banner1014

Değirmenin Taşı Yarım Asırdır Şelale Suyuyla Dönüyor

Samsun'un Ayvacık ilçesinde bulunan yarım asırlık değirmenin taşlarını şelalenin suyu döndürüyor.

Değirmenin Taşı Yarım Asırdır Şelale Suyuyla Dönüyor

Samsun'un Ayvacık ilçesinde bulunan yarım asırlık değirmenin taşlarını şelalenin suyu döndürüyor.

Çamalan Mahallesi sakinlerinden Bahri Çakır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, görsel güzelliğiyle dikkat çeken mahallelerindeki şelalenin suyunu içme suyu dışında değirmeni çalıştırmak için de kullandıklarını söyledi.

Boğma Belen mevkisinde bulunan değirmenin 50 yıl önce dedeleri tarafından yapıldığını anlatan Çakır, değirmende köylülerin mısır ve buğday öğüttüğünü kaydetti.

Değirmeni isteyen herkesin kullanabildiğini ifade eden Çakır, "Herkes burada ununu öğütebiliyor. Mısır ve buğdayı olan herkes değirmeni kullanıyor. Kimseden para talep edilmiyor. Değirmenimiz halen çalışıyor." diye konuştu.

Ayvacık Turizm, Kültür Doğa Koruma ve Geliştirme Derneğe Başkanı Hasan Çelik de tarihi su değirmenlerinin turizme önemli ölçüde katkı sağladığını söyledi.

Köylerde yer alan değirmenlerin eskiden daha çok kullanıldığını, zamanla değirmenlerin teknolojinin gelişmesiyle atıl kaldığını ifade eden Çelik, ilçede 6 tarihi değirmen olduğunu dile getirdi.

Ayvacık'ın son yıllarda turizm bakımından geliştiğini vurgulayan Çelik, "Değirmenler şelale ve su kaynaklarının yanına kurularak doğal yollarla çalıştırılmış. Bu değirmenler restore edilerek çevre düzenlemeleriyle turizme kazandırılabilir." ifadelerini kullandı.

Anadolu Ajansı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1047

banner1046