Bafra'da Karpuz Hasadı Başladı

Dursunlar Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Mehmet Dursun, 2018 yılı Karpuz hasadının başladığını belirtti.

Bafra'da Karpuz Hasadı Başladı
banner1003

Dursunlar Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Mehmet Dursun, 2018 yılı Karpuz hasadının başladığını belirtti.

Dursunlar Tarım Yönetin  Kurulu Başkanı Hacı Mehmet Dursun Dursunlar,Şuan 2018 yılı karpuz hasadına başladık şükürler olsun ki fiyatlarda tonajda normal bir şekilde devam ediyor. Bafra'da 2018 yılında çiftçinin yüzü yine gülmeye çalışıyor. Şuan yaptığımız hasadı marketlere sevk ediyoruz bir haftadır devamlı her gün iki tır iki tır devam ediyor hasatlarımız. Bu yıl ektiğimiz alan 100 dönüm civarında bir ekim yaptık şuan 30 dönümlük bir ekimi kırıyoruz artanı devam edeceğiz. Biz ekerken de satarken de marketleri tercih ettiğimiz için satarken ufak yollu nedir mesela 6 ila 10 kg arasındaki olacak karpuzların fidesini /tohumunu satmaya çalışıyoruz, çiftçi malını satarken daha kaliteli satsın. Şimdi bugün dışarıdan bir tüccara bu tarlanın dekar başına 2200 lira fiyat veriyor biz tercihimiz kendimiz yüklemek mesela ben burada kilo kırıyorum tüccara versem 2000 lira, 2200 lira vereceğim tarlada 3000/3200 lira maliyet çıkarıyorum nedir bunun hamallığını yapmışız ki bugün kendimiz yiyelim parayı başkalarına yedirmemeye çalışıyoruz. Aracıyı yine kullanırsak ta kiloda benim tarlama adam geldiği zaman 6 ton verir deyip de ben kendim hasat yaptığım zaman 9 ton hasat alıyorum aradaki farkı kendim kazanıyorum.

banner993
Ovamız Çeşit Konusunda Açık!

Ovamızda genelde 6 ile 10kg arası hangi çeşit oluyorsa onu ekiyorlar yani bugün çeşit kullansak ovamızda 6-7 çeşit ekilen karpuz var çeşit ismi kullanmak mümkün değil. Kavunda gözlerimiz ışıldıyor, karpuzda yüzümüz güldüğü zaman kavunda gözlerimiz ışıldıyor kavun bugün 1000 lira ile 1500 lira arasında dönüme 5 ton veriyor çitçimiz dönüme 5 yada 6 lira kazanıyor maliyeti 1000/1500 arası çitçimiz kavundan daha kaliteli ve para kazanıyor. Etkisi mutlaka nedir mahsulümüzde kalite, kalite çok önemli havanın kurak gittiğinden dolayı tarlalarına bakım yapan arkadaşlarımızda kalite çok güzel bu sene.

En Kaliteli Karpuz Bafra Ovası’nda

Bursa / Karacabey' de karpuz var. Tüccarla oturduğumuz zaman Karacabey karpuzu bizim gittiği yerde Bafra karpuzunun yanında satılmıyor, önce Bafra karpuzu satılıyor, sonra Karacabey karpuzu satılıyor. Şuan Türkiye genelinde en kaliteli karpuz Bafra Ovasında. Bu saatten sonra çiftçi kendi bildiğini değil de akıl üstünde ne ekeceğini öğrenip kendi ezberine çalışmaması gerekiyor ekeceği karpuzu kavun çeşidini iyi araştırması gerekiyor yaptığı mahsulü kaliteli yaptığı zamanda satmasında kesinlikle zorluk çekmez kaliteli malı herkes bulur alır. Mal kaliteli olduğu zaman tüccar seni her yerde bulur sen tüccarı aramana gerek kalmaz” dedi.

Haber : Vural Yeşilyurt

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2018, 17:42

Hasan Eren

YORUM EKLE

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
SIRADAKİ HABER

banner944

banner822