banner978

Bafra Medikal OSB’nin Geleceği Parlak

Samsun TSO ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda tıbbi cihaz ve medikal sektör temsilcileriyle bir araya gelen Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Hakkı Gürsöz, şehrin sektörü sahiplenmesinin Türkiye’de rol model olduğunu söyledi.

Bafra Medikal OSB’nin Geleceği Parlak
banner974

BAFRA HABER - Samsun TSO ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda tıbbi cihaz ve medikal sektör temsilcileriyle bir araya gelen Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Hakkı Gürsöz, şehrin sektörü sahiplenmesinin Türkiye’de rol model olduğunu söyledi.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Hakkı Gürsöz, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda tıbbi cihaz ve medikal sektör temsilcileriyle bir araya geldi. Samsun TSO’da düzenlenen toplantıya, Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Kemal Şahin, Samsun Medikal Kümelenme Derneği Başkanı Ahmet Aydemir ile tıbbi cihaz ve medikal sektör temsilcileri katıldı.

SEKTÖRÜN SORUNLARINI DİNLEDİ

Gürsöz, sektör temsilcilerin sorunlarını dinleyerek, görüşlerini aldı. Toplantının ardından açıklamalarda bulunan Hakkı Gürsöz, Samsun’da sağlık sektörünün geliştiğini söyledi. Samsun'da 40'ı aşkın üretici firmada üç bine yakın çalışan bulunduğuna işaret eden Gürsöz, üretilen ürünlerin dünyanın dört bir tarafına satıldığını belirtti. Sektörün şehir tarafından sahiplenmesinin Türkiye’de rol model olduğunu belirten Gürsöz, “Samsun, siyasetçisiyle, yerel yönetimiyle, sivil toplum kuruluşlarıyla bu sektörü sahiplenmiş. Samsun bu işe adeta kenetlenmiş ve sahiplenmiş. İnşallah biz de bunu daha da geliştireceğiz. Bakanlık olarak her ne yaparsak yapalım, sektörümüzle birlikte istişare ederek yapıyoruz. Sektörü zora sokacak, geriye düşürecek bakış açımız yok” dedi.

YERELLEŞMEYE ÖNEM VERİLİYOR

Sağlık Bakanlığı olarak ilaçta ve tıbbı cihazda yerelleşmeye önem verdiklerini belirten Gürsöz, “Tıbbi cihazda yerelleşmeyi iki ana başlık altında düzenledik. Sarf malzemeleri ve görüntüleme cihazları. Hükümetinizin ve Sağlık Bakanlığının temel yaklaşımı şu. Özellikle kamu idarelerinin yaptığı satın almalarda Türkiye’de üretilen ürünlerin alınıp kullanılmasını teşvik edici yaklaşım sergileyeceğiz. Sadece şehir hastanelerinde değil, ülkemiz sathında Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık kuruluşlarında alım yaparken özellikle bu hususa özen göstermelerini isteyeceğiz. Bu hususta Sağlık Bakanlığı olarak istekli ve kararlıyız" ifadelerini kullandı.

STRATEJİK SEKTÖR

Toplantıda konuşan Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Kemal Şahin ise, tıbbi cihazlar ve medikal sektörünün kentteki önemine değinerek, “Biz Oda olarak medikal sektörünün kentimizde yaratacağı etkinin farkındayız. Zira bu alanda dünyadaki en önemli üç noktadan bir tanesiyiz. Bu sektör katma değeri yüksek, emek yoğun ve stratejik bir sektör. Son dönemde eski Valimiz Sayın Şahin’in de konuya ilişkin gerçekleştirmiş olduğu tanıtım ve bağlantı kurma konusundaki girişimlerini de takdirle destekledik. Samsun’da bu konuda bir müze çalışması dahi var. Ama önemli olan bu üretimi satış konusunda bir yerlere taşımak. Zira bunun kazananı sadece Samsun olmayacaktır, Türkiye olacaktır. Ayrıca, referandum öncesi Başbakan Yardımcısı Sayın Nurettin Canikli şehrimizde bir Ekonomi Toplantısı düzenlediler. Orada medikal sektörünün kıymetine dair görüşlerimizi ve çabalarımızı ortaya koyduk. Bugün yerel ölçekte geldiğimiz noktanın önemine hükümetimiz destek çıktı. Kendilerine verdikleri desteklerden ötürü teşekkürü borç biliyoruz. Bugün gelinen noktada Mediküm Derneğimizin girişimiyle alınmış bir MEDICLUST markamız var. Bafra Organize Sanayi Bölgesi içerisinde oluşturulmuş bir sanayi bölgesi var. Sektörün yetişmiş eleman ihtiyacını karşılayacak olan Samsun Biyomedikal Cihaz Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi girişimi var. Bir araya gelmiş üreticiler var. Sektörün geleceğine inanmış olan kurumlar var. Tüm bunların neticesinde bir şirket kurma girişimimiz söz konusu.  Sektörün gelişimine katkı vereceğine inandığımız bu şirketin ortakları arasında Odamız da olacak. Ayrıca, baştan beri sektörü destekleyen Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Akif Çağatay Kılıç’a, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Sayın Çiğdem Karaaslan’a, Samsun Milletvekillerimize, Valilerimize, Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve tüm paydaşlara teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Hakkı Gürsöz ve beraberindeki heyet daha sonra Bafra ilçesinde bulunan Karma ve Medikal İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ni ziyaret ederek Bafra TSO Başkanı Gölsel Başar ve OSB Bölge Müdürü Recai Akçer’den bilgi aldı incelemelerde bulundu.

Bafra Ajans

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2017, 01:55

Hasan Eren

YORUM EKLE

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
SIRADAKİ HABER

banner944

banner954