Bafra Ovasında Kapya Salçalık Biber Hasat Zamanı

Samsun'un Bafra İlçesinde Türkiye'nin ikinci Çukurovası olarak bilinen Bafra Ovasında Üreticiler tarafından 25 bin ile 30 bin Dekar alan üzerine yapılan Kapya Salçalık Biberin Hasatına başlandı.

Bafra Ovasında Kapya Salçalık Biber Hasat Zamanı

Samsun'un Bafra İlçesinde Türkiye'nin ikinci Çukurovası olarak bilinen Bafra Ovasında Üreticiler tarafından 25 bin ile 30 bin Dekar alan üzerine yapılan Kapya Salçalık Biberin Hasatına başlandı.

Bafra İlçesi Doğanca mahallesinde  (köyünde)  üreticilik ve Samsun Büyükşehir Belediyesi Bafra Halinde Komisyonculuk yapan Vecdi Aydoğan; “Geçen seneye nazaran bu yıl yaklaşık 15 ile 20 dönüm arasında Kapya Salçalık Biber ekimi gerçekleştirdik. Türkiye'nin ikinci Çukurova'sı olarak adlandırılan Bafra Ovasında da bu yıl ki Kapya Salçalık Biber, üreticiler tarafından hasatına erken başlanarak Samsun Büyükşehir Bafra Haline getirilmeye başlandı. Bu yıl Ovamız da yaklaşık 25 bin ile 30 bin dekar arası Kapya Salçalık Biber ekimi üreticiler tarafından Nisan ayı içersin de gerçekleştirildi” dedi.

Vecdi Aydoğan, “Geçen sene Kapya Salçalık Biberin Samsun Büyükşehir Bafra Hal çıkış fiyatı 1. TL'den aşlayıp 1.50 kuruşa kadar alıcı bulmuştu. Kırmızı Kapya Salçalık Biber Üreticilerimizin ve Komisyoncuların geçen sene yüzünü güldürmüştü. Bu sene ise hasatına yeni başlanan Kapya Salçalık Biberin şuan ki Hal çıkış çıkış fiyatı 1.50 kuruş ile 1.80 kuruş arasında komisyoncular ve alıcılar tarafından rağbet görüyor. Pazardaki esnaflar ise Kapya Biberin kilosunu vatandaşlara 3 TL ile 3.50 kuruş arasında satıyor. Bu da gösteriyor ki her sene üreticiye ve komisyoncuya kazandıran Kırmızı Biber bu yıl da kazandıracak çünkü şu yıla kadar zarar ettirmedi” şeklinde konuştu.

Aydoğan açıklamasında; “Bafra Ovasında 14 Üründe İyi tarım uygulaması yapılıyor. İyi tarım uygulaması yapılan ürünlerden biriside Kapya Salçalık Kırmızı Biber. Bafra Ovasında toplanıp Ülkemizin önemli şehirleri olan İstanbul, Ankara, Mersin, K.Maraş, Ş.Urfa, Kayseri, Gaziantep ve Amasya gibi illerimize sevkiyat yapıyoruz. Genelikle buraya gönderdiğimiz Kapya Biberlerden Salça, Konserve, Kozmetik ve sanayide fabrikalarında işlenerek bizlere kumaş boyası olarak karşımıza çıkıyor” ifadelerini kullandı.

"Kapya Salçalık Biber Bu Yıl da Üreticinin Yüzünü Güldürecek"

Vecdi Aydoğan açıklamasında şunları söyledi; “Bafra'daki değerli Üreticilerimizin emeğinin karşılığına almalarını istiyoruz, zarar etmemelerini istiyoruz. Çünkü Bafra Ovasında yetişen Kapya Salçalık Biber hem havasına ayak uydurarak, toprağını sevdi. Hasatına yeni başlanan Kapya Salçalık Biberi üreticilerimiz pazar sıkıntısı çekmiyor çünkü ellerindeki ürünü satmakta zorluk görmüyorlar. Yani ben bu ürünü yaptım ama satamadım diye bir sıkıntı yaşamıyorlar. Şu an ilçemizde faal olarak çalışan 2 adet Salça Fabrikası da mevcut. Onlar da Üreticilerimizle ön protokol yaparak yaptıkları Salçalık Kapya Biberlerini alıyorlar.

"Bu Yıl Bafra Ovasından Üretim Yapan Üreticilerin Yılı Oldu"

Diyebiliriz ki geçen sene olduğu gibi bu senede Kapya Salçalık Biber ekimi gerçekleştiren Üreticilerimizin yüzleri havaların sıcak olması devam ederse güzleri de gülecek cepleri de para dolacak. Nisan Ayı içinde dikimi üreticiler tarafında gerçekleşen, Ağustos ayı içinde hasatına başlanan Kapya Salçalık Biber Kasım Ayına kadar sürecek. Bazı Üreticilerimiz geçen seneye göre zarar ettikleri Karpuz, Kavun, Domates, Acı Biber, Tatlı Biber ve Patlıcan gibi ürünlerden bu yıl Üretici kardeşlerimizin fiyat konusunda yüzleri güldü. Geçen sezon bu üretici kardeşlerimiz zarar ederek çok sıkıntılı bir dönem geçirmişlerdi. İnşallah her yıl olduğu gibi bu yıl da Besin Değeriyle, Güzelliğiyle ve Lezzetiyle bir numara olan Kırmızı Kapya Biber Üretimi yapan Üreticilerimizin fiyat konusunda yüzleri gülmeye devam edecektir.”

Ebubekir Yılmaz

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2018, 19:40

Hasan Eren

YORUM EKLE

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
SIRADAKİ HABER

banner944

banner954