banner1014

Usta: Üretim, Yatırım, İstihdam Varsa Ülke Büyür

MHP Samsun Milletvekili Adayı Erhan Usta bu yıl %2′nin altında büyüme beklediklerini, düşük büyümede ise kaynak bulmanın zor olduğunu ifade etti.

Usta: Üretim, Yatırım, İstihdam Varsa Ülke Büyür

MHP Samsun Milletvekili Adayı Erhan Usta bu yıl %2′nin altında büyüme beklediklerini, düşük büyümede ise kaynak bulmanın zor olduğunu ifade etti.

 

BÜYÜME OLMAZSA KAYNAK BULAMAYIZ

MHP Samsun Milletvekili Adayı Erhan Usta ekonomiyle ilgili yaptığı açıklamada büyüme beklentilerinin hükümetin açıkladığının tam aksine %2 nin altında kalacağını bunun da kaynak bulma da büyük sorunları peşinden getireceğini söyledi. Reform zincirinin oluşturulması gerektiğini, makro perspektifin mutlaka olmasının altını çizen Usta;’AK Parti döneminde yıllık ortalama yüzde 3,6 büyüdük. Benzer gelişmiş ülkelerle sapma %1,53 oldu. 2000′li yıllarda tüm gelişmekte olan ülkelere fazla fon sağlandı. Hepsi büyüdü. Dışa bağlımlılıkta hem enerji, ara mallar ve sermaye malları ile hem de finansal mallar ile dışa bağımlıyız.’ dedi.

 

YATIRIM YAPMAYAN ÜLKE BÜYÜYEMEZ

Usta açıklamalarına şöyle devam eti;’Tasarruflarımız çok az. Büyüyebilmemiz için milli gelirin %25′i kadar yatırım yapmalıyız. Yatırım yapamayan ülke büyüyemez. Kaynak tahsisinde çarpıklık var. İnşaat gibi üretken olmayan alanlar büyümenin temel motoru kabul edilemez. Katma değeri yok. Tarım sektöründe ölçek sorunu var. Küçük alanlar birleştirilmeli. Hazine arazileri üretime sokulmalı. Tarım desteklenmelidir. Makro ekonomik hedeflere ulaşmak için maliye politikaları verimli kullanılmalıdır. Tasarrufu teşvik edici maliye politikaları mutlaka olmalıdır. Kayıtdışılık arttıkça vergiler vergi oranları da artıyor. Doğrudan vergileri artırmalıyız.’

 

Otomobil sektörünün büyümeye katkısı olmadığını dile getiren Usta sözlerini şöyle tamamladı: Yeniden kalkış için, üretken olmayan alanları cazip alan olmaktan çıkarmalıyız. Siyasi tablo yatırımcıya güven vermiyor. Seçimlerden sonra düzeleceğine inanıyorum. Üretmek, yatırım, istihdam. Bunlar gerekiyor. Partimizin yeni dönemde ekonomi politikalarını bu alanlar üzerine oluşturduk.’

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2015, 20:13

Hasan Eren

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER