Kızılırmak Deltası'nda Kuş Halkalama Çalışmaları

BAFRA HABER - Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ornitoloji Araştırma Merkezince Kızılırmak Deltası Yaban Hayatı Geliştirme Sahası'nda 14 Ağustos'tan itibaren 2017 yılı sonbahar dönemi halkalama çalışması yürütülecek.

Kızılırmak Deltası'nda Kuş Halkalama Çalışmaları

BAFRA HABER - Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ornitoloji Araştırma Merkezince Kızılırmak Deltası Yaban Hayatı Geliştirme Sahası'nda 14 Ağustos'tan itibaren 2017 yılı sonbahar dönemi halkalama çalışması yürütülecek.

OMÜ Ornitoloji Araştırma Merkezi görevlisi Doç. Dr. Kiraz Erciyas Yavuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin en uzun süreli ve düzenli halkalama yapan istasyonu olduklarını belirtti.

Kızılırmak Deltası'ndaki Cernek Halkalama İstasyonu'nda Ulusal Kuş Halkalama Programı kapsamında bu yıl sonbahar dönemi çalışmalarının 14 Ağustos'ta başlayacağını belirten Yavuz, kuş göçünün üzerinde en çok araştırma yapılan konulardan biri olduğuna işaret etti.

Bu amaçla kullanılan yöntemler ve elde edilen bilgilerin hem önemli bilimsel veri sağladığını hem de nitelikli gözlemciler ve araştırmacıların yetiştirilmesi için uygun ortamlar oluşturduğunu vurgulayan Yavuz, sözlerine şöyle devam etti: "Kuşlar yaygın olmaları, kolay izlenebilmeleri ve her türlü ekosistemde bulunabilmeleri nedeniyle en yoğun araştırılan canlı grubudur. Kuş halkalama, kuşların yaşamları ile ilgili birçok bilinmezi ortaya çıkarmak üzere dünyada kullanılan en yaygın yöntemdir. Halkalama çalışmaları ile kuşların yaşam döngüleri, göç dinamikleri, konaklama süreleri, göç stratejileri gibi bilgilere ulaşılması hedefleniyor. Bu nedenle 2002 yılından beri çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu yılki sonbahar dönemi çalışmaları 29 Ekim'e kadar devam edecek."

Yavuz, 2002 yılından bugüne kadar Ornitoloji Araştırma Merkezi tarafından gerçekleştirilen halkalama çalışmalarına 68 farklı üniversiteden, yurt dışından ve sivil toplum kuruluşlarından 760'dan fazla gönüllü ile doğa ve kuş severin katılarak, katkılarda bulunduğunu anlattı.

banner993

Türkiye'nin Karadeniz kıyısındaki en büyük deltası olan Kızılırmak Deltası'nda 11 hafta sürecek sonbahar dönemi kuş halkalama çalışmalarına katılacak gönüllülere kapılarının açık olduğunu anlatan Yavuz, şunları kaydetti: ''UNESCO Dünya Mirası geçici listesinde yer alan Kızılırmak Deltası, sahip olduğu zengin flora, fauna ve doğal güzellikleriyle asıl listeye girmeye aday bir alandır. Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde Türkiye'de bulunan 480 civarında kuş türünden 353'ü görülebiliyor. Delta, yıl boyunca farklı kuş türlerine ev sahipliği yapıyor. İrili ufaklı çok sayıdaki gölü, sazlık alanları, su basar orman ve çayırları, kumullar gibi birçok habitatı içinde bulunduran delta, barındırdığı canlı türleriyle Türkiye'nin önemli doğal sistemlerinden birini oluşturuyor. Bu kapsamda kuş halkalama çalışmalarımız sırasında kuşların yakalanıp gerekli ölçümleri alınıp tekrar doğaya bırakılması aşamalarında yardımcı olmak üzere çalışmalarımıza gönüllü olarak katılmak isteyenlere kapılarımız açık. Bu çalışmalara katılanlar, bilimsel çalışmanın parçası olacak. Katılımcılar ulusal ve küresel ölçekte soyu tehlike altında olan birçok kuş türünü doğal ortamlarında izleyecek, kuş göçlerine yakından tanıklık edecek, arazi tecrübesi edinerek kuşları yakından takip edebilecekler."

- Kızılırmak Deltası

Samsun'un Bafra ilçesinde Kızılırmak'ın Karadeniz'e döküldüğü alanın da içinde yer aldığı 56 bin hektar genişliğindeki Kızılırmak Deltası, Türkiye'nin önemli sulak alanlarının başında geliyor.

Sulak alanları 12 bin hektarı bulan, barındırdığı canlı türleriyle Türkiye'nin önemli doğal sistemlerinden birini oluşturan deltada bugüne kadar yaklaşık 140 türün ürediği belirlendi.

Bu özellikleriyle Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, geçen yıl UNESCO'nun geçici listesine kabul edilmişti.

Anadolu Ajansı

Hasan Eren

YORUM EKLE

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
SIRADAKİ HABER

banner944

banner823