Belediye Başkan adayı oldu. Yapılan yerel seçimlerde Fakıbaba açık ara fark ile % 44 oy alarak Başkan seçildi.

TEKRAR YUVAYA DÖNDÜ

2009'da bağımsız olarak girdiği yerel seçimlerinde 77.997 oy alarak (yüzde 44) Şanlıurfa büyükşehir belediye başkanı seçildi. 22 Ocak 2013'te, halen belediye başkanlığı görevini devam ettirirken, AK Parti'ye katıldı.

BAKAN OLDU, HALEN 3. DÖNDEM MİLLETVEKİLİ

Ahmet Eşref Fakıbaba; 25. ve 26. Dönemde Şanlıurfa Milletvekili seçildi. Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi olarak görev aldı. 65. Hükûmette Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yaptı. Şu anda 27. Dönem Şanlıurfa Milletvekili olarak görev yapıyor.

BAŞKAN ŞAHİN SAMSUN’DA HESAPLARI BOZABİLİR

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin’in Bağımsız Aday olması durumunda arkasındaki bu büyük destekle seçimi kazanma şansı olabilir. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı yanlış yönlendirenler olası bir başarısızlık sonucunda AK Parti Samsun’da seçimi kaybederse nasıl hesap verecekler?

Öyle görünüyor ki Samsun’da Başkan Zihni Şahin için herşey bitmiş gibi durmuyor. 2009’da Şanlıurfa’da yaşanan bu örnek 2019’da Samsun’da yaşanabilir.

Görelim Mevla’m Neyler, Neylerse Güzel Eyler.

Kaynak: altınova
YORUM EKLE