banner1028

Karadede Panayırı Rekora Hazırlanıyor

BAFRA HABER - 3 Eylül 2017 Pazar günü Samsun’un Bafra İlçesine 16 km mesafede ki Gökçeağaç (Köyü) Mahallesinde kurulacak olan Tarihi Karadede Panayırı bu yıl bayramın 3. gününe gelecek olması nedeni ile katılım rekoru kırmaya hazırlanıyor.

Karadede Panayırı Rekora Hazırlanıyor

BAFRA HABER - 3 Eylül 2017 Pazar günü Samsun’un Bafra İlçesine 16 km mesafede ki Gökçeağaç (Köyü) Mahallesinde kurulacak olan Tarihi Karadede Panayırı bu yıl bayramın 3. gününe gelecek olması nedeni ile katılım rekoru kırmaya hazırlanıyor.

Geçmişi en az 200 yıl öncesine dayanan Tarihi Karadede Panayırı her yıl geleneksel olarak Bafra’nın Gökçeağaç Köyü’nde kuruluyor. Panayır kapsamında büyük bir alış veriş pazarı da açılıyor, pazarda oyuncaktan değerleri yüzbinlerce liralık traktörlere kadar her şeyi bulmak ve almak mümkün. Bir ulusal, bir bölgesel ve bir de yerel sanatçının ücretsiz konser verdiği panayırın bu yıl ki ulusal sanatçı konuğu Küçük İbo olarak ünlenen, İbrahim Küçük olacak. Vatandaşların piknik yapıp eğlenebildiği panayıra, bir gün önceden gelip kamp alanlarına çadır kurup konaklayan çok sayıda kişi de katılıyor.

Panayırı düzenleyen Gökder’in başkanı Turgut DEMİR bu yıl ki panayırla ilgili şu açıklamalarda bulundu.  Demir; “ Bu sene panayırın bayramın 3. Gününe denk geliyor olması nedeni ile panayıra 25 ile 30 bin arasında insan katılımı ile yaklaşık 5 bin araç girişi bekliyoruz.  Bu nedenle alanda gerek Samsun Büyükşehir gerekse Bafra Belediyelerimizin de desteği ile bir takım düzenlemeler yaptık. Alana ulaşan yollarda bakım onarım çalışması ile 100 bin metre kare otopark alanı oluşturduk. Wc sayılarını arttırdık. Panayıra bir gün öncesinden yani 2 Eylül cumartesi gününden gelip çadır kurup kamp yapıp kalacak olanlar ile satıcı, esnaf ve stant açacak firmalar içinde40 bin metrekarelik panayır alanında bir takım iyileştirme çalışmaları yaptık. Şuan hemen hemen her şey hazır ve misafirlerimizi bekliyoruz” dedi.

Başkan Turgut Demir: “Misafirlerimizden tek isteğimiz panayır alanında panayır sonrası çöp bırakmamaları her yıl panayır sonrası alanda kalan 3 kamyon civarında çöpü toplayacak görevlimiz yok ve bu bizi çok zorluyor, herkesin bildiği gibi bu panayır imece ile yanı vatandaşlarımızın katkıları ve bağışları ile tamamen gönüllü çalışanlarca kuruluyor. Birde uyarımız olacak panayıra geliş ve gidişlerde alana ulaşan yollardaki hız sınırlarına işaret ve levhalara ve görevlilerin ikazlarına mutlaka uyunuz çok yoğun bir araç trafiği olacağından dikkatli olunuz” şeklinde konuştu.

Panayıra son yıllarda sadece samsun değil diğer iller ile yurtdışından da oldukça fazla katılım olmaya başladı. Karadede Panayırı ayrıca Çanakkale Üniversitesi ve TÜBİTAK işbirliği ile yapılan bir proje de Türkiye de ki 72 panayır arasında katılımcıların en memnun olduğu panayır seçilmiş, kültürel miras olarak korunması ve yaşatılması gerektiği ifade edilmişti.

Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER