Gökcamder’den Manevi ve Duygulu Açılış Düzenlendi

Gökçeağaç Camiler Derneği (GÖKCAMDER) tarafından Bafra İlçesine bağlı Gökçeağaç Mahallesinde anlamlı ve duygulu iftar, yenilenen camii açılışı, Kur’an Bülbüllerine belge, Gökçeağaç Camiler Derneği (GÖKCAMDER)’in açılış programı düzenlendi.

Gökcamder’den Manevi ve Duygulu Açılış Düzenlendi

Gökçeağaç Camiler Derneği (GÖKCAMDER) tarafından Bafra İlçesine bağlı Gökçeağaç Mahallesinde anlamlı ve duygulu iftar, yenilenen camii açılışı, Kur’an Bülbüllerine belge, Gökçeağaç Camiler Derneği (GÖKCAMDER)’in açılış programı düzenlendi.

Program ASTAJANS Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Aşcı’nın organizesi ve NET AJANS’ın katkılarıyla İlahiler okunarak başladı.

Aşrı şeriflerin okunmasının ardından akşam ezanına müteakip oruçlar açıldı. Bafra İlçe Müftüsü Necmettin Kayar tarafından dua yapıldı, dualar edildi.

Semazen gösterisi ise geceye ayrı bir hava kattı. Akşam namazının kılınmasını ardından program devam etti.

İlk olarak baba ocağına anlamlı yatırımlarda bulunan hayırsever işadamı HEYCES Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı, Gökçeağaç Camiler Derneği (GÖKCAMDER) Başkanı Ahmet Kocabaş duygulu bir konuşma yaparak davetlileri de duygulandırdı.

Gökçeağaç Camiler Derneği (GÖKCAMDER) Başkanı Ahmet Kocabaş konuşmasında,’’27 Mayıs 1960 İhtilalini Lanetliyor ve bu darbeden sonra şehit verdiğimiz Adnan Menderes ve tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum.

Bunun içinde sizleri saygı duruşuna ve peşinden İstiklal Marşımızı okumaya davet ediyorum. Ben Ahmet Kocabaş. Uzun yıllar önce Bafra İlçesine bağlı Gökçeağaç köyüne yerleşen Kocabaşlardan Hatip Ali'nin oğlunun, Halis Kocabaş'ın 8 evladından biriyim.

Evliyim ve 4 çocuk babasıyım. Şuanda İstanbul'da tekstil imalat ve ihracatı yapmaktayım. Ben bu köyde büyüdüm, bu köyde okudum. Orta ve lise öğrenimimi Bafra İmam hatip Lisesinde devam ettim. 1994 yılında evlenerek İstanbul'a yerleştim.

Bizim gurbette olduğumuz sürece köyümüze, köylümüze olan hasretimiz her zaman hasretle sürekli olmuştur.

Ben, şuan da aramızda onur konuğu olarak da bulunan, her zaman için değer verip saygı duyduğum Sn.Kaya Aşcı Beyin Karaburç köyüne, Karaburç halkı için yaptırmış olduğu muhteşem cami beni gerçek anlamda büyüledi.

Ben bu noktadan yola çıkarak köyümüzden değerli dostum işadamı Salih Kılıç, değerli muhtarımız Avni Demir ve değerli büyüklerimizle bazı istişarelerde bulunarak şuanda köyümüzün ilkokul meydanına giriş katı 10 derslikten oluşan, konferans salonu, misafirhanesi, muhtarlık odası, köyodası, dernek odası ve üst katında Osmanlı mimarisiyle yapılmış muhteşem bir cami, Park alanında ise voleybol sahaları, basketbol sahaları, çocuk oyun parkları olmak üzere değerli köylümüze muhteşem bir eser kazandıralım istedik.

Fakat bazı gelişmelerden dolayı bu projemizi şuanda bekletmeye aldık. Bu noktada 1968'li yıllardan günümüze kadar gelmesini sağlanan merkez camimizin, yapımında bakımında emeği geçen, başta ustalar ustası İsmail Kocabaş amcamıza, yine köyümüzde belli bir dönem muhtarlık yapmış Sn.Ömer Kocabaş ve Yusuf Kocabaş amcalarımıza ve köyümüzden camimizin yapımı için emeği geçen tüm köy halkımıza ayrı ayrı teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.

Allah hepsinden razı olsun. Ölenlere Allah'tan rahmet; şuan yaşayanlara ise sağlık sıhhat, afiyetler diliyorum.

Tabi ki bu noktada biz şuanda merkez camimizin ve lojmanımızın bakım ve onarımıyla ilgili bazı istişarelerde bulunarak Sn.Muhtarımızla birlikte bir karar aldık. Öncelikle lojmanımızın alt katına 2 derslikten oluşan Kuran Kursu inşa ettik.

Birazdan sertifikalarını vereceğimiz bu öğrencilerimize, sağolsun duyarlı Bafra Müftümüz Necmettin Bey, bir hanım hocayı görevlendirerek ders almalarını sağlamışlardır.

Allah onlardan da razı olsun. Devamında cemaatimizin istifa edebilmeleri için güzel bir misafirhane yaptık. Yine cemaatimizin tuvalet ve abdesthanelerini modernize ederek soğuk kış günlerinde rahat abdest alabilmeleri için sıcak su altyapısını oluşturduk.

Lojmanımızın tüm dış cephe montalama ve tadilatını yaptık, çatısını yeniledik. Minare boyamızı yenileyerek minare çevresinde bulunan altın alanları düzenleyip camimize yeni bir alan kazandırdık. Yine devamında camimizin dış cephe montalama ve tadilatını yaparak yeşil renkte güzel bir çatı giydirdik. Önceleri, köylümüzün de malumudur; 25-30 m2 bahçe giriş alanı olan camimizin bu bahçeyi, altın alanları değerlendirerek 480 m2 kullanılır alan oluşturduk ve alanımıza çocuklarımızın oynayabilmesi için küçük bir park yaptık. Ve yine cami çevremizin uzun ömürlü ve sağlıklı olabilmesi için beton duvarlarla çevirip demir parmaklıklarla süsledik.

Yine camimiz komşularından Sn.Muhittin Acar kardeşimizin bağışıyla cami arkasına 1000 m2 bahçe alanı kazandırdık. Bu noktaya kadar bireysel çabalarımızla birşeyler yapmaya çalıştık.

Ve bu noktadan sonra bu hizmetlerimizin devamlı ve sağlıklı olabilmesi adına köyümüz büyükleriyle bir araya gelerek bireysel yapıdan bir kurumsal yapıya geçelim istedik. Ve Gökçeağaç Köyü Camileri Yardımlaşma ve Yaşatma Derneğini (GÖKCAMDER) kurduk. Bu noktada bizimle birlikte olan tüm kardeşlerime teşekkür ediyorum. Hemen akabinde İstanbul'da yaşayan  Gökçeağaçlı kardeşlerimizden 34 kişinin katılımıyla Gökçeağaç Camiler Derneği İstanbul İstişare Heyeti'ni oluşturduk ve heyet başkanlığına Sn.Kamil Demir kardeşimizi getirdik.

Ve yine köyümüz halkından çok değerli Hikmet Doğanay'ın oğlu Kurtuluş Doğanay, kendileri Samsun Bölge Temsilciliğini alarak bu yolda bizimle birlikte oldular.

Sevgili misafirlerim;

Bizler, bundan sonrak yapacaklarımız ile ilgili de kısaca sizlere bahsetmek istiyorum. Öncelikle Sıtmapınar mahallemizdeki camimize de 2 adet Kuran kursu dersliği kazandırıp bir misafirhane açmak istiyoruz. Dağlılar mahallemize 1 adet mescit yapmak istiyoruz. Şuanda cenaze namazı kılınan mezarlıktaki alanımızı yenilemek istiyoruz. Devamında Çömez Köyü mahallemizin camisinin tadilatını ve bahçe düzenlemesini yaparak 2 adet derslikten oluşan bir Kuran kursu ve misafirhane yapmak istiyoruz.

Değerli misafirlerim;

Bizler, yine dernek depomuza belirli sandalyeler ve masalar alarak bugün gurbette yaşayan bu Ankara'da olsun, İstanbul'da olsun veya farklı memleketlerde, Avrupa'da dahi olsa köyümüzde bir program yapmak istediğinde, bir iftar vermek istediğinde derneğimizi arayarak cami bahçemizde iftar verebilecekler, mevlit okutabilecekler. Bunlar da köyümüzün yararına olabilsin diye böyle bir projeye giriştik. Rabbim muvaffak eylesin.’’ dedi.

Sırasıyla Bafralı hayırsever işadamı ASTAŞ HOLDİNG H.Kaya Aşcı, Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, Bafra Kaymakamı Ali Fuat Türkel, Ak Parti Samsun Milletvekili Av.Orhan Kırcalı konuşma yaparak hayırsever işadamı HEYCES Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı, Gökçeağaç Camiler Derneği (GÖKCAMDER) Başkanı Ahmet Kocabaş ve yönetimini tebrik ederek örnek çalışması için takdir ettiler.

Gökçeağaç Cami Kur’an Kursunu başarı ile bitiren Kur’an Bülbülleri ise belgelerle ve altınla ödüllendirildi.

Gökçeağaç Mahallesine kazandırılan eserler için maddi ve manevi desteği olanlara plaket takdimi yapıldı.

Bafra Öğretmenevi Şefi Hüseyin Bel ve Personeli iftar ve diğer programlarda yaptığı başarılı servis ve çalışmalar için Bafra Protokolü tarafından tebrik edildiler.

Gökçeağaç Camiler Derneğinin (GÖKCAMDER) ve yenilenen caminin, Kur’an Kursunun açılışı dualar eşliğinde kurdele kesilerek yapıldı.

Teravih Namazının kılınmasının ardından davetlilere ve vatandaşlara ikramlarda bulunuldu.

Çaylar içildi, sohbetler edildi.

Gökçeağaç Camiler Derneği (GÖKCAMDER) tarafından Bafra İlçesine bağlı Gökçeağaç Mahallesinde anlamlı ve duygulu iftar, yenilenen camii açılışı, Kur’an Bülbüllerine belge, Gökçeağaç Camiler Derneği (GÖKCAMDER)’in açılış programına Bafra protokolünü yanı sıra çok sayıda davetli, Daire Müdürleri, İstanbul Bafra Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı (BADEF) Mustafa Hacıoğlu, İstanbul Bafraspor Onursal Başkanı Aydın Dursun, İstanbul Bafra Yakıntaşlılar Köyü Derneği Başkanı Necati Karagöz, Sivil Toplum Örgütü Temsilcileri, Siyasi Parti Temsilcileri, Türkiye’nin çeşitli yerlerinden işadamları katıldı.

Programda ayrıca HEYCES TEKSTİL Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kocabaş’ın ortakları Mustafa Karaca, Levent Sezer hazır bulunarak, Ali Kocabaş, Hüseyin Kocabaş ve İbrahim Kocabaş ile birlikte davetlilerle, vatandaşlarla birebir ilgilendiler.

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2018, 23:30

Hasan Eren

YORUM EKLE

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
SIRADAKİ HABER

banner823

banner822