banner1028

OSB'lere Bedelsiz Arsa Kararı Resmileşti

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca hazırlanan Organize Sanayi Bölgelerinde bedelsiz arsa tahsisinin kapsamının genişletilmesine ilişkin karar, Resmi Gazete'de yayımlandı.

OSB'lere Bedelsiz Arsa Kararı Resmileşti

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca hazırlanan Organize Sanayi Bölgelerinde bedelsiz arsa tahsisinin kapsamının genişletilmesine ilişkin karar, Resmi Gazete'de yayımlandı. Kararla birlikte 4’üncü kademe gelişmiş ilçelerde de bedelsiz arsa tahsisi yapılabilecek.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca hazırlanan Organize Sanayi Bölgelerinde (OSB) bedelsiz arsa tahsisinin genişletilmesine ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Karara göre, dördüncü kademe gelişmiş ilçelerde bulunan OSB arazileri de bedelsiz tahsis edilecek.

EKONOMİYE YÖNELİK SALDIRILARA KARŞI ÖNLEM

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın, ekonomiye yönelik saldırıların ardından açıkladığı Destek ve Önlem Paketi’nde yer alan bir madde daha hayata geçirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, OSB’lerde bedelsiz arsa tahsisinin kapsamı genişletildi.

4. KADEME GELİŞMİŞ İLÇELERDE DE BEDELSİZ ARSA TAHSİSİ YAPILACAK

Buna göre, 4’üncü kademe gelişmiş ilçelerde de bedelsiz arsa tahsisi yapılabilecek. 5 ve 6. kademede bulunan ilçelerde mevcut “bedelsiz arsa” uygulamasına devam edilecek.

Öte yandan ikinci ve üçüncü kademe gelişmiş ilçelerdeki OSB’lerde uygulanan indirim oranları artırıldı. Daha önce yüzde 40 indirim oranına sahip ikinci kademe ilçeler yüzde 60’a, yüzde 60 indirim oranına sahip üçüncü kademe ilçelerde ise yüzde 80’e çıkarıldı.

Buna göre Kavak ve Havza OSB’lerdeki daha evvel % 80 olan indirim oranı % 100’e çıkarılmış, Bafra OSB’deki daha evvel % 60 olan indirim oranı % 80’e çıkarılmış, Samsun Merkez OSB ve Gıda OSB’deki daha evvel % 40 olan indirim oranı % 60’a çıkarılmış oldu.

Bafra TSO Başkanı Göksel Başar yaptığı açıklamada; “Bafra Organize Sanayi Bölgemizde yer alan parsellerin tamamen veya kısmen bedelsiz tahsisine dair yönetmelik çerçevesin de bölgemizde arsa m2 birim fiyatımız % 80 indirim ile (33.20 m2/tl*%80 Tl/m2 ) 6,64 m2/tl olmuştur. 2018 yılı için yatırımcılarımıza 6,64  m2/tl arsa bedeli 4,2 m2/tl altyapı katılım bedeli olarak toplam 11,24 m2/tl  lik arsa tahsis bedeli  uygulanacaktır. Yatırımcılarımıza ve bölgemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Kararla OSB’lerdeki boş parsellerin yatırıma daha hızlı bir şekilde kazandırılarak üretimin ve istihdamın artırılması hedefleniyor.

Bafra Ajans

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2018, 17:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER